fbpx

Jak zrobić cappuccino idealne?

17 września 2016

Jak zrobić cappuccino idealne

W końcu przyszedł czas na dawno obiecywany wpis o tym jak zrobić cappuccino idealne. Wiem, że uwielbiacie tę kawę tak samo jak ja. To mój numer jeden wśród kaw, ale jak się okazuje wcale nie tak prosto przygotować ją w sposób poprawny. Pamiętajcie, że bazą do cappuccino jest espresso (o idealnym espresso pisałam we wpisie: Jak zrobić idealne espresso?) i to od niego trzeba zacząć trudną sztukę przygotowania, wydawałoby się banalnej, kawy ze spienionym mlekiem. Zaparzenie espresso, jak i podanie idealnego cappuccino nie jest jednak tak proste jak się wszystkim wydaje. Za moment zobaczycie, że w wielu miejscach w Polsce i na świecie podaje się tylko coś na kształt cappuccino. Dowiecie się też czym powinno charakteryzować się cappuccino idealne.

Skoro już wspomniałam o espresso, to naprawdę trzeba sobie wziąć do serca radę, że najpierw uczymy się robić idealne espresso, a potem wchodzimy na wyższy poziom i zgłębiamy tajniki kaw z mlekiem. Bez dobrego espresso nie będzie dobrego cappuccino i kropka.

Co do zasady, cappuccino podaje się w mniejszej filiżance niż latte. Przeważnie filiżanka do włoskiego cappuccino ma ok. 180-210 ml objętości, a do latte jest odrobinę większa i ma 250-300 ml. W innych krajach wielkości te mogą być większe – to zależy od upodobań konsumentów.

Cappuccino składa się w 1/3 z espresso, 1/3 z gorącego mleka i 1/3 ze spienionego mleka.

Jeśli używamy większych filiżanek, niż te standardowe, należy pamiętać, by proporcjonalnie zwiększyć ilość poszczególnych składników np. espresso.

Jak zrobić cappuccino idealne?

Do filiżanek, w których będziemy serwować cappuccino zaparzamy espresso.

Do metalowego dzbanka (o pojemność od 300 do 1000 ml – w zależności od tego ile filiżanek robimy na raz) wlewamy mleko do 1/3 jego wysokości. Dzbanek powinien mieć dzióbek, rączkę i zwężać się ku górze. Używamy mleka tłustego – 3,2 % lub mleka dla baristów 3,6-3,8%.

Jak zrobić cappuccino idealne

Do spienienia mleka potrzebny będzie ekspres z dyszą z gorącym powietrzem. Nie mam takiego cuda jak na zdjęciu – to profesjonalny ekspres La Marzocco, który kosztuje tyle, co niezły samochód. W domu używam prostego przyrządu do spieniania mleka, który pokazywałam Wam we wpisie „Jaki ekspres do kawy wybrać?„. Nie ma co jednak ukrywać: nie spieni on tak równomiernie mleka jak ekspres z dyszą i rzadko kiedy udaje mi się robić przez to wzorki na kawie w domowych warunkach.

Jak zrobić cappuccino idealne

Dzbanek z zimnym mlekiem podstawiamy pod dyszę i zanurzamy ją płytko i pod kątem – to pierwsza faza spienienia, ma na celu wtłoczenie do mleka jak największej ilości powietrza. Po chwili zanurzamy dyszę głębiej i czekamy aż mleko osiągnie odpowiednią temperaturę.

Jak zrobić cappuccino idealne? – temperatura mleka

Podczas spieniania bardzo ważne jest, aby nie przegrzać mleka. Gdy temperatura przekracza 70°C białka w mleku zaczynają się rozkładać i uwalniają cukier, który zmienia smak mleka, a w efekcie smak cappuccino. Takim mlekiem można się też poparzyć biorąc duży łyk kawy.

Idealna temperatura mleka wynosi 65 – 70°C – często w kawiarniach widać, że bariści wkładają metalowy termometr do dzbanka z mlekiem i w ten sposób kontrolują temperaturę. Inny sposób, to trzymanie dzbanka od spodu dłonią. Ręka dobrze wyczuje odpowiednią temperaturę – po prostu dzbanek z mlekiem w pewnej chwili będzie na tyle gorący, że trudno będzie go nadal podtrzymywać dłonią.

Bardzo ważne: nigdy nie można spieniać po raz drugi tego samego mleka. Można spienić je po raz kolejny tylko wtedy, gdy dodamy co najmniej drugie tyle świeżego mleka do dzbanka.

Do spieniania mleka najlepiej używać mleka schłodzonego – prosto z lodówki. Dzięki temu mamy więcej czasu na wyczucie temperatury i jej kontrolowany, powolny wzrost.

Jak zrobić cappuccino idealne

Spienione mleko powinno mieć miliony malutkich pęcherzyków powietrza. Jego powierzchnia powinna być lśniąca i nie powinno na niej być dużych bąbli. Po podgrzaniu mleka nie uderzamy dzbankiem o stół! Często widać taki obrazek w kawiarniach i jest to błąd. Wystarczy odlać połowę mleka do drugiego dzbanka i powolnymi, okrężnymi ruchami mieszać mleko w dzbanku (mleko przelane do drugiego naczynia wykorzystamy do drugiej filiżanki cappuccino). Mleko mieszamy nawet przez minutę przesuwając dnem naczynia po stole. Robimy to tak długo aż będzie miało jednolitą konsystencję.

Jak zrobić cappuccino idealne

Kiedy mleko jest gotowe zaczynamy je lać z wysokości ok. 10 cm nad cremą powstałą na powierzchni espresso. Wlewamy je do środka napoju. To sprawia, że mleko przebija cremę i jej nie przykrywa. Następnie obniżamy dzbanek tak, by prawie dotykał powierzchni kawy – nadal trzymamy go na środku. Po chwili pojawi się biały punkt i odpowiednio balansując dzbankiem możemy tworzyć wzory np. serca lub rozetę.

Jak zrobić cappuccino idealne

Warto zaznaczyć, że istnieje różnica między spienianiem mleka do cappuccino i latte macchiato. W cappuccino potrzebujemy więcej pianki, bo stanowi ona ok. 1/3 części napoju. Latte macchiato natomiast wymaga jedynie niewielkiej ilości pianki, która dekoruje wierzch napoju. Często bariści spieniają mleko w jeden sposób i tylko pomagają sobie szpatułą do mleka dozując za jej pomocą odpowiednią ilość piany do konkretnego napoju.

Jak zrobić cappuccino idealne

Cappuccino dekorowane kakao czy czekoladą nie spotkamy raczej we Włoszech. Specjalizują się w tym lokale, w których podaje się cappuccino przygotowane ze zbyt spienionego mleka – wówczas taką bujną pianę posypuje się kakao – widać to na poniższym zdjęciu w głębi.

Jak zrobić cappuccino idealne

Jak zrobić cappuccino idealne? – podsumowanie:

Jak widzicie żeby zrobić idealne cappuccino trzeba wiedzy, ale też wprawy. I to znacznej. Mi kilka razy na szkoleniach udało się zrobić piękne serce (to na powyższym zdjęciu jest mojego autorstwa) lub rozetę.  Niestety ze względu na brak odpowiedniego urządzenia do spieniania nie mogę dalej ćwiczyć sztuki latte art w domu. Jeśli jednak macie odpowiedni sprzęt, i to wcale nie musi być La Marzocco 😉 , to gorąco Was zachęcam do eksperymentów.

Ten rok pod względem kawy jest dla mnie szczególny, bo wielokrotnie miałam okazję zgłębiać kawowe sekrety. Odwiedzam specjalistyczne berlińskie kawiarnie oraz kawowy uniwersytet, przeprowadziłam też wiele rozmów z polskimi baristami. Niedługo pokażę Wam moje ulubione miejsca na najlepszą kawę w Warszawie i opowiem o spotkaniu z cywetami (w Indonezji zwanymi luwakami), które produkują najdroższą kawę świata kopi luwak.

Do przeczytania!

E.



Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 9

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

12 odpowiedzi na “Jak zrobić cappuccino idealne?”

  1. Franek pisze:

    No właśnie posłuchałem i przy okazji we Wrocławiu w jednej z tamtejszych palarni kawy kupiłem kawę w ziarnach Honduras. Profil smakowy prażone migdały, gorzka czekolada, brzoskwiniowa słodycz i teraz to jest różnica.. O coś takiego mi właśnie chodziło 🙂 Zarówno cappuccino czy zwykłe espresso smakuje o wiele lepiej.. Grunt, że wreszcie mój ekspres ciśnieniowy Delonghi spełnia należycie swe zadanie 🙂

  2. Franek pisze:

    A ja zadam takie pytanie. Mianowicie mam ekspres ciśnieniowy od Delonghi z funkcją cappuccino. Jakie byś doradzała kawy stosować? Bo próbuję już Tchibo, Jacobs, MK, wszystkie z dopiskiem Crema w nazwie, ale mimo to, ich smak jest mało czekoladowy… Jest jakaś kawa na rynku kaw ziarnistych, która pozwala uzyskać taki posmak?

    • Madame Edith pisze:

      Nie polecam kaw z marketu, bo są ciemno palone i mają bardzo słabej jakości ziarna. Dopisek crema czy rodzaj/kolor kawy niewiele tu zmieni. Kupuj kawy w sklepach specjalistycznych, w dodatku najlepiej w ziarnach, bo wtedy tylko wiesz co pijesz. Orzechowy i czekoladowy posmak mają kawy z Ameryki Południowej, ale ziarna są one zawsze dobrze opisane i wiadomo jakich nut smakowych można się spodziewać.

  3. Wojtek pisze:

    Od kiedy kupiłem sobie prezent roku w postaci ekspresu od tej pory tematyka capuccino jest niezwykle bliska memu sercu, gdyż uwielbiam ten napój kawowy. Dziennie wypijam 3 filiżanki i taki artykuł bardzo mi się przyda 🙂

  4. Kacha pisze:

    Niestety ale nie zgadzam się z pewnymi radami, w wielu filmikach na YouTube gdzie skilled basists robili capu stukali o stół dzbankiem, wlewali mleko z takiej samej wysokości jak do latte art (praktycznie to ta sama kawa jedynie powinna różnić się grubością pianki) i „psuje” wzorek na końcu. Itp.

  5. Paweł pisze:

    Mam pytanie, bo chyba nie wychwyciłem tego:
    spieniamy ciepłe czy zimne mleko?
    Czy do espresso wlewamy zwykle mleko a następnie spienionine czy to nie ma znaczenia.
    Ogólnie super rady. Dziękuję!

    • Madame Edith pisze:

      Pawle,
      spieniamy zimne mleko. A do espresso wlewamy wszystko na raz, przy czym najpierw ze spieniacza / dzbanka wypływa mleko mniej, a potem lepiej spienione, bo po prostu pianka trzyma się na górze.

  6. Patrick pisze:

    Dziękuję za fajne przepisy. Niedawno też kupiłem ciśnieniowy ekspres do kawy z firmy De’Longhi i z wielką przyjemnością testuje nowe przepisy. Uwielbiam pić kawę. Szczególnie podoba mi się Twój przepis na Cappuccino.

  7. Marlena pisze:

    To jest caffe latte, przecież capu ma mieć kapturek , mleko wlewa się nisko…

    • Madame Edith pisze:

      Marleno, to Włosi wymyślili cappuccino, więc zakładam, że jednak na uniwersytecie kawowym jednak mieli rację i potrafią rozróżnić cappuccino od caffe latte. Zresztą latte wygląda zupełnie inaczej i podaje się w innym naczyniu, o innej pojemności i nie robi się na nim wzorków.

  8. Georg Knossalla pisze:

    Ciekare informacje dla poczatkujacego kawiarza.Do espresso mam maszyne firmy Jura.

  9. Georg Knossalla pisze:

    Mam urzadzenie do robienia piany firmy WMF Lono Milk&Choc , ktory robi dobra jak krem (kremista ? Jak wykorzystac mleko ,ktore jest pod pianka? Mieszac czy odlac ? Dziekuje za odpowiedz .Pozdrowienia z Linzu nad Renem Dr.G.Knossalla

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Jak zrobić cappuccino idealne?

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram