fbpx

Knedle z mięsem

17 marca 2015
knedle z miesem

Knedle z mięsem to jedno z dań, które często gościło na obiad kiedy byłam mała (przeciwnie do knedli ze śliwką, które nigdy nie były gotowane i które odkryłam stosunkowo niedawno). Bardzo je lubiłam i dlatego korzystając z odwiedzin mamy poprosiłam ją o przepis. W ostatni weekend ulepiłyśmy wspólnie 30 dużych sztuk wypełnionych mielonym mięsem z kurczaka, jakie zostało po gotowaniu rosołu. Knedle to zdecydowanie kolejne z polskich dań, które zaliczam do „smaków dzieciństwa„.

Tak się też składa, że dokładnie rok temu pokazywałam Wam wspaniałe kartacze, które z knedlami mają co nieco wspólnego. Robi się je także z ziemniaków, tyle że surowych. Także polecam je Waszej uwadze.

Knedle z mięsem – składniki:

/na 30 dużych sztuk – jako, że przygotowanie knedli jest czasochłonne dobrze jest zrobić taką większą porcję, a potem już po ugotowaniu i wystudzeniu część zamrozić – mogą leżeć w zamrażalniku 2-3 miesiące/

Składniki na ciasto:

  • 2,4 kg obranych ziemniaków (surowych; wybierzcie typ C, czyli mączyste)
  • 700 g mąki pszennej (np. krupczatki)
  • 100 g mąki ziemniaczanej
  • 4 jajka
  • sól

Składniki na nadzienie:

  • 1,2 kg ugotowanego mięsa z kurczaka
  • 2 cebule (ok. 200 g)
  • olej
  • sól, pieprz
Na zdjęciu brakuje 4 jajek

Knedle z mięsem – przepis:

Poprzedniego dnia przed przygotowywaniem knedli należy ugotować 2,4 obranych ziemniaków. Studzimy je i wstawiamy na noc do lodówki.
Drobno posiekaną cebulę podsmażamy na oleju. Powinna się lekko zarumienić. Nie żałujmy oleju! Powinno go być dość sporo, by farsz nie był zbyt suchy i by można nim było na koniec skropić knedle.

3/4 podsmażonej cebuli (resztę zużyjemy do podania), a także 1,2 kg mięsa z ugotowanego kurczaka przepuszczamy przez maszynkę.
Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.

Ugotowane kartofle mielimy w maszynce.

Dodajemy jajka oraz ok. 500 g mąki pszennej i 100 g mąki ziemniaczanej.

Zagniatamy. Dosypujemy więcej mąki o ile zajdzie taka potrzeba.

Ciasto powinno być miękkie, ale jednocześnie zwarte, by dało się z niego formować knedle. Układamy je na kształt bagietek, które dzielimy na kilkucentymetrowe kawałki.

Każdą porcję ciasta spłaszczamy ręką i wykładamy po równo farsz.

Zawijamy. Dążymy do tego, by knedle były w miarę płaskie i owalne.

Układamy je na podsypanej mąką stolnicy.

Moja uwaga:


Knedle nie mogą długo leżeć w takiej formie, bo ciasto zaczyna robić się mokre i wymaga dosypywania mąki, przez co w efekcie może zrobić się bardziej twarde. Knedle gotujemy od razu po uformowaniu.


knedle z miesem

Nastawiamy duży garnek z wodą – użyłam największego z płaskich, jakie posiadam (ma ok. 6 litrów objętości – wlałam ok. 3/4). Kiedy woda się zagotuje wrzucamy knedle partiami, by pływały swobodnie. Od momentu wypłynięcia na powierzchnię gotujemy je przez 5 minut i wyciągamy, po czym wkładamy kolejną partię.


Knedle z mięsem – podanie:

Knedle skrapiamy olejem wykładamy na wierzch odrobinę podsmażonej na początku cebulki. Lubię posypać je także natką pietruszki. Wyśmienicie smakują z domową surówką z czerwonej kapusty. Jeśli macie ochotę podam Wam na nią przepis w jednym z kolejnych wpisów, bo jest rewelacyjna i bardzo prosta (edit: przepis znajdziecie we wpisie „Surówka z czerwonej kapusty„).

knedle z miesem

Smacznego!
E.

Follow Madame Edith on Instagram

knedle z miesem

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

13 odpowiedzi na “Knedle z mięsem”

  1. ToTemat pisze:

    Jeden z najlepszych przepisów jaki widziałem. Zrobiłem wszystko jak tutaj tylko dałem śliwkę czerwoną bo taką miałem. Wyszło pycha. Eksperymentalnie zrobiłem kilka sztuk z siekaną gruszką i też muszę powiedzieć że było genialne. Dzięki za przepis bo ciasto wychodzi na nim idealne.

  2. Anonimowy pisze:

    Wyszły przepyszne! Mniam, mniam. Farszu mi zabrało a ze zadnych owocow nie mialam to do reszty ciasta zuzylam powidel sliwkowych. Zatem mam knedle z farszem miesnym i kilka sztuk na slodko z powidlami 🙂
    Anita

    • Madame Edith pisze:

      Anito,
      Bardzo się cieszę! Następnym razem, jeśli chcesz by nadzienia starczyło na wszystkie knedle, rozłóż na każdy kawałek ciasta równą porcję farszu zanim zaczniesz je zawijać 🙂
      Serdecznie pozdrawiam,
      E.

  3. Anonimowy pisze:

    Ziemniaki gotowane w solonej wodzie?
    Anita

  4. Anonimowy pisze:

    Wyglądają pysznie! Bardzo chętnie poznam przepis na surówkę:)

  5. A czy te knedle to się równa pyzy czy przepis na pyzy jest jakiś inny ??? Bo pyzy uwielbiam choć nigdy nie robiłem wstyd przyznać tylko mrożone jadłem..

    • Madame Edith pisze:

      Mariuszu,
      pyzy robi się pół na pół z surowych i ugotowanych ziemniaków. W sumie wszystkie dania ziemniaczane są do siebie podobne, ale zasadniczo różnią się kształtem i konsystencją. To przekłada się oczywiście na smak 🙂

      Przesyłam serdeczne pozdrowienia,
      E.

  6. Anonimowy pisze:

    Wyglądają wspaniale. Mam pytanie, czy takie knedle mrozi się przed czy po ugotowaniu?

    • Madame Edith pisze:

      Po ugotowaniu. Mrozimy je jak będą całkowicie przestudzone. A po rozmrożeniu można je wrzucić na wodę lub podsmażyć na oleju, by się przyrumieniły 🙂

  7. Evi pisze:

    Domowe…. mmmm, cudo 🙂

  8. Kinga Łucja pisze:

    Wygląda bardzo apetycznie!!! :)))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Knedle z mięsem

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram