fbpx

Makaron z sosem dyniowym

18 października 2016

makaron z sosem dyniowym

Makaron z sosem dyniowym to moje odkrycie tej jesieni. Mus dyniowy okazuje się być na tyle uniwersalnym składnikiem, że dodaję go nie tylko do zapiekanki makaronowej z dynią, Pumpkin Spice Latte czy ciasta dyniowego, ale i do kremowego, bardzo delikatnego dyniowego sosu z dodatkiem ricotty. Monsieur tak się nim zajadał, że mruczał z zachwytu! To pyszne i bardzo proste danie. A zrobione na bazie świeżego makaronu smakuje jeszcze lepiej niż można przypuszczać. Wcale nie trzeba jechać do Włoch, by doświadczyć prawdziwie włoskiej uczty. Weźcie garnki i patelnie w dłoń i do dzieła!

Makaron z sosem dyniowym – składniki:

/na 4 duże porcje/

  • 400 g świeżego makaronu (użyłam fettuccine Hilcona*)
  • 2-3 łyżki oliwy z oliwek
  • 2 gałązki rozmarynu
  • 1 średnia cebula
  • 400 g domowego puree z dyni
  • 250 g sera ricotta
  • 0,5 płaskiej łyżeczki przyprawy do dyni
  • sól i pieprz do smaku
  • Parmezan do oprószenia

*Hilcona to marka pochodząca z Liechtensteinu, która od niedawna jest na polskim rynku. Oferuje świeże produkty, sprzedawane prosto z lodówki. Szeroki asortyment jej wyrobów, w tym także ravioli, tortellini, gnocchi, mezzelune oraz sosów bazujących na naturalnych składnikach, znajdziecie w dużych sklepach m.in. Tesco, Carrefour, Piotr i Paweł, Delikatesy Centrum, Selgros.

makaron z sosem dyniowym

Makaron z sosem dyniowym – przepis:

Na patelnię wlewamy 2-3 łyżki oliwy. Dorzucamy listki rozmarynu z 2 gałązek.

makaron-z-sosem-dyniowym-1

Podsmażamy aż się lekko zarumienią. Wykładamy na kuchenny ręcznik.

makaron-z-sosem-dyniowym-13

Na oliwę wrzucamy drobno posiekaną cebulę. Podsmażamy aż się zeszkli.

makaron-z-sosem-dyniowym-10

Następnie dodajemy puree z dyni. Dodajemy sól, pieprz i przyprawę do dyni. Mieszamy i czekamy aż całość będzie ciepła.

makaron-z-sosem-dyniowym-9

W między czasie na wrzącą i osoloną wodę wrzucamy świeży makaron. Gotujemy wg instrukcji z opakowania – w moim przypadku 1 minutę.

makaron-z-sosem-dyniowym-4

Do puree z dyni dodajemy serek ricotta. Mieszamy i przez chwilę podgrzewamy.

makaron-z-sosem-dyniowym-2

Na patelnię przekładamy ugotowany makaron oraz ok. 1,5 szklanki wody z makaronu – tyle, by sos zrobił się rzadki i ładnie okleił makaron.

makaron-z-sosem-dyniowym-3

Mieszamy, całość doprawiamy Parmezanem i ewentualnie przyprawami. Dodajemy połowę usmażonych na początku listków rozmarynu. Na oddzielnej patelni podprażamy przez chwilę orzeszki piniowe, by się lekko zarumieniły.

makaron-z-sosem-dyniowym-14

Makaron z sosem dyniowym – podanie:

Makaron z sosem dyniowym wykładamy na talerze. Posypujemy dodatkową porcją Parmezanu oraz chrupiącymi igiełkami rozmarynu. Na wierzchu wykładamy podprażone orzeszki piniowe.

makaron-z-sosem-dyniowym-11

Taki makaron nie tylko świetnie smakuje, ale także fantastycznie rozgrzewa. Myślę, że Wam posmakuje. Dajcie znać w komentarzach.

makaron-z-sosem-dyniowym-5

Smacznego!

E.

makaron z sosem dyniowym

P.S. Wpis powstał dla marki Hilcona.

W sesji wykorzystałam:

talerze – Zara Home

widelec – Butler’s

ściereczka – no name

tarka – Duka

patelnie –  duża: Ambition, mała: Tk Maxx



Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

9 odpowiedzi na “Makaron z sosem dyniowym”

  1. Lukkiee pisze:

    Tuńczyk, kapary, cytryna do dynii z ricottą, rozmarynem, parmezanem i tajemniczą przyprawą do dynii?

    To brzmi jak lista składników do 2 lub 3 dań z makaronem.

    Jak mawiają Włosi: less is more.

  2. Magda pisze:

    Zrobiłam ten makaron ostatnio dla siebie, koleżanki i jej mamy, wyszedł super 😉 Tylko u mnie jeszcze doszedł tuńczyk w kawałkach i kapary, a sam sos podkręciłam sokiem z cytryny, żeby bardziej pasował do tuńczyka. Dzięki za świetny sposób na wykorzystanie dyni, bo do tej pory głównie lądowała u mnie w gulaszach i zupach.

  3. Mags pisze:

    Kolejna pyszna potrawa.Dziękuję!Czy mogłabym liczyć na jakieś przepisy z pigwą?To smak mojego dzieciństwa,a nie wiem co ciekawego poza nalewką i dodatkiem do herbaty można zrobić.

  4. Danka pisze:

    Dzień dobry! Dziękuję za przepis – danie jest przepyszne: delikatne, subtelne, kremowe. Jedyne co zmieniłam, to zamiast ricoty użyłam serka mascarpone. Pozdrawiam i czekam na kolejne inspiracje.

    • Madame Edith pisze:

      Bardzo dobry pomysł na zamiennik. Też często w sosach używam mascarpone. Do wykończenia risotto daję czubatą łyżkę pod sam koniec 🙂 Dziękuję za zdjęcie!

      • Danka pisze:

        Zamiennik był wynikiem braku ricotty w lodówce. Jeszcze raz dziękuję za przepis. Dotychczas robiłam risotto z dynią, też według Twojego przepisu. Od wczoraj jesteśmy „zakochani” w tym makaronowym wydaniu jesiennego warzywa. Pozdrawiam serdecznie i czekam na kolejne inspiracje.

  5. MiMi pisze:

    Witaj Madame, dawno nie zaglądałam na Twojego bloga 🙂
    Piszę do Ciebie bo właśnie stoję przed kulinarnym wyzwaniem i od wczoraj myślę co by ugotować i w końcu pomyślałam, że zapytam Ciebie, może będziesz mieć jakieś pomysły?
    Otóż za tydzień będziemy mieli gości. Wiadomo, do pustego stołu ich nie zaproszę 🙂 ale nie chcę się też narobić, bo… to są dość specyficzni goście i nie raz po nich zostawało mi jedzenie 🙁
    Chodzi o to, że przyjeżdża do nas para z 3 latkiem. Kolega w zasadzie jada wszystko, ale jego żona jest weganką… no i słodyczy też oczywiście nie je… w ogóle z tego co wiem od osób trzecich to ona u obcych nic nie je. No i jeszcze 3-latek: chuchają i dmuchają na niego jakby miał się otruć kawałkiem flipsa ;/
    Sama jestem w ciąży więc myślałam o czymś zdrowym np pokroić warzywa w paski (marchew, paprykę i ogórka) i do tego dip jogurtowy (ale czy weganie jedzą jogurty? eh…), jakieś świeże owoce (no chyba mały zje banana?), no i coś mięsnego, żeby chłopy mnie nie wyklęli :p ciasto odpada, bo i tak ona go nie zje nawet jak zapewnię ją, że nie ma w nim nic ze zwierząt. No i ciasto = słodycz.
    No jeszcze myślałam o greckiej sałatce, mojej ulubionej, ale nie wszyscy lubią fetę i oliwki, więc też wolę nie ryzykować.
    Ale się rozpisałam 🙂
    I co Ty na to? Miałaś kiedyś taką kulinarną zagwozdkę? 🙂

    • Madame Edith pisze:

      Mimi,
      z takimi gośćmi to ja bym się chyba wolała umówić na mieście dla bezpieczeństwa – niech sami wybiorą knajpę, by potem nie było na Ciebie. Generalnie strasznie mnie drażnią tacy zmanierowani ludzie, brrr. Ale, jak rozumiem, czujesz się w obowiązku ich czymś podjąć w domu, bo wiadomo głupio tak przy pustym stole siedzieć. Zatem proponowałabym coś z następujących dań (także jest jeden wegański deser):
      1. hummus
      2. chlebek naan
      3. pokrojone w paseczki warzywa
      4. wegańskie ciasto z batatów
      5. kurczak jalfrezi – dla żony kolegi możesz zrobić część bez kurczaka

      P.S. Weganie jedzą jogurty wegetariańskie, robione na mleku roślinnym. Straszne świństwo wg mnie, ale jadłam tylko raz i może jakiś niedobry był ten jogurt. Choć mleka roślinnego też nie lubię, więc to może wcale nie wina nieszczęsnego jogurtu, że mi nie smakował 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Makaron z sosem dyniowym

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram