fbpx

Panettone – świąteczna włoska babka

1 grudnia 2016

panettone

Półtora kilograma żywej wagi. Wielki, rumiany bochenek, którego zapach rozszedł się po domu z prędkością światła w momencie otwarcia piekarnika. Piękny, wielki, ciężki. Pełen rodzynek i skórki pomarańczowej. Lśniący wypiek o bujnych kształtach wyrósł jak na drożdżach i to w mniej niż trzy godziny! Panettone czyli dosłownie „duże ciasto” to włoski przysmak pieczony przed Bożym Narodzeniem. Dokładnie zawinięty w folię lub schowany w szczelnej puszcze poleży kilka miesięcy. O ile oczywiście wcześniej nie zostanie napoczęty i zjedzony 😉

Panettone – czym moja babka różni się od oryginału?

Moja baba to dalece uproszczona wersja oryginalnego włoskiego Panettone. Zrobicie ją w ok. 4 godziny (wliczając 2,5 h na czasu wyrastania i ok. 1 h pieczenia), nie będzie potrzebować dwóch krzeseł i długich wykałaczek, na których baba będzie wisieć do góry nogami i stygnąć przez całą noc, nie będziecie musieli zagniatać w nieskończoność bardzo lepkiego i nieokiełznanego ciasta i w końcu: nie potrzebujecie dwóch dni, by ją przygotować! Fanfary!!!

Wersja Panettone, którą Wam pokażę, jest wynikiem moich trzyletnich doświadczeń. W testach opierałam się na wielu oryginalnych włoskich przepisach, ale biorąc pod uwagę powyższe, musiałam ją znacznie uprościć, by dała się zrobić w domu w jedno popołudnie. Powiem Wam szczerze: nie chciałoby mi się poświęcać całego weekendu na doglądanie jakiejś tam drożdżowej baby, choćbym nie wiem jak była pyszna. Nie znaczy to wcale, że to Panettone Wam nie wyjdzie, nie będzie smakowało, czy nie będzie przypominać oryginału, bo co do zasady będzie. Po prostu nie urobicie się po łokcie podczas jego przygotowania – ot, taka subtelna różnica, a efekt jest nader zadowalający.

Panettone – składniki:

/na tortownicę o średnicy 16,5 cm lub zbliżonej wielkości – możecie użyć też większej, ciasto po prostu będzie niższe; można też użyć gotowych foremek na Panettone/

  • 100 – 150 g drobnego cukru (przy 100 g ciasto jest tylko minimalnie słodkie, słodycz dają głównie rodzynki, jeśli lubicie słodsze desery, użyjcie koniecznie 150 g)
  • 250 g masła (pokrojonego w kostkę, w temp. pokojowej)
  • 500 g włoskiej mąki „00”*
  • 2 szczypty soli
  • 14 g drożdży instant (2 opakowania)
  • 5 jajek
  • 1 łyżeczka ekstraktu z ziaren wanilii lub 2 łyżeczki domowego ekstraktu waniliowego
  • otarta skórka z 1 pomarańczy i 1 cytryny
  • 50 ml ciepłego mleka (w temp. do 38 stopni C)
  • 100 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
  • 200 g rodzynek (użyłam pół na pół sułtańskie i jumbo)
  • 50-70 ml złotego rumu

Dodatkowo:

  • kilkanaście migdałów
  • rozmącone jajko (wystarczą 2 łyżki)
  • cukier perlisty, cukier puder lub lukier (opcjonalnie)

*Mąka „00” w tym przepisie to podstawa. Kupicie ją w dużych sklepach na stoisku ze zwykłą mąką. Często ma narysowaną pizzę na opakowaniu, bo de facto to włoska mąka do pizzy. Zawiera dużo więcej glutenu niż zwykła mąka. A gluten w Panettone jest bardzo potrzebny, bo dzięki niemu ciasto jest niezwykle elastyczne i lepkie. Tego ciasta nie róbcie na mące bezglutenowej, ani standardowej, bo nie będzie takie jak trzeba.

panettone

Panettone – przepis:

Rodzynki przekładamy do małego garnka i zalewamy rumem. Odstawiamy na bok.

W dzieży miksera ucieramy 100-150 g cukru z 250 g ciepłego masła. Masa powinna być puszysta i lekka.

panettone-2

Dodajemy 1-2 łyżki mąki wymieszanej z drożdżami instant i solą oraz 1 jajko. Mieszamy.

panettone-13

Stopniowo dodajemy kolejne jajka oraz pozostałą część mąki. W między czasie dolewamy ekstrakt i ok. 50 ml ciepłego mleka (maksymalna temperatura to 38 stopni C). Pozwalamy robotowi się wykazać i zostawiamy go na 10-15 minut sam na sam z ciastem.

panettone-12

Gdy ciasto drożdżowe jest już porządnie wyrobione, bardzo sprężyste i lepkie, przykrywamy miskę folią i odstawiamy w ciepłe miejsce na 1 godzinę.

panettone-11

Alternatywnie można wstawić je do piekarnika nagrzanego do 35 stopni C na 30 minut. W tym czasie powinno wyraźnie podrosnąć.

W między czasie rodzynki zalane rumem podgrzewamy na małym ogniu. W ciągu 10-15 minut wchłoną cały płyn i napęcznieją.

panettone-10

Do podrośniętego ciasta dodajemy namoczone rodzynki i skórkę cytrynową oraz pomarańczową. Delikatnie mieszamy. Ponownie przykrywamy miskę folią i odstawiamy na 2 godziny do wyrośnięcia (może być znowu w ciepłym piekarniku). W tym czasie ciasto podwoi swoją objętość.

panettone

Panettone – pieczenie:

Wyrośnięte ciasto przekładamy do wyłożonej papierem do pieczenia tortownicy (wykładamy najpierw spód, a potem docinamy szeroki pasek, który ochroni boki ciasta – powinien on wystawać ok. 5-6 cm ponad tortownicę, bo ciasto mocno urośnie i trzeba je „pokierować”). Moja ma 16,5 cm średnicy. Z wierzchu ciasto smarujemy roztrzepanym jajkiem i posypujemy migdałami. Możemy też posypać je cukrem perlistym.

Wstawiamy do pieca nagrzanego do temp. 160 stopni C (z termoobiegiem) lub 180 stopni C (bez tej funkcji) na 50-70 minut. Po ok. 40 minutach możecie do niego zajrzeć i sprawdzić czy za bardzo nie wyrosło – może się zdarzyć, że będzie robiło się ciemne na górze – to znak, że trzeba je przykryć papierem do pieczenia, by się nie spaliło. Ciasto wyciągamy z piekarnika kiedy wbijemy w nie długą wykałaczkę i będzie sucha.

panettone-8

Panettone – podanie:

Panettone studzimy przez kilka godzin w foremce. Dopiero potem wyciągamy je z tortownicy. Kroimy gdy będzie zupełnie chłodne. Najlepiej jest jednak po ostygnięciu owinąć je w worek foliowy i zostawić w temp. pokojowej na min. 1 dzień, a najlepiej na 2-3 dni – wówczas staje się bardziej delikatne. Przed podaniem możecie je polukrować lub oprószyć cukrem pudrem.

panettone-5

Panettone – czy muszą być rodzynki?

Panettone to jeden z nielicznych wypieków, w którym ogromnie smakują mi rodzynki. Szczerze nie mogę przeboleć ich w serniku. I zawsze, ale to zawsze zostawiam je nietknięte na talerzu. Mogą być w strudlu z jabłkami, kompocie z suszu, babce wielkanocnej czy omlecie Kaiserschmarrn. Ale w serniku nigdy! W Panettone odgrywają bardzo ważną rolę: osładzają ciasto, bowiem 100 czy nawet 50 g cukru na taką babę to naprawdę niewiele.

panettone-14

Panettone – skórka jasna czy przypieczona?

Monsieur zajada się puszystym wnętrzem Panettone, za to zostawia skórkę. Twierdzi, że za bardzo się przypiekła, a on nie lubi niczego, co przyrumieniło się bardziej, niż naleśniki usmażone na jasno 😉 Tłumaczę, że tak właśnie miało być. Że Panettone tak ma. Nie wierzy. Sprawdza w internecie. Faktycznie! Nadal jednak nie może się przekonać do skórki.

Chwali natomiast rodzynki za to, że są wilgotne i pachną rumem. I że jest ich dużo. Aaa! I jeszcze za wyczuwalny aromat pomarańczy. Swoim surowym okiem ciasto ocenia na czwórkę z plusem. Byłaby piątka, gdyby nie ta nieszczęsna skórka… zbyt ciemna jak na upodobania mojego domorosłego krytyka kulinarnego. Mam nadzieję, że Wy przyjmiecie ją ciepło z całym dobrodziejstwem inwentarza – rodzynkami, migdałami, pomarańczową skórką i aromatem wanilii.

Smacznego!

E.

panettone

W sesji wykorzystałam:

Robot Kenwood Chef Titanium XL KVL8400

tortownica, kratka do studzenia ciasta – TkMaxx

nóż – Gerlach

lniana ściereczka – pamiątka z Żyrardowa



Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 18

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

38 odpowiedzi na “Panettone – świąteczna włoska babka”

  1. Jeanette pisze:

    Dzięki za informacje:) Poczytane

  2. Jeanette pisze:

    O teny! To Pani ma aż 2 roboty? Łał 🙂 a od czego zależy ktorego Pani używa? Najbardziej zależy mi,by robot dawał rade z różnymi ciastami i chlebami drożdżowym 🙂

    • Madame Edith pisze:

      Jeden jest znacznie większy i ma dodatkowe przystawki: malakser, maszynkę do mielenia mięsa itd. Używam go po prostu, gdy muszę użyć któregoś z tych dodatkowych sprzętów 🙂 Polecam ten wpis: KitchenAid vs Kenwood – dokładnie opisałam w nim różnice.

  3. Jeanette pisze:

    Dla mnie rodzynki w serniku to też totalny koszmar i nieporozumienie!! Czy Pani mikser ze zdjęć sprawdza się? Bo cena kitchen aid to przesada…

    • Madame Edith pisze:

      Tak, nie wyobrażam sobie bez niego życia, podobnie jak bez mojego Kenwooda. KitchenAid mam już chyba 16 lat. Wtedy kosztował 1200 zł, teraz faktycznie majątek.

  4. GRAŻYNA pisze:

    Przepis na pannetone mówi o mące tzw. amerykańskiej Manitoba (od nazwy prowincji w Kanadzie) – tak ja nazywaja Włosi i nie jest to maka typu „00” tylko „0” – to jest cała tejemnica tego ciasta. Pochodzi od nazwy kanadyjskiego miasta w prowincji Manitoba, zamieszkałej niegdyś przez plemię Indian wierzących w ducha Manitou. Pszenica rosnąca tu była niezbyt wydajna, ale miała bardzo silne i odporne na zimno ziarno. Musiała obrosnąć niezwykłą legendą, gdyż do tej pory we Włoszech nazywa się ją „farina d’America”.Nie wiem jak wygladało zanim nie odkryto w Ameryce Pólnocnej tego typu przenicy, ale wszystkie wloskie przepisy podkreslaja, że jest ona kluczowa dla upieczenia panettone i pandoro.
    pozdrawiam,
    Grażyna

  5. Martyna pisze:

    Można ta babkę upiec w rancie do tortow? Wykładać ten rant papierem czy wysmarowac tylko olejem?

  6. Rs pisze:

    Upiekłam babę, jest bardzo dobra ale się bardzo kruszy. Co może być przyczyną?

  7. Sigvarðr pisze:

    Przepraszam, ale kiedy dodajemy ekstrakt z wanilii?

    • Madame Edith pisze:

      Razem z mlekiem – to ten brązowy płyn w misie na zdjęciu z dolewaniem mleka. Zaznaczyłam dodatkowo w przepisie – dzięki za uwagę!

  8. Damian pisze:

    Dziękuję Pani za prosty przepis, pierwszy raz coś piekę. Napotkałem na problem ze skórką cytryny, nie wiedziałem po co ona jest.

  9. Kadia pisze:

    Upiejlam, z aptekarską dokładnością, szczegół po szczególe, owszem, bardzo smaczna, ale smakuje dokładnie jak baba drożdżówka mojej mamy tzw. trzygodzinna, powiedziałabym, że ta trzyhodzinnajedy bardziej pulchna i wilgotną. Chyba smaczniejsza. Ale przepis fajny, babka smaczna,

  10. koriakin pisze:

    „…dalece uproszczona..” to delikatnie powiedziane. Przepraszam bardzo, ale Panettone się nie da zrobić w 4 godziny z wyłącznie jednym wyrastaniem! Cała magia tego ciasta polega na jego strukturze i delikatności. Babka na zdjęciu jest owszem ładna i zapewne smaczna, ale nie ma z panettone oprócz mąki „00” nic wspólnego.

  11. ella pisze:

    Czy obowiązkowo musi leżakować te 1-2 dnia po upieczeniu ,czy możemy ją konsumować do kawki bez leżakowania.Przecież nie damy rady obejśc się smakiem wiedząc że ona czeka.

  12. ella pisze:

    witam wszystkich miłośników panettone.Jestem w trakcie pieczenia ,piekarnik juzżsię grzeje i ponawiam pytanie czy zostawić babkę jeszcze do wyrośnięcia czy już wkładać ją do pieca?

  13. Anna Skrzypiec pisze:

    Czy zamiast rodzynek można dac kawałki czekolady?

    • Madame Edith pisze:

      Nigdy nie robiłam z czekoladą. Jeśli spróbujesz, to daj koniecznie taką o wysokiej zawartości kakao np. 72%, bo mleczna się za bardzo rozleje.

  14. Katarzyna pisze:

    Ile swiezych drozdzy? Przelicznik taki sam ja do ciasta drozdzowego czy inny ? Dziekuje

  15. Wojtek pisze:

    Mam pytanie? Czy ciasto nie musi wyrastać jeszcze raz po włożeniu do formy, a przed pieczeniem w piekarniku?

  16. Hana pisze:

    Właśnie ukroiłam pierwszy kawałek pierwszej w życiu panettone, wg tego przepisu. IDEALNA i PYSZNA.

  17. Aga pisze:

    Upieklam dzisiaj, wspaniały przepis, dziękuję

  18. Ania pisze:

    Upiekłam wczoraj i… jest cudowna, 1/4 baby właśnie zniknęła. Kolejna baba rośnie ❤. Przepis jest fantastyczny, dziękuję.

  19. Anita pisze:

    Mam pytanie , czy zaraz po upieczeniu wyjąc babkę z piekarnika czy poczekać z wyjęciem aż ostygnie? Piekę babę już kolejny raz ale dopiero teraz miała szansę aby poleżeć dwa dni bez naruszenia ?. Po rozkrojeniu kruszyła się dużo bardziej niż te zjadane wcześniej , może to kwestia stygnięcia ? Proszę o radę ?

    • Madame Edith pisze:

      Ciasto drożdżowe wyciągamy z piekarnika zaraz po upieczeniu. Nie powinno siedzieć w nim dłużej, bo się wysuszy.

  20. Silvio pisze:

    Nie piekę z papierem, smaruję formę masłem i wtedy skórka jest piękna delikatnie zrumieniona. Nawet przy pieczeniu w normalnej formie do babek wychodzi wyśmienita. Polecam wszystkim łasuchom ….. mmmm pychota 😀

  21. Paulaa pisze:

    Chociaż Wielkanoc to u nas Panettone 🙂 dziękuję za przepis! Póki co wyciągnięta z piekarnika – pachnie i wygląda obłędnie!!! To chyba będzie hit 🙂 Normalnie już nie mogę się doczekać, aż ją ukroimy 🙂 Mój mąż powiedział, że jak mi wyjdzie taka jak ta włoska to jestem wielka 🙂 widząc już ten efekt mam nadzieję, że to powie!! Dzięki!!!

  22. kasia.kr pisze:

    Aromatyczna, puszysta, delikatna… po prostu pyszna! Dziękuję za przepis, zrobię jeszcze nie raz! 🙂

  23. pychotka pisze:

    Babka zrobiona wczoraj popołudniu , po spróbowaniu tego samego dnia wieczorem druga studzi się w piekarniku. WSPANIAŁA JEST! Jesteśmy nią zachwyceni, poprostu cudowna. Mąkę udało się kupić w Piotrze i Pawle. Bardzo polecam bo to wspaniała babka – domownicy i znajomi zachwyceni.

    • Madame Edith pisze:

      Też dorwałam „00” w Piotrze – tam jest praktycznie zawsze dostępna. Bardzo się cieszę, że Wam smakowała 🙂

  24. gin pisze:

    Prezentuje się naprawdę imponująco 🙂

    • Madame Edith pisze:

      Dziękuję! To wszystko sprawa tortownicy o małej średnicy. Panettone robione w standardowej tortownicy nie robi takiego wrażenia, choć nadal wyśmienicie smakuje 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Panettone – świąteczna włoska babka

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram