fbpx

Tort bezowy

1 kwietnia 2012
tort bezowy

Jest 1 kwietnia, teoretycznie wiosna, ale za oknem szaro-buro. Dlatego przedstawiam przepis na wiosenny, owocowy i bardzo lekki tort bezowy. Idealny na ciepłe letnie i wiosenne dni, jak i na każdą porę gdy chcemy skusić się na coś słodkiego i lekkiego jak chmurka, lub też poprawić sobie humor gdy pogoda nie sprzyja.

Tort bezowy – składniki:



/Spody bezowe – 2 okręgi po 26 cm/

  • 6 białek
  • szczypta soli
  • 250 g cukru pudru
  • 1 łyżeczka soku z cytryn
  • 1 łyżeczka octu
  • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej (by beza była ciągnąca)

Tort bezowy – przygotowanie bezowych spodów:

Schładzamy dzieżę w lodówce (miskę, w której będziemy ubijać białka). Ubijamy jajka ze szczypta soli (wtedy ubiją się bardzo szybko na sztywną pianę). Dodajemy powoli cukier puder, po jednej łyżeczce dobrze mieszając.

Następnie dolewamy ocet i sok z cytryny oraz dodajemy łyżeczkę mąki ziemniaczanej (dzięki niej beza będzie wilgotna i lekko ciągnąca w środku).



Moja uwaga:
Zarówno sok z cytryny, jak i ocet powodują, że beza jest wilgotna w środku i krucha na zewnątrz. Można dodać tylko ocet, albo tylko sok z cytryny. Ocet może być zwykły – spożywczy albo biały winny. Może być też balsamiczny, ale wtedy beza będzie miała delikatny zapach i kolor balsamico! Ja dodałam łyżeczkę octu spożywczego i dla aromatycznego zapachu sok z cytryny.

Wykładamy lśniącą masę na papier z odrysowanym kołem o średnicy 26 cm…

… lub silikonową podkładkę do pieczenia.



Moja uwaga:
Warto, by górna warstwa była grubsza i bardziej nierówna (u mnie na żółtej macie), a dolna bardziej wyrównana (u mnie na papierze do pieczenia) –  ułatwi nam to nakładanie na spód kremu i sprawi, że wierzch ciasta będzie bardzo atrakcyjny dla oka.

Pieczemy przez 1h w 140 stopniach C. Po tym czasie wyłączamy piekarnik i uchylamy drzwi i zostawiamy bezę do wyschnięcia na min. 2 h, choć najlepiej zrobić ją poprzedniego dnia wieczorem i zostawić na całą noc w piecu do wyschnięcia.

Po upieczeniu bezy wyglądają tak:

Składniki na nadzienie:

  • 300 g truskawek (mogą być też inne owoce: czerwone porzeczki, maliny, borówki, jagody…)
  • 250 g mascarpone
  • 250 ml kremówki
  • 3 łyżki cukru pudru

Tort bezowy – masa – przygotowanie:

Do zimnej dzieży wlewamy schłodzoną śmietanę kremówkę.

Do ubitej kremówki dodajemy powoli 3 łyżki cukru pudru. Następnie stopniowo dokładamy serek mascarpone.
Na ostudzony spód wykładamy masę. Wgniatamy w nią owoce.
tort bezowy
Przykrywamy górną bezą. Dekorujemy owocami lub cukrem pudrem.
tort bezowy
tort bezowy
Przepis na tort bezowy z orzechami znajdziecie w poście „Tort bezowo-orzechowy„, a na bezę Pavlovej we wpisie „Pavlova„.Smacznego!
E.

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

21 odpowiedzi na “Tort bezowy”

  1. Aśka pisze:

    Witam.
    Robiłam tort. Wyszedł genialny. Mam jednak pytanie. Chciałam zrobić większy. Podwoić składniki na blaty. Czy w związku z tym zmienia się czas pieczenia?

  2. Gosia pisze:

    Piekarnik Góra dół czy termoobieg przy dwóch blatach naraz?

  3. Mario pisze:

    Nie zalecam zostawiać blatów bezowych na całą noc w piecu do wyschnięcia. Przetestowałem to i niestety blaty nie chciały odkleić się od papieru do pieczenia. Konieczne było ponowne podgrzewanie blatów.

  4. iga pisze:

    I jeszcze jedno. Jajka też powinny być z lodówki? Zimne?

  5. iga pisze:

    Czy bezy piekłaś oddzielnie, czy dwie wkładałaś do piekarnika na raz? Jeżeli oddzielnie to co zrobić z pierwszą bezą już upieczoną? Wyciągnąc z piekarnika? To jak się wysuszy. Tort wygląda obłednie i chciałam go zrobić. Pozdrawiam.

  6. Anonimowy pisze:

    Mam pytanie, czy w trakcie suszenia piekarnik zostawiamy wlaczony na 140 stopni czy zmieniamy temperature badz go wylaczamy calkowicie?

    • Madame Edith pisze:

      Droga Czytelniczko / Drogi Czytelniku,

      Dziękuję za tę uwagę – już dopisałam tę uwagę do posta. Po upieczeniu w 140 stopniach piekarnik całkowicie wyłączamy, uchylamy lekko drzwiczki i zostawiamy bezę (najlepiej na noc), by się wysuszyła.

      Serdecznie pozdrawiam,
      E.

  7. Anonimowy pisze:

    Nie wiem czemu, ale nie mogę odpowiedzieć pod swoim poprzednim postem. Dziękuję za informację, zabieram się zatem za ubijanie białek! 🙂
    Pozdrawiam,
    Agnieszka

  8. Anonimowy pisze:

    Hej, tu Agnieszka :). Planuję podać tort bezowy z porzeczkami mojej rodzinie jutro pod wieczór. Blaty bezowe piekę dzisiaj wieczorem. Wiem, że kruchą bezę można spokojnie przechowywać w suchym miejscu, ale Twoja, ciągnąca w środku kusi o wiele bardziej. Czy ją również mogę spokojnie przechować poniżej 24 godzin, przed nałożeniem kremu i owoców?
    Pozdrawiam!

  9. Anonimowy pisze:

    nika

  10. Anonimowy pisze:

    pychotka ten TORCIK….suuuper przepis;-)

  11. Anonimowy pisze:

    Witaj Edith! Naszło mnie na tort bezowy (może dlatego, że ostatnio tak biało na dworze, beza też biała, więc w sam raz skomponuje się z krajobrazem….). Czy bezy piekłaś oddzielnie, czy dwie wkładałaś do piekarnika na raz? Nie mam dwóch piekarników niestety, więc muszę to jakoś logistycznie obmyślić jeżeli mam je piec oddzielnie. Dziękuję z góry za odpowiedź. Magda

  12. Madame Edith pisze:

    Koktajl będzie dobrą alternatywą do zrobienia "na szybko" 🙂

  13. fk'a pisze:

    co przepis to jestem bardziej głodna. Tym razem słodkości! 🙂 zrobię sobie w zamian koktajl z truskawek i jogurtu greckiego light 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Tort bezowy

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram