3 seriale medyczne, które warto obejrzeć

29 stycznia 2020

Jestem wielką fanką seriali medycznych. Lata temu z wypiekami na twarzy oglądałam wszystkie sezony Dr. House’a. Lubiłam też Chirurgów, choć nie wciągnęli mnie tak bardzo. Nigdy jednak nie chciałam być medykiem, bo nie lubię igieł, strzykawek i każde pobieranie krwi jest dla mnie trudnym przeżyciem.

Miłość do seriali medycznych została mi jednak na dobre. I tak ostatnio na Netflixie obejrzałam kilka seriali, tym razem dokumentalnych, które uważam za bardzo wartościowe.

Diagnoza

Główna bohaterka i niejako narratorka jest lekarzem diagnostą, który pracował przy tworzeniu Dr House’a. Jednocześnie od lat prowadzi swoją medyczną kolumnę w The New York Times’ie. Dotychczas opisywała w niej tylko przypadki wyjaśnione i rozwiązane, ale niedawno zaczęła przedstawiać czytelnikom takie, które pozostają zagadką dla największych i najmądrzejszych lekarzy w USA. I tak w każdym odcinku poznajemy historię wybranego pacjenta z symptomami mającymi niejasne podłoże. Artykuł jest publikowany, a ludzie z całego świata przesyłają swoje propozycje diagnozy, które są analizowane. W większości przypadków okazuje się, że „diagnoza tłumu” jest często tą właściwą. I że ludzie, którzy nawet nie są lekarzami, mogą wskazać słuszny kierunek działania, bo np. w rodzinie mieli podobny przypadek.

Jest to bardzo ciekawy i inspirujący serial, który udowadnia, że social media można wykorzystać na wiele praktycznych sposobów. Kilka razy wzruszyłam się oglądając losy bohaterów. Bardzo Wam polecam i liczę na drugą serię.

Pandemia

Gdy zaczynałam go oglądać jeszcze nie mówiło się dużo o wirusie z Wuhan. Trzeba przyznać, że serial pokazał się w chyba najlepszym dla siebie możliwym momencie. Produkcja liczy 6 odcinków i w każdym mamy kilka rozdziałów. Jeden rozdział to historia innych ludzi, z innych części świata: mamy lekarza z Jaipuru, lekarkę z Nowego Jorku, grupę antyszczepionkowców z Oregonu, biotechnologów z San Francisco, pracowników WHO w Afryce Zachodniej itd. Każda z tych osób na swój sposób jest związana z epidemią grypy czy innych chorób zakaźnych i z ich perspektywy poznajemy walkę z wirusami, które potencjalnie mogą zagrozić gatunkowi ludzkiemu.

Serial jest bardzo pouczający i obejrzałam go niemalże jednym tchem.

Selekcja nienaturalna

Ten serial chyba najbardziej działa na wyobraźnię. Pokazuje co się może stać, jeśli zaczniemy zmieniać DNA i jak odkrycia medycyny mogą wpłynąć na losy ludzkości. Tu też poznajemy różne strony medalu. Od wykorzystywania zmian DNA poszczególnych gatunków w kontrolowanych mikroświatach po totalnie niekontrolowany sposób na modyfikacje psich ras czy wręcz samodzielne modyfikacje własnego DNA pseudo naukowców. Akcja tego serialu dokumentalnego skupia się, w porównaniu do innych, głównie na USA, gdzie nie ma jasnych wytycznych i przepisów prawa w tym zakresie. Jest w nim nawet jasno stwierdzone, że za pewne rzeczy np. w Niemczech można byłoby dostać 10 lat więzienia, a w USA można się niemalże dowolnie „bawić” kodem genetycznym.

Z jednej strony fascynująca produkcja, a z drugiej przerażająca. Razem z Pandemią oba te seriale pokazują też jak świat przepisów prawa nie nadąża na tym, co dzieje się w medycynie, która rozwija się w niesamowitym tempie.

Jeśli lubicie produkcje medyczne, to wszystkie trzy Wam gorąco polecam!

E.

Podobne wpisy

Komentarze

4 odpowiedzi na “3 seriale medyczne, które warto obejrzeć”

 1. O „Selekcji nienaturalnej” jeszcze nie słyszałam, ale temat niesamowicie mnie interesuje, więc myślę, że obejrzę 🙂 Dzięki za polecenie!

  • Madame Edith pisze:

   Ten serial momentami jest przerażający, ale bardzo wciąga i zdecydować warto to obejrzeć. Ma też bardzo wzruszające momenty.

 2. Piotrek pisze:

  To ja zasugeruję jeszcze serial „The Knick” z Clivem Owenem. Wciągający jak Dr House i pozwala zobaczyć jak wyglądała chirurgia na przełomie XIX i XX wieku. Został on nam polecony przez prowadzącą w trakcie zajęć na medycynie i potem cała grupa go oglądała.

 3. Edyta pisze:

  Również polecam The Knicks, super, bardzo wciagajacy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

3 seriale medyczne, które warto obejrzeć


Jestem wielką fanką seriali medycznych. Lata temu z wypiekami na twarzy oglądałam wszystkie sezony Dr. House’a. Lubiłam też Chirurgów, choć [...]
@MadameEdith on Instagram
This error message is only visible to WordPress admins

Warning: The account for needs to be reconnected.
Due to Instagram platform changes on March 2, 2020, this Instagram account needs to be reconnected to allow the feed to continue updating. Reconnect on plugin Settings page