fbpx

Dyniowe dekoracje na jesień

8 października 2020
Dyniowe dekoracje

Ostatnio wzięłam udział w warsztatach florystycznych z robienia dyniowych dekoracji. To była świetna zabawa, bo uwielbiam pracę z kwiatami i roślinami. Czuję się w tym bardzo dobrze. Okazuje się, że dyniowe dekoracje można beż żadnego problemu przygotować w domu. Niezbędne produkty kupicie w warzywniaku i najbliższej kwiaciarni. To naprawdę proste i nie trzeba mieć żadnego specjalnego talentu w tym kierunku.

Dyniowa dekoracja z kwiatami – składniki:

 • 1 niezbyt duża i jak najbardziej foremna dynia (moja jest odmiany Nelson)
 • folia z kwiaciarni
 • gąbka florystyczna
 • kwiaty, suszone rośliny (jarzębina, kasztany, liście, miechunka etc.)

Dodatkowo:

 • mały ostry nożyk
 • nożyczki lub sekator
 • drut florystyczny (opcjonalnie)
 • nabłyszczasz do kwiatów (opcjonalnie)
 • klej florystyczny (opcjonalnie – do przyklejenia np. miechunki)
 • farba plakatowa (najlepiej w kolorze złotym lub srebrnym)
 • pędzelek
 • 2-4 wykałaczki jak do szaszłyków
 • jednorazowe rękawiczki

Dyniowa dekoracje – jak zrobić?

Zakładamy rękawiczki, by ochronić dłonie. Niektóre rośliny mogą nas ukłuć, więc warto chronić dłonie. Dynię należy naciąć od góry i wyciąć w niej „czapeczkę”. Robimy to ostrym nożem. Pomocna będzie też szpachelka, którą można podwadzić tę część, ale nie jest ona niezbędna.

Następnie wybieramy z niej cały miąższ z pestkami.

Znacznie redukujemy grubość „czapeczki” – powinna być możliwie jak najcieńsza, czyli mieć ok. 2 cm grubości. tu na zdjęciu po odcięciu około połowy miąższu – wciąż jest za gruba.

Dynię przecieramy papierem kuchennym z naniesionym nabłyszczaczem, a jej ogonek malujemy farbą plakatową, złotą lub srebrną.

Dynię wykładamy folią.

Namaczamy gąbkę florystyczną w wodzie (pozwalamy jej samodzielnie nabrać wody i nie wciskamy na siłę do pojemnika z wodą, bo wtedy nie nabierze równomiernie wody).

Gąbkę florystyczną docinamy do rozmiaru dyni, a skrawki wykorzystujemy po bokach. Gąbka powinna być stabilna. Od góry nacinamy ją pod skosem, bo efekt finalny ma być taki, że spod czapeczki wystają kwiaty – od przodu widać je bardziej, a od tyłu mniej.

Zaczynamy od umieszczania w gąbce roślin zielonych. Dopiero na samym końcu dojdą kwiaty. Staramy się to robić równomiernie na różnych wysokościach i zawsze wbijamy rośliny ścięte pod skosem, by mogły czerpać wodą jak największą powierzchnią. To samo tyczy się kwiatów. Staramy się, by gąbka nie prześwitywała w żadnym miejscu. Warto przymierzyć „czapkę” i sprawdzić gdzie są jeszcze prześwity.

Jeśli brakuje Wam dłuższych elementów, można użyć drutu florystycznego i w ten sposób przedłużyć gałązki.

Gdy zielone i kwiatowe dekoracje zostaną mieszczone, dyniową czapkę nabijamy na 4 wykałaczki do szaszłyków i umieszczamy stabilnie w gąbce. Obcinamy nadmiar folii.

Dyniowe dekoracje – podsumowanie:

Tak przygotowana dynia w warunkach domowych postoi do tygodnia. Trzeba ją codziennie oglądać, by nie zdarzyło się, że przeoczymy moment, gdy zacznie pleśnieć.

Znacznie dłużej zostanie z nami na tarasie lub przed domem. Wszystko zależy od temperatury i tego, jak będzie operowało słońce. Moim zdaniem jest to najpiękniejsza jesienna ozdoba, jaką można zrobić! Zamiast dyni możecie oczywiście zrobić jesienną kompozycję także w dowolnym naczyniu. Są ceramiczne pojemniki w kształcie dyni – wtedy taka kompozycja będzie stała znacznie dłużej i wystarczy ją podlewać do kilka dni.

Pięknych jesiennych dekoracji!

E.

Dyniowe dekoracje

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Dyniowe dekoracje na jesień


Ostatnio wzięłam udział w warsztatach florystycznych z robienia dyniowych dekoracji. To była świetna zabawa, bo uwielbiam pracę z kwiatami i [...]
@MadameEdith on Instagram