Lodówka to podstawowy element wyposażenia domu. To dzięki niej możemy przechowywać bezpiecznie żywność. Jednak urządzenie to może szybko stać się zagrożeniem dla jedzenia jeśli nie będziemy dbać o jego czystość. Mało kto zdaje sobie sprawę, że lodówkę powinna być myta regularnie. Odkąd mamy systemy „no frost” i lodówki bezszronowe większość osób zapomniała o tym, że sprzęt ten trzeba myć częściej niż tylko przed świętami… Kiedyś pod tym względem było prościej, bo w środku lodówki zbierał się szron oraz lód i trzeba ją było po prostu rozmrozić. Nie było innego wyjścia, by uniknąć płacenia horrendalnych rachunków za prąd. Dziś jest niby prościej, ale niekoniecznie bezpieczniej dla nas samych. Jak więc dbać o lodówkę, by bez obaw z niej korzystać? Jak często myć lodówkę i jak to właściwie robić?
Mycie lodówki – potrzebne rzeczy:
- płyn do naczyń / soda oczyszczona / ocet
- gąbka do mycia, szmatka do wytarcia lub papierowe ręczniki
- kawa (w ziarnach lub mielona) / proszek do pieczenia lub soda oczyszczona
- rękawiczki
- kosz na śmieci
Jak myć lodówkę? – krok po kroku:
1. Wyłączamy lodówkę.
2. Wyjmujemy całą zwartość
3. Wyciągamy wszystkie ruchome elementy
4. Mycie lodówki
Inny sposób na mycie to rozpuszczenie łyżki sody w 1 litrze ciepłej wody lub zmieszanie 1 objętości octu spożywczego z 1 objętością wody. Ocet dobrze odkaża i szybko wietrzeje – dzięki temu nie trzeba spłukiwać wnętrza lodówki i wystarczy wytrzeć ją szmatką.
Pamiętajcie o umyciu także wszystkich uszczelek i zakamarków na drzwiach.
Do mycia używam zwykłej gąbki do mycia naczyń. Lodówkę czyszczę miękką stroną, a jeśli zdarzy się zabrudzenie, wówczas ostrożnie i z wyczuciem korzystam ze strony szorstkiej.
Uwaga:
Jeśli na „ścianie płaczu” w Waszej lodówce zgromadzi się lód, wówczas zostawcie lodówkę otwartą by się po prostu stopił. Nie powinno się podważać lodu nożem, gdyż można w ten sposób porysować lodówkę lub ją uszkodzić. Nie jest też dobrym pomysłem używanie w tej sytuacji suszarki, ani wkładanie garnka z gorącą wodą. To metody niebezpieczne dla nas samych, a dodatkowo dla samej lodówki, która powinna rozmrozić się samodzielnie.
5. Czyszczenie otworu odpływowego
Przy każdym czyszczeniu lodówki należy pamiętać o sprawdzeniu małego otworu znajdującego się na tylnej ściance. Jeśli się zatka, wówczas na spodzie lodówki pojawi się woda. To bardzo ważne, by pamiętać o jego sprawdzeniu, gdyż otwór jest mały i wystarczy niewielki kawałek liścia sałaty, by się zatkał.
6. Układanie
Przy okazji układania na nowo zawartości lodówki można zmienić układ półek. Warto pogrupować jedzenie i na przodzie ustawić rzeczy o najkrótszym terminie ważności. Słoiki można przetrzeć wilgotną szmatką, a do szuflady z warzywami włożyć ręcznik papierowy lub bawełnianą/lnianą ściereczkę, która pochłonie wilgoć z warzyw (trzeba ją co kilka dni wymienić na czystą).Wszystkie produkty powinny być zapakowane w oddzielne pojemniki, przykryte pokrywkami lub owinięte folią. Takie działania zapobiegną wysychaniu i uwalnianiu zapachów.
7. Neutralizacja zapachów
By w lodówce zneutralizować zapachy wystarczy ustawić w niej małą miseczkę z kawą (może być mielona lub w ziarnach). Inna możliwość, to rozsypanie na małym talerzyku sody lub proszku do pieczenia. Kawę lub proszek/sodę warto wymienić co ok. 2-3 tygodnie.
W sklepach można kupić pochłaniacze zapachów z aktywnym węglem, jednak wg mnie nie są one skuteczne – miałam dwa i nie zauważyłam jakichkolwiek efektów.
Jak często myć lodówkę?
Najlepiej byłoby myć lodówkę raz na tydzień, ale powiedzmy sobie szczerze: kto ma na to czas? Osobiście lodówkę myję dokładnie raz w miesiącu, a jeśli zdarzy się jakiś niespodziewany wypadek, to oczywiście częściej. Mam, podobnie jak w przypadku zmiany pościeli, ustawione stosowne przypomnienie w telefonie. Taka metoda bardzo dobrze się sprawdza.
Czysta lodówka świadczy o nas samych. Zadbajcie o swoje sprzęty i swoje zdrowie. Jeśli dawno nie opiekowaliście się swoimi lodówkami, poświęćcie im uwagę jak najszybciej, a przed Świętami zajrzyjcie do nich ponownie i przygotujcie je na dużą liczbę dań, jaka się w nich pojawi 😉
Do przeczytania!
E.
Podobne wpisy
Komentarze
12 odpowiedzi na “Jak często myć lodówkę?”
Dodaj komentarz
Autor: Madame Edith
Lodówka to podstawowy element wyposażenia domu. To dzięki niej możemy przechowywać bezpiecznie żywność. Jednak urządzenie to może szybko stać się [...]
Fajny post, przydatne informacje. Mam pytanie – czy masz jakiś skuteczny patent czym przeczyścić ten otwór odpływowy? Zawsze ten punkt omijam, bo nie mam pojęcia czym to przepchać, nie uszkadzając przy tym wężyka odprowadzającego skropliny. A na dnie lodówki już zaczyna mi się zbierać woda..
Iza,
Używam plastikowego patyczka zakończonego małym haczykiem – był w komplecie z lodówką. Świetnie się sprawdza.
Serdecznie pozdrawiam
E.
Do mnie w tym tygodniu ma przyjechać nowa lodówka. Muszę przyznać, że jestem niezwykle podekscytowana. Kto by pomyślał, że tak prozaiczna rzecz może sprawić tyle frajdy 😉
Gin,
aż Ci lekko zazdroszczę! Sama myśl o nowym sprzęcie w kuchni jest bardzo ekscytująca. Pamiętam ile frajdy sprawia rozpakowywanie i "odpalanie" nowego sprzętu, czytanie instrukcji, pierwsże testowanie… Dobrej zabawy! 🙂
Serdeczności
E.
Bardzo skuteczne rady! Sama zresztą dokonuje tej czynności podobnie. Zawsze mam świeżo zmieloną kawę w niej, aby pochłaniała nieprzyjemne aromaty. 🙂
Kawa to podstawa 🙂
Gdzie kupujesz Almighurt?
Joanno, w Piotrze i Pawle 🙂
Ja dostałam ostatnio w Auchan- promocja (połowa ceny) i Carrefour
hehe, też zwróciłam uwagę na Almighurt, bo niedawno sama kupowałam w Piotrze i Pawle 😀 co do mycia lodówki, u mnie zazwyczaj raz na parę miesięcy
Dziękuję za cynk – sprawdzę w moim Carrefourze czy tej jest promocja 😉
mycie lodówki to ważna czynność, choć nie ukrywam, że z całego tego procederu najbardziej lubię układanie 🙂 w mojej lodówce już od dawna zastosowałam taktykę miejsca, dzięki czemu zawsze wszystko układam w ten sam sposób, więc podczas ewentualnego poszukiwania czegoś, wiem, że jeśli nie jest w danym miejscu, po prostu go nie ma.
do neutralizacji zapachów zawsze wykorzystuję sodę, ale ostatnio skusiłam się na gotowy pochłaniacz zapachów i po raz pierwszy od dłuższego czasu muszę stwierdzić, że naprawdę się sprawdził.
pozdrawiam ciepło 🙂