fbpx

Jak nakryć stół?

4 kwietnia 2015
jak nakryć stół

Wiele osób przed ważnymi uroczystościami zastanawia się jak prawidłowo nakryć stół. Wbrew pozorom sztuka ta nie jest trudna i wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad, by przyjęcie, jakie wydajemy w domu, było zgodne z ogólnie przyjętymi regułami. Pokażę Wam jak przyozdobić stół w taki sposób, aby goście nie chcieli od niego wstać.

Jak nakryć stół? – obrus

Przede wszystkim powinien być czysty i wyprasowany. Warto trzymać się także zasady, że do naczyń ze wzorkiem czy motywem, wybieramy gładki obrus. Jeśli zaś zastawa jest prosta, możemy pozwolić sobie na delikatne wzory. Zawsze dobrym wyborem będzie klasyczny, biały obrus. Najlepiej sprawdzają się te z grubej bawełny lub ewentualnie z dodatkiem sztucznych włókien – trudniej się gniotą. Mniej polecane są lniane, gdyż bardzo trudno je rozprasować, czego idealny przykład macie na załączonych zdjęciach 😉
jak nakryć stół

Jak nakryć stół? – talerze i sztućce

Talerze i sztućce powinny być dobrane do serwowanych potraw. Muszą pochodzić z jednego kompletu. Talerz główny można postawić na dużym talerzu (może być wykonany ze szkła, porcelany lub być paterowaną podstawką) – tzw. underplate, który można przykryć małą serwetką, by talerz ustawiony na nim się nie ślizgał.

Podczas uroczystości w domu, np. Wielkanocy, można postawić na jeden dominujący kolor, który ożywi stół. W moim przypadku jest nim fuksja, która powtarza się zarówno na talerzu, jak i serwetce i podkładce. Wersję z podkładką zamiast underplete możecie zastosować wyłącznie w domu. Nie sprawdzi się ona na eleganckich przyjęciach.

jak nakryć stół

Talerzyki do pieczywa ustawia się po lewej stronie, podobnie jak mały talerzyk na sałatę. Jeśli talerz ma być wyłącznie do pieczywa, warto pomyśleć o położeniu na nim specjalnych, małych nożyków do masła.

Noże, widelce i łyżki układa się według kolejności użycia. Przy każdej uroczystości ta kolejność może być więc inna i nie ma tu jednego wzorca poza tym, który mówi, iż zewnętrzne, najdalej położone od talerza sztućce używamy jako pierwsze.

We Francji łyżkę układa się stroną wypukłą do góry, zaś w Polsce, Stanach Zjednoczonych czy Anglii stroną wklęsłą do góry

jak nakryć stół

W Polsce i Anglii sztućce do deseru układa się powyżej talerza, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych i Francji wykłada się je dopiero przed podaniem deseru.

jak nakryć stół

Jak nakryć stół? – serwetki

Serwetkę, która dedykowana jest gościom, układa się na głównym talerzu lub, w przypadku jeśli jest zwinięta i ma założoną obrączkę, po jego lewej stronie. Jeśli urządzamy przyjęcie i chcielibyśmy wydrukować menu, wówczas należy umieścić je po prawej stronie nakrycia. Trzeba pamiętać, że po zjedzeniu posiłku serwetkę odkładamy po prawej stronie nakrycia.

jak nakryć stół

Jak nakryć stół? – kieliszki

Kieliszki ustawiamy z prawej strony nakrycia. Powinny być uszeregowane według kolejności ich użytkowania, przy czym kieliszek do wina białego stawiamy od zewnątrz. Jeśli goście nie piją wina, wówczas stawiamy szklankę lub kieliszek do wody – umieszczamy go także po prawej stronie nakrycia.

jak nakryć stół
Kieliszek do wina czerwonego stoi niemal na środku nakrycia, zaś kieliszek do wina białego ustawiamy po jego zewnętrznej stronie.

Jak nakryć stół? – dekoracje

Elementy dekoracyjne powinny być spójne z zastawą, obrusem, wystrojem wnętrza, a także dostosowane do pory roku czy okazji. Wysokie kwiaty i świece należy ułożyć w taki sposób, by nie zasłaniały gościom siebie nawzajem. Usytuowanie tego typu dekoracji zależy także od rozmieszczenia gości i kształtu stołu. Najbezpieczniej postawić na strzeliste, ale mało rozłożyste ozdoby (np. świecie w świeczniku – zapalamy je dopiero wieczorem) lub niskie i szerokie.

jak nakryć stół

Do kolejnego przeczytania!
E.

Przygotowując wpis korzystałam z książki „Protokół dyplomatyczny i dobre obyczaje” Cezarego Ikanowicza i Jana W. Piekarskiego, Wydawnictwo SGH, Warszawa 2004.

jak nakryć stół

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

4 odpowiedzi na “Jak nakryć stół?”

 1. Magda pisze:

  Czy sztućce kladziemy bezposrednio na obrusie? Obrus, underplate, talerz glowny i na zupe a sztucce bezposrednio na obrusie? Czy pod underplate konieczna podkladka na ktorej kladzimey sztucce?

 2. Ewa Marcinkowska pisze:

  Ponoć zasada jest by na nożu przy talerzu nie było widać pieczątki z marką (jak metka). Czyli nóż może wtedy leżeć ostrzem na zewnątrz.
  Czy było coś na ten temat na wykładach lub w książce?

  • Madame Edith pisze:

   Ewo,
   ciekawe pytanie. Nic na ten temat nie czytałam. Np. na moich nożach było delikatne logo na ostrzu, ale się dość szybko wytarło. Często logotypy są wytłoczone na rękojeści, więc się nie mają szansy wytrzeć. Musze poszukać informacji na ten temat, bo Twoje pytanie bardzo mnie zaintrygowało. Jak coś znajdę na ten temat, to na 100% dopiszę.

   Serdecznie pozdrawiam
   E.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Jak nakryć stół?


Wiele osób przed ważnymi uroczystościami zastanawia się jak prawidłowo nakryć stół. Wbrew pozorom sztuka ta nie jest trudna i wystarczy trzymać [...]
@MadameEdith on Instagram