fbpx

Jak przechowywać jedzenie w lodówce?

9 sierpnia 2016

jak przechowywac jedzenie w lodówce

Każdy z nas ma w domu lodówkę. Niby wiadomo do czego ona służy, ale jakby się lepiej przyjrzeć, to by się okazało, że w większości służy ona do wrzucania jedzenia niemalże na oślep. A wiadomo, że nie o to chodzi. W lodówce są określone strefy, które mają niższą lub wyższą temperaturę i służą do przechowywania różnych produktów. Wkładając cokolwiek do środka powinniśmy o tym pamiętać, by przechowywane składniki jak najdłużej zachowały świeżość. Jak przechowywać jedzenie w lodówce? Bardzo prosto, ale trzeba to robić z głową!

jak przechowywac jedzenie w lodówce

Jak przechowywać jedzenie w lodówce: im wyżej tym cieplej

W normalnych warunkach ciepłe powietrze, jako lżejsze, przesuwa się do góry. Tak samo dzieje się w lodówce. W standardowej lodówce nie ma czegoś takiego jak stała temperatura np. 5 stopni C, którą ustawicie na pokrętle czy panelu sterującym. Te 5 stopni C to temperatura wyjściowa – będzie ona obowiązywała w środkowej części lodówki. W zależności od modelu lodówki temperatura na najwyższej półce będzie o 2-3 stopnie wyższa od tej ustawionej.

Dlatego kupując lodówkę warto zapoznać się z praktycznymi rozwiązaniami np. funkcją „no frost”. Dzięki ciągłemu obiegowi chłodnego powietrza na każdej półce wewnątrz lodówki panuje taka sama temperatura. Dodatkowo stała kontrola poziomu wilgotności pozwala zminimalizować ryzyko rozwoju bakterii i zachować świeżość produktów na dłużej. Lodówka z systemem „no frost” nie musi być rozmrażana, a na ściankach zamrażalnika nie gromadzi się szron czy lód. To świetne rozwiązanie, które bardzo ułatwia życie. I piszę to z własnego doświadczenia, bo korzystam z takiej lodówki już szósty rok.

Najwyższe półki

To znakomite miejsce do przechowywania rzeczy o przedłużonym terminie przydatności jak soki, napoje, woda czy przetwory. Można tu też postawić ciasto, które w miarę szybko zjemy.

Środkowe półki

Tu temperatura zwykle wynosi tyle ile ustawimy na panelu sterującym. To najlepsze miejsce do przechowywania produktów o niskiej trwałości jak: wędliny, biały ser, jogurty czy domowe dania, które będą wymagały odgrzania np. zupa czy kotlety. Warto zauważyć, że potrawy na kolejny dzień powinny zostać przełożone do szczelnie zamykanego pojemnika – unikniemy tym sposobem wprowadzania do lodówki drobnoustrojów, które są na garnku, a także mieszania się zapachów.

Dolna półka

Dolna półka to przestrzeń znajdująca się tuż nad szufladami na warzywa i owoce, idealnie nadaje się do przechowywania świeżego mięsa, ryby czy otwartych produktów. To miejsce do położenia produktów, które psują się najszybciej, gdyż temperatura jest najniższa i wynosi od 0 do 3  stopni C, jak w przypadku lodówek Amica ze strefą Chill Zone.

jak przechowywac jedzenie w lodówce

Szuflady

Są dedykowane owocom i warzywom, a temperatura w nich jest wyższa i wynosi ok. 10 stopni C. Mogą być zaprojektowane w taki sposób, że wilgotność będzie w nich nieco większa niż w całej lodówce (np. system Vit Control w lodówkach Amica) – dzięki temu produkty dłużej zachowają świeżość i ładny wygląd.

Drzwi

To miejsce najbardziej pod ręką, ale jednocześnie najcieplejsze. Możemy tu ustawiać produkty, które wymagają lekkiego chłodzenia. Dobrze sprawdzą się tu: jajka, musztarda, ketchup, sosy, majonez, masło, woda w butelce czy soki w kartonach. Osobiście w tym miejscu schładzam też często wino.

Jak przechowywać jedzenie w lodówce

Jak przechowywać jedzenie w lodówce: podstawowe zasady

  • Owoce i warzywa, które przechowujemy w lodówce myjemy dopiero przed jedzeniem. Nie myjmy ich przed włożeniem do lodówki, gdyż krócej zachowają świeżość, zaczną się szybciej psuć i mogą pojawić się na nich brązowe plamy.
  • Nie powinno myć się surowego mięsa przed włożeniem do lodówki, gdyż po takim zabiegu mięso szybciej będzie się psuło.
  • Nie napełniajmy maksymalnie lodówki. Urządzenie to lubi jak jest w nim luźno, gdyż wpływa to korzystnie na cyrkulację powietrza.
  • Nie wkładajmy jeszcze ciepłych potraw, gdyż temperatura w lodówce szybko się podniesie.
  • Po przyniesieniu ze sklepu serów czy wędliny powinno się je przepakować w papier, folię lub dedykowane pojemniki.
  • Lodówka powinna stać z dala od kuchenki czy innych źródeł ciepła.
  • Lodówka nie powinna być dosunięta maksymalnie do ściany – warto zostawić nieco przestrzeni dla lepszej cyrkulacji.
  • Nie wolno zasłaniać tworów wentylacyjnych lodówki.
  • W lodówce nie powinniśmy przechowywać egzotycznych owoców, pomidorów, roślin strączkowych, ogórków, cukinii czy chleba, gdyż przetrzymywany w lodówce szybciej czerstwieje.

W kolejnym „lodówkowym” wpisie napiszę więcej o tym jakich produktów nie powinno się wkładać do lodówki, a już teraz możecie dowiedzieć się jak często myć lodówkę.

Do przeczytania!

E.

Jak przechowywać jedzenie w lodówce

Wpis powstał we współpracy z marką Amica.

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

3 odpowiedzi na “Jak przechowywać jedzenie w lodówce?”

  1. Grażyna pisze:

    Dzieki za porcje bardzo przydatnych informacji. Od razu przeorganizowalam swoją lodówkę.

  2. Nie znoszę mieć nieporządku w lodówce. Miałem ostatnio mało ciekawą „przygodę” związaną właśnie z lodówką. Mianowice, najzwyczajniej w świcie się popsuła. Niestety nie miałem możliwości własnego transportu więc musiałem polegać na tym, oferowanym przez sklep. Musiałem wytrzymać 4 dni bez lodówki. To był trudne 4 dni 🙂 Zdecydowanie warto przestrzegać zasad przechowywania jak i po prostu zwykłego dbania o te urządzenie.

    • Madame Edith pisze:

      Jak ja Cię rozumiem! Mi rok temu popsuł się zupełnie niespodziewanie zamrażalnik i to popsuł się zawias – jak go otworzyłam to już nie mogłam zamknąć. Niestety był środek lata i większość rzeczy z 3 szuflad od razu trafiła do kosza, bo też minęło kilka dni zanim nareperowaliśmy sprzęt. Od tego czasu trzymam tam tylko niezbędne rzeczy. Nie trzymam nic na zapas, a lodówkę myję regularnie, a sprzątam w niej raz w tygodniu i sprawdzam terminy przydatności itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Jak przechowywać jedzenie w lodówce?


Każdy z nas ma w domu lodówkę. Niby wiadomo do czego ona służy, ale jakby się lepiej przyjrzeć, to by się okazało, że w większości służy ona do [...]
@MadameEdith on Instagram