fbpx

Kokedama – wiszący ogród / kula z mchu – jak zrobić?

8 listopada 2017

kokedama

Kokedama to tradycyjna dyscyplina bonsai, w której korzenie rośliny są uformowane w kulę, okryte mchem i owinięte sznurkiem. Czasami stoją na porcelanowych spodkach, innym razem wiszą zaś na długim sznurku. Japońskie słowo „Kokedama” oznacza dosłownie „kulę z mchu”. Praktyka tworzenia Kokedamy wywodzi się jeszcze z epoki Edo, a poznałam ją w trakcie warsztatów organizowanych przez warszawską restaurację Orzo. Tam rośliny grają ogromną rolę i to nie tylko dekoracyjną, ale też funkcjonalną, bo zostały dobrane w taki sposób, by jak najbardziej oczyszczać powietrze.

Myślę, że Kokedama stanie się niebawem równie popularna, co las / ogród w słoiku, o którym pisałam wiosną tego roku. To piękna i bardzo efektowna sztuka, dzięki której powstają zupełnie wyjątkowe, żywe i w pełni naturalne elementy dekoracyjne.

Do swojej Kokedamy użyłam popularnej rośliny – zielistki Sternberga. Roślina ta lubi stanowisko jasne, ale w półcieniu i nie w bezpośrednim słońcu. Podlewamy ją 1-2 razy w tygodniu. Jest bezpieczna dla dzieci, psów oraz kotów. Preferuje temperatury od 15 do 24 stopni C. Lubi być nawożona co 2-3 tygodnie w okresie wiosenno-letnim. Ta roślina ma supermoce – usuwa z powietrza toluen, formaldehyd i ksylen.

Kokedama – potrzebne materiały:

  • roślina np. zielistka Sternberga, bluszcz, skrzydłokwiat itp.*
  • ziemia do bonsai (akadama)*
  • mech**
  • sznurek jutowy
  • woda
  • rękawiczki jednorazowe
  • nożyczki

* Do kupienia w centrach ogrodniczych lub kwiaciarniach.

** Mech kupicie także w kwiaciarni lub na giełdzie kwiatowej – pamiętajcie, że jest pod ochroną i nie można go wynosić z lasu na własną rękę.

kokedama

Kokedama – jak zrobić?

Wyjmujemy roślinę z plastikowej osłonki. Otrzepujemy korzenie z nadmiaru ziemi/torfu.

kokedama

Akadamę (ziemię do bonsai) mieszamy z resztką torfu z doniczki.

Nawilżamy ziemię wodą aż będzie nadawała się do łatwego formowania, a kulka nie będzie się rozpadać (do tego celu użyłam spryskiwacza).

kokedama

Formujemy kulę bezpośrednio wokół korzeni rośliny (wersja łatwiejsza) lub w uformowanej wcześniej ziemnej kuli robimy otwór, aby umieścić w nim korzenie rośliny (wersja dla bardziej doświadczonych). Dzięki dużemu fragmentowi przezroczystej folii formowanie kuli jest bardzo proste – wystarczy rozłożyć równomiernie ziemię wokół korzeni i zawinąć zgrabny tobołek.

Osadzamy kulę w mchu otulając ją z każdej strony. W tym kroku także pomocna była folia.

kokedama

kokedama

Owijamy sznurkiem kulę w taki sposób, aby przytrzymać wszystkie kawałki mchu na miejscu. Zawiązujemy węzeł, odcinamy nadmiar sznurka. Opcjonalnie robimy podwieszenie, jeśli chcemy zawiesić Kokedamę.

kokedama

Gotową Kokedamę (samą kulę z mchu, bez liści) zanurzamy w pojemniku z wodą o temperaturze pokojowej na 3-5 minut.

kokedama

Wyjmujemy Kokedamę, odstawiamy na talerzyku do odsączenia nadmiaru wody. Umieszczamy w wybranym miejscu najodpowiedniejszym do określonego gatunku rośliny.

kokedama

Kokedama – pielęgnacja:

Kokedamę podlewamy regularnie poprzez zanurzenie jej w wodzie. Należy obserwować kulę. Kiedy na powierzchni wody przestaną pojawiać się pęcherzyki powietrza, będzie to oznaczać, że roślina pobrała już odpowiednią ilość wody i można ją wyjąć.

Sznurek z biegiem czasu może wymagać wymiany – to element naturalny, który ma swoją wytrzymałość i w kontakcie z wilgocią z czasem ulega osłabieniu.

Regularnie usuwamy martwe lub chore liście, by roślina cały czas ładnie wyglądała.

Jeśli na zewnątrz pojawią się korzenie wyrastające z mchu będzie to znak, że Kokedamę należy przesadzić – zrobić większą kulę lub przesadzić roślinę do doniczki.

Jak się Wam podoba? Mówiąc szczerze planuję kolejne Kokedamy w naszym domu, bo te roślinne kule ogromnie mi się podobają. To też dużo łatwiejsza forma niż np. japońska ikebana, o której pisałam Wam już dawno temu, a przecież wcale nie jest mniej efektowna. Podpatrzcie w internecie jakie cudne aranżacje można wyczarować z kilku Kokedam.

Do przeczytania!

E.

kokedama

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Kokedama – wiszący ogród / kula z mchu – jak zrobić?


Kokedama to tradycyjna dyscyplina bonsai, w której korzenie rośliny są uformowane w kulę, okryte mchem i owinięte sznurkiem. Czasami stoją na [...]
@MadameEdith on Instagram