fbpx

Kultowe seriale lat 80. – przeżyjmy to jeszcze raz!

7 grudnia 2017

Wraz z Monsieur uwielbiamy seriale i za ten stan rzeczy nieco winimy nasze dzieciństwo, które przypadło na przełom lat 80. i 90. To były czasy! W polskiej telewizji zagraniczne hity pokazywane były ze sporym opóźnieniem w stosunku do krajów, w których były produkowane, ale i tak każdy jeden tytuł oglądało się z zapartym tchem. Ach, te rezydencje, baseny, eleganckie i jakże modne stroje, luksusowe samochody, wystawne przyjęcia i piękne plenery! Przeżyjmy to jeszcze raz i przypomnijmy sobie czym żyła cała Polska pod koniec lat 80. i w latach 90. 

Wpis podzieliliśmy na dwie części, bo podczas robienia rozeznania i spisywania wszystkich tytułów okazało się, że pamiętamy ich co najmniej kilkadziesiąt! Postanowiliśmy zatem opisać najpierw seriale, których produkcja przypadała na lata 80. i wcześniejsze oraz na te świeższe, które kręcone były dopiero w latach 90. Braliśmy przy tym pod uwagę początkową datę produkcji, gdyż wiele z tytułów okazało się być prawdziwymi zawodnikami długodystansowymi.

 

Star Trek: Następne pokolenie (1987-1994)

Kto z Was nie chciał mieć takiego uniformu jak bohaterowie tego serialu? I kto nie marzył, by znaleźć się choć na chwilę na ich potężnym statku kosmicznym?

MacGyver  (1985-1992)

MacGyvera trudno było nie podziwiać: były agent służb specjalnych, który w każdym odcinku stawał czoło złu i rozwiązywał je bez użycia broni, za to z użyciem swojego, wybitnego intelektu i mnóstwa pomysłów, które zawsze miał w zanadrzu. Myślę, że wszyscy chłopcy chcieli nim zostać w przyszłości, a wszystkie dziewczynki chciały mieć takiego bystrego chłopaka.

Pełna chata (1987-1995)

Serial familijny, bardzo sympatyczny, lekki i często śmieszny, choć przedstawiające rozmaite problemy dużej rodziny. To dzięki niemu marzyliśmy, by odwiedzić San Francisco i mieszkać w kolorowym domu jak z czołówki.

Doogie Howser – lekarz medycyny (1989-1993)

Kto nie chciał być leczony przez cudowne dziecko, które zanim podrosło było już wybitnym lekarzem? Chyba każdy dałby się zdiagnozować temu sympatycznemu młodzieńcowi 😉

Webster (1983-1987)

Jeden z pierwszych sitcomów puszczanych w polskiej telewizji. Pamiętacie sympatycznego chłopca, który został adoptowany przez małżeństwo z Chicago? To właśnie bystry Webster!

Dzieciaki, kłopoty i my (1985-1992)

Kolejny serial familijny, w którym jedną z ról grał Leonardo DiCaprio. Pięć lat później wystąpił w Titanicu i jego kariera nabrała zawrotnego tempa.

Aniołki Charliego (1976-1981)

Serial w Polsce emitowany był z opóźnieniem w stosunku do zachodu, ale i tak cieszył się ogromną popularnością. Zresztą trudno się dziwić: trzy młode i atrakcyjne panie detektyw, które pracują w agencji detektywistycznej prowadzonej przez tajemniczego milionera i rozwiązują przeróżne zagadki. Ta historia musiała się sprzedać!

Ptaki ciernistych krzewów (1983)

Miniserial opowiadający losy australijskiej rodziny. Główny wątek to oczywiście zakazana miłość księdza do jednej z bohaterek.

Północ-południe (1985-1994)

Serial kostiumowy dla rodziców, bo dzieci się na nim potwornie nudziły. Niemniej był hitem.

Drużyna A (1983-1987)

Ich magicznym vanem chciał jeździć każdy! Ten serial był ogromnie popularny i chyba nie ma osoby, która nie kojarzyłaby tych czterech facetów, weteranów z Wietnamu, którzy sami będąc ściganymi za niepopełnione przestępstwo, pomagali innym w rozwiązywaniu problemów. Poza tym BA był jedynym facetem który nosił więcej biżuterii od jakiejkolwiek kobiety 😉

Alf (1986-1990)

Jako dziecko marzyłam, by mieć takiego przyjaciela, który w żadnym odcinku nie pokazał się widzom w całości. Bo a to siedział na kanapie, a to stał i był pokazany w planie amerykańskim lub był czymś zasłonięty, ale i tak wzbudzał ogromne emocje! Jego przygody oglądało się z ogromną przyjemnością. Był inteligentny, zabawny i towarzyski. Do tego miał osiem żołądków i lubił jeść koty. Często ostrzył sobie zęby na Lucky’ego – kota rodziny Tannerów, z którymi mieszkał po wylądowaniu statkiem kosmicznym na ich garażu.

Shogun (1980)

Jeden z głośnych tytułów, którego szczerze nie cierpiałam. Dziwiłam się dlaczego moi rodzice śledzą jego przygody, a jednocześnie cieszyłam, że powstałą tylko jedna, 12-odcinkowa seria.

Detektyw Remington Steele (1982-1987)

Już za czasów tego serialu Pierce Brosnan miał zostać agentem 007, ale na wcielenie Bonda musiał trochę poczekać. W serialu para detektywów rozwikłuje skomplikowane kryminalne zagadki, a każdy odcinek przynosi nowe wyzwania.

Święty (1962-1969)

Mimo że serial ten był kręcony znacznie wcześniej, w polskiej TV zadebiutował ze znacznym poślizgiem. Ale i tak przygody dobrego złodzieja oglądało się z zapartym tchem i każdy kibicował mu w ucieczce po depczącym mu po piętach inspektorze policji.

Świat wg Bundych (1987-1997)

Ależ to był głupi serial! Choć z drugiej strony należy docenić kunszt aktorski odtwórców głównych ról. Serial zyskał wielką popularność i, jak podejrzewam, był najpopularniejszym zagranicznym sitcomem emitowanym w polskiej TV w historii.

Ulice San Francisco (1972-1977)

Wielu świetnych aktorów występowało w serialach, w ulicach SF jedną z głównych ról grał sam Michael Douglas. I to było bardzo dobre kino!

Airwolf (1984-1987)

Monsieur bacznie śledził losy naddźwiękowego (haha!) śmigłowca, który realizował niebezpieczne misje w czasach zimnej wojny.

Cudowne lata (1988-1993)

Głównym wątkiem przedstawionym w serialu był proces dorastania Kevina Arnolda, jego przyjaźń z Paulem i podkochiwania się w Winnie (która nomen omen podobała się też Monsieur!). W serialu poruszane były też aspekty wojny w Wietnamie, emancypacji kobiet czy hipisów i rozgrywał się na kilku płaszczyznach, przez co mógł zainteresować starszych, jak i młodszych odbiorców.

’Allo ’Allo! (1982-1992)

Serial komediowy w którym, René – właściciel kawiarni w czasach okupowanej przez Niemców Francji musi wykonywać zadania dla ruchu oporu i skorumpowanych niemieckich władz wojskowych.

Dynastia (1981-1989)

Kto nie zna “Dynastii” która skupiała przed telewizorami nie tylko wszystkich domowników ale i sąsiadów? To był serial wszech czasów.

Dallas (1978-1991)

Dla mnie trochę gorsza wersja “Dynastii”, choć zrobiona także z dużym rozmachem. Akcja działa się w Teksasie, który ze swoimi szybami naftowymi nie był jednak tak atrakcyjny jak Denver z ośnieżonymi wierzchołkami i wysokimi wieżowcami.

Policjanci z Miami (1984-1989)

Pamiętacie Dona Johnson’a – odwrócę głównej roli w Miami Vice? Jestem pewna, że tak! Ten serial był świetny i choć podejmował trudny temat przemytu narkotyków i walki z handlarzami w Miami, to wciągał jak mało który tytuł. Nakręcono aż 5 serii i 111 odcinków przygód odważnych policjantów.

Na wariackich papierach (1985 – 1989)

Cybill Shepherd i Bruce Willis stworzyli w tym serialu znakomity duet prywatnych detektywów Pamiętacie biuro agencji Blue Moon Investigations z widokiem na Los Angeles? Och, jak ja chciałam tam pracować! Tytuł ten zapoczątkował wielką karierę Bruce’a.

 

Domek na prerii (1974-1983)

Jeden z najpopularniejszych seriali, ale jednocześnie, dla mnie osobiście, jeden z najnudniejszych. Emitowany był bodajże w niedzielne popołudnia. Opowiadał perypetie rodziny, która osiedliła się na wybudowanej przez siebie farmie w małym amerykańskim miasteczku.

 

Gliniarz i prokurator (1987 – 1992)

Och, to były emocje! Już po obejrzeniu pierwszego odcinka chciałam mieć buldoga, jak tytułowy prokurator, którego w jego biurze odwiedzał często “glinarz”, w którego rolę wcielał się Joe Penny. Piękne widoki (akcja rozgrywała się w Los Angeles oraz na Hawajach), wartka akcja i ciekawe policyjne sprawy – to zapewniło wielki sukces i aż 106 odcinków.

Bill Cosby Show (1984-1992)

Jeden ze sztandarowych tytułów lat ’80-tych. Wówczas nic nie zagrażało jego popularności. Stworzył go Bill Cosby, który obsadził siebie w roli ojca dużej rodziny żyjącej w domu w Brooklynie. Z perspektywy salonu i kuchni obserwowaliśmy ich perypetie. Był to sitcom, ale zdecydowanie znacznie ciekawszy, niż nakręcona jakiś czas później “Rodzina Bundy’ch”.

Nieustraszony – Knight Rider (1982-1986)

Gadający samochód?! Tak, to możliwe! David Hasselhoff utożsamiał marzenia wszystkich chłopców i mężczyzn. Każdy chciał mieć nie tylko auto, z którym można rozmawiać, ale i wyglądać jak główny bohater walczący samotnie ze złem. To było coś!

Niewolnica Isaura (1976-1977)

Brazylijski serial emitowany w polskiej telewizji od 1985 roku. W porze emisji przed telewizorami zasiadała cała Polska. Ta telenowela była najpopularniejszym programem w historii polskiej telewizji, a jej średnia oglądalność wynosiła 81%! Odtwórcy głównych ról cieszyli się niesamowitą popularnością w naszym kraju i nawet przyjechali na tournée.

Kojak (1973-1978)

Serial co prawda był emitowany po raz pierwszy już w latach ’70, ale potem był kilka razy powtarzany i mocno zapadł nam w pamięci. Był to jeden z najlepszych seriali policyjnych w historii, a przygody porucznika Kojaka oglądało się z zapartym tchem!

Columbo (1968–1978 i 1989–2003)

Podobnie jak Kojak, tak i przygody porucznika Columbo z wydziału zabójstw policji w LA, były emitowane jeszcze w latach ’70-tych. Potem jednak były jeszcze wielokrotnie powtarzane przez różne stacje. Trudno się dziwić, że serial cieszył się taką popularnością. Charakterystyczna postać głównego bohatera, granego przez Petera Falk’a, występującego w niedbałym płaszczu, krawacie i koszuli. Jego notes chowany w kieszeni płaszcza oraz towarzyszące mu często cygaro były jego nieodłącznymi atrybutami.

Love Boat (1977-1987)

Przyznam, że był to jeden z moich ulubionych seriali. Akcja rozgrywała się na wycieczkowym statku pasażerskim, którego pasażerowie i załoga przeżywali wiele zabawnych lub miłosnych przygód. Każdy odcinek przedstawiał osobny rejs i zaczynał się często sceną witania pasażerów przez załogę, a kończył pożegnaniem przez kapitana. Od pierwszych chwil poznawaliśmy bohaterów, którzy byli tak różnymi i barwnymi postaciami, jak to tylko można sobie wyobrazić. Akcja była wartka i rozgrywała się na różnych pokładach statków. Kto wtedy nie marzył, by choć raz udać się na tak luksusowy rejs? Sama marzę o tym do dziś!

A tutaj znajdziecie nasze zestawienie z kolejnej dekady: seriale lat 90.

Do przeczytania!

E. i M.

Podobne wpisy

Komentarze

13 odpowiedzi na “Kultowe seriale lat 80. – przeżyjmy to jeszcze raz!”

 1. Renia pisze:

  Polski serial W labiryncie, który oglądała moja mama. W mojej pamięci są ulubiony Alf i Cudowne lata. No i oczywiście Policjanci z Miami. Uwielbiałam ?Crocett’a.

  • Madame Edith pisze:

   “W labiryncie” to była mega produkcja – też ją oglądałam. Jejku, ileż tam było postaci, wątków i akcji! 🙂

 2. Natka pisze:

  Rany, ileż wspomnień wróciło podczas czytania tego wpisu :D. Przyznam się szczerze, że niektórych tytułów nie kojarzę zupełnie. A urodziłam się początkiem lat 80-tych, więc raczej za młoda nie jestem, żeby nie pamiętać :P. Uwielbiam absurdalne poczucie humoru z serialu ” Allo Allo”. A po ” Statku miłości” to marzyło mi się pracować w takim miejscu. Nie wszystko jeszcze stracone :). I nie mogę się doczekać kolejnego wpisu, żeby się przekonać czy znowu coś mi umknęło 😛

 3. Wiesia pisze:

  A Santa Barbara? Oglądałaś Madame?

 4. Wiesiek pisze:

  Ja dobrze pamiętam jeszcze 3 seriale których nie ma w Twoim zestawieniu w wiem że też były bardzo popularne.
  1. Korzenie – kto nie pamięta dziejów biednego Kunta Kinte. Choć to chyba schyłek lat 70 produkcja.
  2. Wichry wojny – z świetną rolą Roberta Mitchuma
  3. Powrót do Edenu

 5. Anonim pisze:

  Dolina lalek był taki serial i Gang Robin….dokładnie nie pamiętam tytułu

 6. Kika pisze:

  A serial POKOLENIA pamiętacie?

 7. Cześć pisze:

  Niebezpieczna zatoka oraz demsey i makepeace na tropie

 8. Remus pisze:

  jeszcze Magnum z Tomem Selleck’iem

 9. aa pisze:

  A kto pamięta jak nazywał się serial z lat 80 o młodej dziewczynie która niesłusznie została skazana za morderstwo które nie popełniła?

 10. Stary-ale-jary pisze:

  “The Cosby Show” był śmieszniejszy od “Married… with Children”? Błagam? Cosby do butów nie dorastał Bundiem!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Kultowe seriale lat 80. – przeżyjmy to jeszcze raz!


Wraz z Monsieur uwielbiamy seriale i za ten stan rzeczy nieco winimy nasze dzieciństwo, które przypadło na przełom lat 80. i 90. To były czasy! W [...]
@MadameEdith on Instagram