fbpx

Kultowe seriale lat 80. – przeżyjmy to jeszcze raz!

7 grudnia 2017

Wraz z Monsieur uwielbiamy seriale i za ten stan rzeczy nieco winimy nasze dzieciństwo, które przypadło na przełom lat 80. i 90. To były czasy! W polskiej telewizji zagraniczne hity pokazywane były ze sporym opóźnieniem w stosunku do krajów, w których były produkowane, ale i tak każdy jeden tytuł oglądało się z zapartym tchem. Ach, te rezydencje, baseny, eleganckie i jakże modne stroje, luksusowe samochody, wystawne przyjęcia i piękne plenery! Przeżyjmy to jeszcze raz i przypomnijmy sobie czym żyła cała Polska pod koniec lat 80. i w latach 90. 

Wpis podzieliliśmy na dwie części, bo podczas robienia rozeznania i spisywania wszystkich tytułów okazało się, że pamiętamy ich co najmniej kilkadziesiąt! Postanowiliśmy zatem opisać najpierw seriale, których produkcja przypadała na lata 80. i wcześniejsze oraz na te świeższe, które kręcone były dopiero w latach 90. Braliśmy przy tym pod uwagę początkową datę produkcji, gdyż wiele z tytułów okazało się być prawdziwymi zawodnikami długodystansowymi.

 

Star Trek: Następne pokolenie (1987-1994)

Kto z Was nie chciał mieć takiego uniformu jak bohaterowie tego serialu? I kto nie marzył, by znaleźć się choć na chwilę na ich potężnym statku kosmicznym?

MacGyver  (1985-1992)

MacGyvera trudno było nie podziwiać: były agent służb specjalnych, który w każdym odcinku stawał czoło złu i rozwiązywał je bez użycia broni, za to z użyciem swojego, wybitnego intelektu i mnóstwa pomysłów, które zawsze miał w zanadrzu. Myślę, że wszyscy chłopcy chcieli nim zostać w przyszłości, a wszystkie dziewczynki chciały mieć takiego bystrego chłopaka.

Pełna chata (1987-1995)

Serial familijny, bardzo sympatyczny, lekki i często śmieszny, choć przedstawiające rozmaite problemy dużej rodziny. To dzięki niemu marzyliśmy, by odwiedzić San Francisco i mieszkać w kolorowym domu jak z czołówki.

Doogie Howser – lekarz medycyny (1989-1993)

Kto nie chciał być leczony przez cudowne dziecko, które zanim podrosło było już wybitnym lekarzem? Chyba każdy dałby się zdiagnozować temu sympatycznemu młodzieńcowi 😉

Webster (1983-1987)

Jeden z pierwszych sitcomów puszczanych w polskiej telewizji. Pamiętacie sympatycznego chłopca, który został adoptowany przez małżeństwo z Chicago? To właśnie bystry Webster!

Dzieciaki, kłopoty i my (1985-1992)

Kolejny serial familijny, w którym jedną z ról grał Leonardo DiCaprio. Pięć lat później wystąpił w Titanicu i jego kariera nabrała zawrotnego tempa.

Aniołki Charliego (1976-1981)

Serial w Polsce emitowany był z opóźnieniem w stosunku do zachodu, ale i tak cieszył się ogromną popularnością. Zresztą trudno się dziwić: trzy młode i atrakcyjne panie detektyw, które pracują w agencji detektywistycznej prowadzonej przez tajemniczego milionera i rozwiązują przeróżne zagadki. Ta historia musiała się sprzedać!

Ptaki ciernistych krzewów (1983)

Miniserial opowiadający losy australijskiej rodziny. Główny wątek to oczywiście zakazana miłość księdza do jednej z bohaterek.

Północ-południe (1985-1994)

Serial kostiumowy dla rodziców, bo dzieci się na nim potwornie nudziły. Niemniej był hitem.

Drużyna A (1983-1987)

Ich magicznym vanem chciał jeździć każdy! Ten serial był ogromnie popularny i chyba nie ma osoby, która nie kojarzyłaby tych czterech facetów, weteranów z Wietnamu, którzy sami będąc ściganymi za niepopełnione przestępstwo, pomagali innym w rozwiązywaniu problemów. Poza tym BA był jedynym facetem który nosił więcej biżuterii od jakiejkolwiek kobiety 😉

Alf (1986-1990)

Jako dziecko marzyłam, by mieć takiego przyjaciela, który w żadnym odcinku nie pokazał się widzom w całości. Bo a to siedział na kanapie, a to stał i był pokazany w planie amerykańskim lub był czymś zasłonięty, ale i tak wzbudzał ogromne emocje! Jego przygody oglądało się z ogromną przyjemnością. Był inteligentny, zabawny i towarzyski. Do tego miał osiem żołądków i lubił jeść koty. Często ostrzył sobie zęby na Lucky’ego – kota rodziny Tannerów, z którymi mieszkał po wylądowaniu statkiem kosmicznym na ich garażu.

Shogun (1980)

Jeden z głośnych tytułów, którego szczerze nie cierpiałam. Dziwiłam się dlaczego moi rodzice śledzą jego przygody, a jednocześnie cieszyłam, że powstałą tylko jedna, 12-odcinkowa seria.

Detektyw Remington Steele (1982-1987)

Już za czasów tego serialu Pierce Brosnan miał zostać agentem 007, ale na wcielenie Bonda musiał trochę poczekać. W serialu para detektywów rozwikłuje skomplikowane kryminalne zagadki, a każdy odcinek przynosi nowe wyzwania.

Święty (1962-1969)

Mimo że serial ten był kręcony znacznie wcześniej, w polskiej TV zadebiutował ze znacznym poślizgiem. Ale i tak przygody dobrego złodzieja oglądało się z zapartym tchem i każdy kibicował mu w ucieczce po depczącym mu po piętach inspektorze policji.

Świat wg Bundych (1987-1997)

Ależ to był głupi serial! Choć z drugiej strony należy docenić kunszt aktorski odtwórców głównych ról. Serial zyskał wielką popularność i, jak podejrzewam, był najpopularniejszym zagranicznym sitcomem emitowanym w polskiej TV w historii.

Ulice San Francisco (1972-1977)

Wielu świetnych aktorów występowało w serialach, w ulicach SF jedną z głównych ról grał sam Michael Douglas. I to było bardzo dobre kino!

Airwolf (1984-1987)

Monsieur bacznie śledził losy naddźwiękowego (haha!) śmigłowca, który realizował niebezpieczne misje w czasach zimnej wojny.

Cudowne lata (1988-1993)

Głównym wątkiem przedstawionym w serialu był proces dorastania Kevina Arnolda, jego przyjaźń z Paulem i podkochiwania się w Winnie (która nomen omen podobała się też Monsieur!). W serialu poruszane były też aspekty wojny w Wietnamie, emancypacji kobiet czy hipisów i rozgrywał się na kilku płaszczyznach, przez co mógł zainteresować starszych, jak i młodszych odbiorców.

’Allo ’Allo! (1982-1992)

Serial komediowy w którym, René – właściciel kawiarni w czasach okupowanej przez Niemców Francji musi wykonywać zadania dla ruchu oporu i skorumpowanych niemieckich władz wojskowych.

Dynastia (1981-1989)

Kto nie zna “Dynastii” która skupiała przed telewizorami nie tylko wszystkich domowników ale i sąsiadów? To był serial wszech czasów.

Dallas (1978-1991)

Dla mnie trochę gorsza wersja “Dynastii”, choć zrobiona także z dużym rozmachem. Akcja działa się w Teksasie, który ze swoimi szybami naftowymi nie był jednak tak atrakcyjny jak Denver z ośnieżonymi wierzchołkami i wysokimi wieżowcami.

Policjanci z Miami (1984-1989)

Pamiętacie Dona Johnson’a – odwrócę głównej roli w Miami Vice? Jestem pewna, że tak! Ten serial był świetny i choć podejmował trudny temat przemytu narkotyków i walki z handlarzami w Miami, to wciągał jak mało który tytuł. Nakręcono aż 5 serii i 111 odcinków przygód odważnych policjantów.

Na wariackich papierach (1985 – 1989)

Cybill Shepherd i Bruce Willis stworzyli w tym serialu znakomity duet prywatnych detektywów Pamiętacie biuro agencji Blue Moon Investigations z widokiem na Los Angeles? Och, jak ja chciałam tam pracować! Tytuł ten zapoczątkował wielką karierę Bruce’a.

 

Domek na prerii (1974-1983)

Jeden z najpopularniejszych seriali, ale jednocześnie, dla mnie osobiście, jeden z najnudniejszych. Emitowany był bodajże w niedzielne popołudnia. Opowiadał perypetie rodziny, która osiedliła się na wybudowanej przez siebie farmie w małym amerykańskim miasteczku.

 

Gliniarz i prokurator (1987 – 1992)

Och, to były emocje! Już po obejrzeniu pierwszego odcinka chciałam mieć buldoga, jak tytułowy prokurator, którego w jego biurze odwiedzał często “glinarz”, w którego rolę wcielał się Joe Penny. Piękne widoki (akcja rozgrywała się w Los Angeles oraz na Hawajach), wartka akcja i ciekawe policyjne sprawy – to zapewniło wielki sukces i aż 106 odcinków.

Bill Cosby Show (1984-1992)

Jeden ze sztandarowych tytułów lat ’80-tych. Wówczas nic nie zagrażało jego popularności. Stworzył go Bill Cosby, który obsadził siebie w roli ojca dużej rodziny żyjącej w domu w Brooklynie. Z perspektywy salonu i kuchni obserwowaliśmy ich perypetie. Był to sitcom, ale zdecydowanie znacznie ciekawszy, niż nakręcona jakiś czas później “Rodzina Bundy’ch”.

Nieustraszony – Knight Rider (1982-1986)

Gadający samochód?! Tak, to możliwe! David Hasselhoff utożsamiał marzenia wszystkich chłopców i mężczyzn. Każdy chciał mieć nie tylko auto, z którym można rozmawiać, ale i wyglądać jak główny bohater walczący samotnie ze złem. To było coś!

Niewolnica Isaura (1976-1977)

Brazylijski serial emitowany w polskiej telewizji od 1985 roku. W porze emisji przed telewizorami zasiadała cała Polska. Ta telenowela była najpopularniejszym programem w historii polskiej telewizji, a jej średnia oglądalność wynosiła 81%! Odtwórcy głównych ról cieszyli się niesamowitą popularnością w naszym kraju i nawet przyjechali na tournée.

Kojak (1973-1978)

Serial co prawda był emitowany po raz pierwszy już w latach ’70, ale potem był kilka razy powtarzany i mocno zapadł nam w pamięci. Był to jeden z najlepszych seriali policyjnych w historii, a przygody porucznika Kojaka oglądało się z zapartym tchem!

Columbo (1968–1978 i 1989–2003)

Podobnie jak Kojak, tak i przygody porucznika Columbo z wydziału zabójstw policji w LA, były emitowane jeszcze w latach ’70-tych. Potem jednak były jeszcze wielokrotnie powtarzane przez różne stacje. Trudno się dziwić, że serial cieszył się taką popularnością. Charakterystyczna postać głównego bohatera, granego przez Petera Falk’a, występującego w niedbałym płaszczu, krawacie i koszuli. Jego notes chowany w kieszeni płaszcza oraz towarzyszące mu często cygaro były jego nieodłącznymi atrybutami.

Love Boat (1977-1987)

Przyznam, że był to jeden z moich ulubionych seriali. Akcja rozgrywała się na wycieczkowym statku pasażerskim, którego pasażerowie i załoga przeżywali wiele zabawnych lub miłosnych przygód. Każdy odcinek przedstawiał osobny rejs i zaczynał się często sceną witania pasażerów przez załogę, a kończył pożegnaniem przez kapitana. Od pierwszych chwil poznawaliśmy bohaterów, którzy byli tak różnymi i barwnymi postaciami, jak to tylko można sobie wyobrazić. Akcja była wartka i rozgrywała się na różnych pokładach statków. Kto wtedy nie marzył, by choć raz udać się na tak luksusowy rejs? Sama marzę o tym do dziś!

A tutaj znajdziecie nasze zestawienie z kolejnej dekady: seriale lat 90.

Do przeczytania!

E. i M.

Podobne wpisy

Komentarze

19 odpowiedzi na “Kultowe seriale lat 80. – przeżyjmy to jeszcze raz!”

 1. Montago pisze:

  Brakuje jeszcze takiego japońskiego serialu, który wszystkich wzruszał – historii życia “Oshin”. (1983)
  Nie ma francuskiej sagi rodzinnej – “Zamek Châteauvallon”.
  Nie widzę też wzbudzającego lekkie ciarki serialu o afrykańskim wodzu – “Zulus Shaka”.
  Był też dziś kompletnie zapomniany serial o osadnikach w czasach afrykańskich Wojen Burskich – “Bonne Espérance – Dobra nadzieja”.
  Ale że nie ma tu legendarnego już “Robin Hooda” (Robin z Sherwood) to wstyd 😆

 2. sofija pisze:

  Hej, pamiętam, że był taki serial Musashi emitowany w soboty w kinie nocnym – lato 85r. Niestety, mnie to wtedy jakoś nie wciągnęło i niewiele pamiętam poza tytułem. Na filmwebie są osoby, które sporo wiedzą o tym serialu, oczywiście jeśli o ten tytuł chodzi.
  https://www.filmweb.pl/serial/Musashi-1981-627691/discussion/Serial+wy%C5%9Bwietlany+w+polskiej+TV+w+1985r.,1741816

 3. Nitager pisze:

  Pomóżcie!
  Od lat szukam pewnego serialu japońskiego (był również pełnometrażowy film) o płatnych mścicielach. Emitowano go chyba tylko raz, w latach 80. Akcja miała miejsce w epoce samurajów. Nie pamiętam tytułu, ani imion postaci i strasznie mnie to męczy.
  Lepiej pamiętam film – każdy z bohaterów miał inny styl walki. W tym jeden z nich posługiwał się listkiem, albo gałązką, zerwaną z drzewa. Był tam tez samuraj – nazywał się chyba Nakamura, lub podobnie. Czy ktoś z Was to pamięta?

 4. :) pisze:

  Na kłopoty Bednarski

 5. :) pisze:

  Żar Tropików?

 6. Anonim pisze:

  Jeśli nadejdzie jutro, 😉

 7. Stary-ale-jary pisze:

  “The Cosby Show” był śmieszniejszy od “Married… with Children”? Błagam? Cosby do butów nie dorastał Bundiem!

 8. aa pisze:

  A kto pamięta jak nazywał się serial z lat 80 o młodej dziewczynie która niesłusznie została skazana za morderstwo które nie popełniła?

 9. Remus pisze:

  jeszcze Magnum z Tomem Selleck’iem

 10. Cześć pisze:

  Niebezpieczna zatoka oraz demsey i makepeace na tropie

 11. Kika pisze:

  A serial POKOLENIA pamiętacie?

 12. Anonim pisze:

  Dolina lalek był taki serial i Gang Robin….dokładnie nie pamiętam tytułu

 13. Wiesiek pisze:

  Ja dobrze pamiętam jeszcze 3 seriale których nie ma w Twoim zestawieniu w wiem że też były bardzo popularne.
  1. Korzenie – kto nie pamięta dziejów biednego Kunta Kinte. Choć to chyba schyłek lat 70 produkcja.
  2. Wichry wojny – z świetną rolą Roberta Mitchuma
  3. Powrót do Edenu

 14. Wiesia pisze:

  A Santa Barbara? Oglądałaś Madame?

  • Madame Edith pisze:

   Wiesiu,
   Oczywiście! Zupełnie zapomniałam o tym tytule. A przecież to była opera mydlana jak się patrzy 🙂

 15. Natka pisze:

  Rany, ileż wspomnień wróciło podczas czytania tego wpisu :D. Przyznam się szczerze, że niektórych tytułów nie kojarzę zupełnie. A urodziłam się początkiem lat 80-tych, więc raczej za młoda nie jestem, żeby nie pamiętać :P. Uwielbiam absurdalne poczucie humoru z serialu ” Allo Allo”. A po ” Statku miłości” to marzyło mi się pracować w takim miejscu. Nie wszystko jeszcze stracone :). I nie mogę się doczekać kolejnego wpisu, żeby się przekonać czy znowu coś mi umknęło 😛

 16. Renia pisze:

  Polski serial W labiryncie, który oglądała moja mama. W mojej pamięci są ulubiony Alf i Cudowne lata. No i oczywiście Policjanci z Miami. Uwielbiałam ?Crocett’a.

  • Madame Edith pisze:

   “W labiryncie” to była mega produkcja – też ją oglądałam. Jejku, ileż tam było postaci, wątków i akcji! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Kultowe seriale lat 80. – przeżyjmy to jeszcze raz!


Wraz z Monsieur uwielbiamy seriale i za ten stan rzeczy nieco winimy nasze dzieciństwo, które przypadło na przełom lat 80. i 90. To były czasy! W [...]
@MadameEdith on Instagram