fbpx

Najdroższe dzieło sztuki w historii

6 maja 2010


Zdjęcie: PAP/EPA / CHRISTIE’S / HANDOUT

Tak drogo jeszcze nikt nie kupił żadnego dzieła sztuki. Ani obrazu, ani rzeźby, ani jakiegokolwiek innego. Rekord padł na licytacji słynnego domu aukcyjnego Christie’s w Nowym Jorku. Za obraz „Nu au plateau de sculpteur” („Nagość na płycie rzeźbiarza”) namalowany przez Picassa w 1932 roku anonimowy nabywca zapłacił 106,4 miliona dolarów!
Przed licytacją eksperci z Christie’s szacowali, że obraz osiągnie cenę około 70-80 mln USD. Wielu znawców sztuki w ostatnich tygodniach przewidywało jednak, że zainteresowanie rynkiem dzieł sztuki doprowadzi do pobicia rekordu z lutego, gdy rzeźbę „L’homme qui marche” („Idący człowiek”) Szwajcara Alberto Giacomettiego sprzedano za 104,3 mln dolarów.

Rekord przed Giacomettim również należał do Picassa, którego „Garcon a la pipe” („Chłopiec z fajką”) w 2004 roku został sprzedany za 104,1 mln dolarów.

Płótno hiszpańskiego mistrza, pochodzące z kolekcji filantropów i mecenasów sztuki z Los Angeles – Frances i Sidneya Brodych, licytowało wielu uczestników aukcji. Zwycięską ofertę w wysokości 106 482 500, zawierającą prowizję dla domu
aukcyjnego, złożył przez telefon anonimowy nabywca.

Czy sądzicie, że warto zapłacić za obraz takie pieniądze? Obraz w dodatku do wielkich nie należy (162 cm × 130 cm), choć z drugiej strony mały też nie jest… mimo wszystko, abstrahując już zupełnie od jego wartości artystycznej i nazwiska oraz dorobku autora, czy gdybyście byli naprawdę bogaci bawiłoby Was wieszanie takich płócien na ścianie w domu, czy gabinecie?

Osobiście uważam, że obrazy wielkich twórców powinny być dostępne w muzeach dla wszystkich. Dla studentów sztuki, krytyków, zwykłych ludzi, którzy sztuką interesują się na co dzień, ale i dla tych, którzy zaglądają do miejsc kultury wysokiej rzadziej.

Skoro nabywca pozostał anonimowy, możemy się spodziewać, że tego akurat obrazu nie zobaczymy prędko na żadnej wystawie, czy na ekspozycji w muzeum. Najwięksi filantropii kupują obrazy i wstawiają je do muzeów, by mogli je oglądać inni.

Według mnie sztuki nie powinno się przeżywać w samotności.
Miło jest się nią dzielić i przeżywać z innymi, nie sądzicie?

E.

Villa Szaflary

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Najdroższe dzieło sztuki w historii”

  1. Monsieur pisze:

    Zgadam się, sztuka powinna być dostępna dla wszystkich. Ciekawe czy obraz który nie jest eksponowany przez dłuższy czas publiczności zyskuje na wartości?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Najdroższe dzieło sztuki w historii


Zdjęcie: PAP/EPA / CHRISTIE’S / HANDOUT Tak drogo jeszcze nikt nie kupił żadnego dzieła sztuki. Ani obrazu, ani rzeźby, ani jakiegokolwiek [...]
@MadameEdith on Instagram