fbpx

Najdroższe dzieło sztuki w historii

6 maja 2010


Zdjęcie: PAP/EPA / CHRISTIE’S / HANDOUT

Tak drogo jeszcze nikt nie kupił żadnego dzieła sztuki. Ani obrazu, ani rzeźby, ani jakiegokolwiek innego. Rekord padł na licytacji słynnego domu aukcyjnego Christie’s w Nowym Jorku. Za obraz “Nu au plateau de sculpteur” (“Nagość na płycie rzeźbiarza”) namalowany przez Picassa w 1932 roku anonimowy nabywca zapłacił 106,4 miliona dolarów!
Przed licytacją eksperci z Christie’s szacowali, że obraz osiągnie cenę około 70-80 mln USD. Wielu znawców sztuki w ostatnich tygodniach przewidywało jednak, że zainteresowanie rynkiem dzieł sztuki doprowadzi do pobicia rekordu z lutego, gdy rzeźbę “L’homme qui marche” (“Idący człowiek”) Szwajcara Alberto Giacomettiego sprzedano za 104,3 mln dolarów.

Rekord przed Giacomettim również należał do Picassa, którego “Garcon a la pipe” (“Chłopiec z fajką”) w 2004 roku został sprzedany za 104,1 mln dolarów.

Płótno hiszpańskiego mistrza, pochodzące z kolekcji filantropów i mecenasów sztuki z Los Angeles – Frances i Sidneya Brodych, licytowało wielu uczestników aukcji. Zwycięską ofertę w wysokości 106 482 500, zawierającą prowizję dla domu
aukcyjnego, złożył przez telefon anonimowy nabywca.

Czy sądzicie, że warto zapłacić za obraz takie pieniądze? Obraz w dodatku do wielkich nie należy (162 cm × 130 cm), choć z drugiej strony mały też nie jest… mimo wszystko, abstrahując już zupełnie od jego wartości artystycznej i nazwiska oraz dorobku autora, czy gdybyście byli naprawdę bogaci bawiłoby Was wieszanie takich płócien na ścianie w domu, czy gabinecie?

Osobiście uważam, że obrazy wielkich twórców powinny być dostępne w muzeach dla wszystkich. Dla studentów sztuki, krytyków, zwykłych ludzi, którzy sztuką interesują się na co dzień, ale i dla tych, którzy zaglądają do miejsc kultury wysokiej rzadziej.

Skoro nabywca pozostał anonimowy, możemy się spodziewać, że tego akurat obrazu nie zobaczymy prędko na żadnej wystawie, czy na ekspozycji w muzeum. Najwięksi filantropii kupują obrazy i wstawiają je do muzeów, by mogli je oglądać inni.

Według mnie sztuki nie powinno się przeżywać w samotności.
Miło jest się nią dzielić i przeżywać z innymi, nie sądzicie?

E.

Villa Szaflary

Podobne wpisy

Komentarze

Jedna odpowiedź do “Najdroższe dzieło sztuki w historii”

  1. Monsieur pisze:

    Zgadam się, sztuka powinna być dostępna dla wszystkich. Ciekawe czy obraz który nie jest eksponowany przez dłuższy czas publiczności zyskuje na wartości?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Najdroższe dzieło sztuki w historii


Zdjęcie: PAP/EPA / CHRISTIE’S / HANDOUT Tak drogo jeszcze nikt nie kupił żadnego dzieła sztuki. Ani obrazu, ani rzeźby, ani jakiegokolwiek [...]
@MadameEdith on Instagram