Skórka z bananów ma moc, nie wyrzucajcie jej zaraz po zjedzeniu owocu. To naturalny nawóz i jeśli macie rośliny zielone, kwitnące, a nawet pomidory na balkonie czy w ogródku, to nawóz możecie mieć w zasadzie za darmo. Nawóz z bananów jest sprzedawany nawet w sklepach i reklamowany jako super eko rozwiązanie. Ale po co go kupować, skoro można zrobić samemu?!
Co takiego jest w bananach?
W bananach i ich skórce znajduje się sporo potasu i fosforu, a także magnez, wapń, siarka czy kwas krzemowy. Zwłaszcza dwa pierwsze składniki są potrzebne roślinom, które kwitą lub owocują. Dlatego zamiast wyrzucać skórki do kosza, wykorzystajmy je do zrobienia domowego nawozu dla roślin. Trzeba tylko zwrócić uwagę na skórki, jakich używamy…
Na co zwrócić uwagę?
Możecie wykorzystywać skórki ze zwykłych bananów. Ja używam przeważnie takich, bo nie zawsze bio banany są dostępne w moim sklepie. Trzeba jednak pamiętać, by dokładnie je wyszorować. Roślinom skórki po zwykłych bananach, które są zwykle mocno pryskane, po wyszorowaniu, raczej nie zaszkodzą. Mogą jednak zaszkodzić Wam, jeśli podlejecie nawozem np. zioła doniczkowe, sałatę czy pomidory. Do roślin jadalnych rekomenduję zdecydowanie skórki po bananach z upraw organicznych / bio.
Skórki po standardowych bananach przed użyciem trzeba umyć specjalnym płynem do mycia warzyw i owoców, można użyć płynu do mycia naczyń lub wrzucić je na kilka minut do wody z 1 łyżką sody.
Jak zrobić nawóz ze skórek bananów
Jest kilka metod na wykorzystanie bananów jako nawozu. Niektórzy kroją skórkę na mniejsze kawałki i zakopują na 2-3 tygodnie w ziemi. Można w ten sposób też nawozić ziemię, do której kwiatki czy rośliny dopiero mamy zamiar wsadzić.
Moim zdaniem jednak łatwiej jest zrobić nawóz w płynie – wyciąg z bananów. W tym celu biorę słoik o pojemności 1 litra, wrzucam do niego umytą skórkę z 1 banana i zalewam ciepłą wodą (ok. 40-50 stopni C). Odstawiam na 24 h w ciemne miejsce – przeważnie do szafki. To bardzo ważne, by nawóz był w zacienionym miejscu, bo inaczej mogą szybko zacząć się fermentacja. Tak samo lepiej nie trzymać skórki w wodzie dłużej niż 48 h, bo może się pojawić pleśń. Tak przygotowany nawóz jest do natychmiastowego użycia. A używam go mieszając w proporcjach 1:1 z wodą. To wszystko!
Bananowego nawozu używam, gdy mam banany i po prostu robię go w ilości 4-5 litry, by podlać wszystkie rośliny w mieszkaniu. Korzystam 2 razy w miesiącu w okresie marzec-wrzesień. Traktuję ten nawóz po prostu jako odżywkę.
Nawóz ze skórek banana – podsumowanie:
Wyciąg ze skórki banana sprawia, że rośli są zdrowsze, są bardziej zielone, szybciej rosną. To po prostu odżywka ze składnikami, których potrzebują rośliny. Nie ma tu żadnej magii. Taka prosta metoda naprawdę pomaga kwiatkom i choć na początku byłam nastawiona trochę sceptycznie, to sama się przekonałam, że efekty są jak po preparatach sklepowych.
Do przeczytania!
E.
Podobne wpisy
Komentarze
Autor: Madame Edith
Skórka z bananów ma moc, nie wyrzucajcie jej zaraz po zjedzeniu owocu. To naturalny nawóz i jeśli macie rośliny zielone, kwitnące, a nawet [...]
Dodaj komentarz