
Jako że ostatnio bliski jest mi temat wyboru piekarnika do nowego mieszkania, postanowiłam przygotować dla Was małą ściągawkę z wszystkimi terminami związanymi z tymi sprzętami. Bo czy na pewno wiecie czym różni się piekarnik statyczny od takiego z termoobiegiem, a ten ostatni od konwekcyjnego?

Wszystko oczywiście zależy od naszych kuchennych nawyków. Wiem, że są osoby, które nie zdecydowałyby się na piekarnik elektryczny, bo są przyzwyczajone do gazowego. I odwrotnie. Sama jestem wielką miłośniczką piekarników elektrycznych, bo są w większości przypadków bardziej przewidywalne i łatwiej jest ustawić pożądaną temperaturę. Ale oczywiście każdy piekarnik piecze inaczej i zanim się z nim zapoznacie, upłynie często kilka miesięcy. Każdy taki sprzęt trzeba wyczuć. To nie jest płyta gazowa czy indukcyjna.
Piekarnik statyczny, z termoobiegiem czy konwekcyjny – różnice
W piekarniku statycznym ciepło jest wytwarzane przez grzałki umieszczone na dole i górze w komorze piekarnika – są to tradycyjne opcje “góra”, “dół” lub “góra-dół”.

Wybierając kuchenkę możecie natrafić na opis piec/piekarnik “konwekcyjny” lub “konwekcyjno-parowy” – co to znaczy?
Piekarnik konwekcyjny to piekarnik gazowy lub elektryczny, który posiada wbudowany wentylator.

Piec konwekcyjno-parowy posiada wentylator i dodatkowo wtrysk pary i jest zawsze elektryczny.
Natomiast piekarnik z termoobiegiem także ma wentylator, ale dodatkowo zawsze posiada wbudowaną grzałkę za nim. W sumie ma trzy grzałki: okrągłą na tylnej ścianie przy wentylatorze i po jednej na górze i na dole. Takie piekarniki są zawsze elektryczne.

I w tym miejscu opowiem Wam ciekawostkę: półtora roku temu, po latach użytkowania, moja grzałka przy termoobiegu się zepsuła. Tej funkcji używam najczęściej, grzałki na górze i na dole były nadal sprawne. Musiałam ją zatem wymienić. Dopiero po ok. 3 miesiącach używania piekarnik piekł jak dawniej, bo nowa grzałka musiała się “przepalić”. W tym czasie miałam wrażenie jakby miała nowy piekarnik, bo trudno mi było trafić z temperaturą i czasem pieczenia “w punkt”.

Zalety i wady piekarnika statycznego i z termoobiegiem
Można przyjąć, że piekarnik z termoobiegiem, dzięki wbudowanemu wentylatorowi piecze równiej. To wszystko dzięki wymuszonemu przez wiatrak obiegowi powietrza, które hula sobie po całym piecu.
Inaczej jest w piekarniku statycznym. W takim piekarniku zwykle trzeba ustawić o ok. 20 stopni C wyższą temperaturę niż przy użyciu funkcji z termoobiegiem, gdyż pieczenie odbywa się wolniej. Jeśli zatem temperaturę pozostawilibyśmy na takim samym poziomie, jak w przypadku użycia termoobiegu, danie po upływie czasu mogłoby być niedopieczone lub niedogotowane.
Często słyszy się opinię, że termoobieg wysusza potrawy i że pewnych dań nie powinno się piec przy jego użyciu. Moim zdaniem nie jest to prawda, wystarczy poznać swój piekarnik i się go nauczyć. Jeśli nie piekliście wcześniej z termoobiegiem, to może być to dla Was zaskoczeniem, że danie faktycznie piecze się znacznie szybciej. Tego po prostu trzeba się nauczyć i przetestować ustawienia temperatury oraz czasu gotowania. Ważne jest też, by zapoznać się i samodzielnie sprawdzić kalibrację piekarnika (można to zrobić z pomocą termometru z sondą.
Jakie dania piec w jakim piekarniku?
Faktem jest natomiast, że pieczenie statyczne jest bardziej rekomendowane do dań, które wyrastają i po upieczeniu powinny być suche w środku jak np. ciasto drożdżowe czy biszkopty (patrz przepis na biszkopt idealny). W opcji góra-dół piekę też chleby. Wówczas nagrzewam piekarnik do 240 stopni C. Trzeba pamiętać, że pieczenie statyczne jest delikatniejsze i wolniejsze niż termoobieg. Jednak, by np. chleb nie wysechł, piekę go przez większość czasu w żeliwnym garnku pod przykryciem.
Termoobieg może być natomiast używamy jeśli pieczemy jednocześnie na dwóch blachach – jednej na górze i jednej na dole. Można z niego także korzystać, gdy pieczemy różne dania np. ziemniaki i mięso na dwóch poziomach. Smaki wówczas nie powinny się przenikać. To jest taki manewr marketingowy, jaki od kilka lat stosują różni producenci: mówią, że można piec rybę i ciasto na dole, a i tak smaki się nie wymieszają. To nic innego jak funkcja termoobiegu! 🙂
Piekarnik statyczny, z termoobiegiem czy konwekcyjny – podsumowanie:
Mam nadzieję, że Wam pomogłam i teraz już żadne slogany marketingowe Was nie zaskoczą. Piec statyczny jest najtańszy i najprostszy, konwekcyjny już nieco bardziej skomplikowany i droższy, bo ma dodatkową grzałkę. Najdroższe są piekarniki z termoobiegiem oraz te, które dodatkowo posiadają wtrysk pary (w skrócie parowe).
Do przeczytania!
E.
Podobne wpisy
Komentarze
Autor: Madame Edith
Jako że ostatnio bliski jest mi temat wyboru piekarnika do nowego mieszkania, postanowiłam przygotować dla Was małą ściągawkę z wszystkimi [...]

Dodaj komentarz