fbpx

Rozszerzanie diety: jak wybrać mleko następne?

21 marca 2019

Jak wybrać mleko następne?

W związku z tym, że dostaję od Was mnóstwo pytań dotyczących rozszerzania diety, przepisów itd. dotyczących etapu rozszerzania diety, chciałabym Wam pokazać krok po kroku jak temat ten wyglądał u nas. Na pierwszy ogień biorę wybór mleka następnego. W kolejnych wpisach opiszę krok po kroku jak i kiedy rozszerzaliśmy dietę Małego Monsieur.

Rodzice maluchów prędzej czy później stają przed wyborem i zastanawiają się jakie wybrać mleko następne dla swojego dziecka. Jedni korzystają z niego od 6-tego miesiąca, a inni po skończeniu roku zaczynają podawać mleko junior, krowie czy kozie. Opowiem Wam jak to było w naszym przypadku oraz jak podeszliśmy do tematu.

Rozszerzanie diety: jak wybrać mleko następne?

Zacznijmy od początku

Mleko następne zaczęliśmy wprowadzać, gdy Mały Monsieur skończył 6 pełnych miesięcy. W tym samym momencie zaczęliśmy też przygodę z rozszerzaniem diety o nowe pokarmy. Wszystko odbywało się oczywiście po konsultacji z naszym pediatrą i było zaplanowane na kolejne tygodnie. Najpierw zaczęliśmy od mleka następnego, a gdy ono zostało zaakceptowane, to zaczęliśmy wprowadzanie pojedynczych smaków – po dwa na tydzień, ale o tym napiszę osobny artykuł.

Jak wybrać mleko następne?

Jak wybrać mleko następne?

Powiem szczerze, że na początku nie mieliśmy najmniejszego pojęcia jakie mleko wybrać. Nie przygotowaliśmy się wcześniej do stosowania mleka w proszku, nie zrobiliśmy wcześniej rozeznania jakie mleko kupić, nie kupowaliśmy też nic „na zaś”. Na szczęście lekarz nam to trochę ułatwił. Pediatra nie chciała wskazywać konkretnej marki, choć podpowiedziała, by wybrać mleko o nowoczesnym składzie – takie, które ma dodatkowe składniki, poza tymi ustawowo przewidzianymi. Jak sama stwierdziła: „To, że ja Państwu polecę mleko „A”, nie znaczy wcale, że Państwa syn je zaakceptuje i będzie chciał jeść. Niekiedy dopiero któreś z kolei mleko przypada do gustu maluchowi.” I bardzo dobrze zapamiętaliśmy tę wypowiedź, chociaż akurat w naszym przypadku pierwszy wybór okazał się strzałem w 10.

Wiadomo oczywiście, że to właśnie mleko mamy jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt, najlepiej dopasowanym do jego potrzeb i najlepiej wspierającym jego prawidłowy wzrost i rozwój, ale także zmniejszającym ryzyko wielu infekcji, częstych w pierwszym okresie życia. Nikt chyba nie ma co do tego wątpliwości. 

Wybór mleka następnego dla dziecka nie jest prosty i to bez względu na to czy mleko to ma być podstawowym pokarmem, pokarmem uzupełniającym jak u nas, czy pokarmem wprowadzonym dopiero w późniejszym czasie.

Myślę, że dobre mleko to takie, które będzie miało odpowiednie właściwości, przypadnie dziecku do smaku i przy tym nie spowoduje problemów z małym brzuszkiem. Niestety z mlekami jest tak, że nie każde jest idealne dla każdego dziecka i nie zawsze pierwszy wybór rodziców jest tym ostatnim. 

Jak wybrać mleko następne?

Dlaczego mleko w proszku nazywa się też modyfikowanym?

Sama zadawałam sobie to pytanie i już podczas szkoły rodzenia znalazłam na nie odpowiedź. Mleko w proszku dla dzieci określa się mianem modyfikowanego, ponieważ w czasie jego produkcji surowiec, który jest jego bazą (czyli najczęściej mleko krowie) dostosowuje się – modyfikuje w taki sposób, by produkt finalny przypominał mleko mamy. W trakcie procesu produkcji z mleka usuwany jest nadmiar niektórych składników – np. zamiana tłuszczu mlecznego na roślinne, białko nie jest usuwane tylko jego ilość jest dostosowana do potrzeb, gdyż w ilości, w jakiej występują w mleku krowim, mogłyby za bardzo obciążać układ pokarmowy malucha. Dodawane są zaś składniki, których jest zbyt mało: żelazo, nienasycone kwasy tłuszczowe, mikroelementy czy witaminy.

Po pierwsze wiek

Każda mieszanka oznaczona jest cyfrą: 1, 2, 3 lub 4. Im niższa liczba, tym młodsze dziecko może być karmione danym typem mleka. To trochę jak z pieluszkami: im mniejsza waga bobasa, tym niższy numer pieluszki. I tak: mleko 1 jest dedykowane dzieciom urodzonym o czasie aż do ukończenia 6-go miesiąca życia, które z jakiegoś powodu nie są karmione piersią (dla wcześniaków są inne mleka). Nieco starsze niemowlaki mogą jeść mleko następne oznaczone symbolem 2 (do skończenia roku), a roczniakom dedykowane jest mleko 3. Dla dzieci powyżej 2 roku życia stworzono mleko 4. Spotkać można jeszcze 5 – dla przedszkolaków.

Mleka na specjalne potrzeby

Nasz pediatra zwrócił uwagę, by nie wybierać profilaktycznie mleka, które przeznaczone jest dla dzieci mających specjalne potrzeby. O podaniu takiej mieszanki powinien bowiem decydować lekarz mając na uwadze konkretne powody. Mleka HA są przeznaczone dla dzieci, które mają zwiększone ryzyko wystąpienia alergii na białko mleka krowiego. AR – to z kolei mleka dedykowane dzieciom, które ulewają. 

Ważne składniki

Ciekawostką jest to, że skład mleka dla dzieci jest regulowany prawnie. producenci starają się, by miały jak najnowocześniejsze składy. Z tego też powodu zdecydowaliśmy się właśnie na mleko NAN OPTIPRO Plus 2 HM-O. W jego skład wchodzi m.in.

  • oligosacharyd 2’FL (2-fukozylolaktoza) o strukturze identycznej jak w mleku kobiecym,
  • wysokiej jakości białko OPTIPRO®,
  • aktywne kultury bakterii L.reuteri, takie jak w mleku mamy,
  • DHA*, czyli kwas dokozaheksaenowy należący do niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3, ważny dla prawidłowego rozwoju wzroku i mózgu dziecka**,
  • Cynk, żelazo, witamina A i C – zawartość zgodna z przepisami prawa – uczestniczące w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego maluszka,
  • ponadto mleko to nie zawiera innych cukrów niż laktoza – cukier naturalnie występujący w mleku.

*zawartość zgodnie z przepisami prawa; ilości – patrz opakowanie.

**przy dziennym spożyciu 100 mg DHA w jednej bądź większej liczbie porcji

Jak wybrać mleko następne?

Dlaczego NAN 2?

Mleko to łatwo się rozpuszcza, ma ergonomiczne i trwałe opakowanie (puszka ze szczelną przykrywką) ze sprytnym miejscem na miarkę.

Podczas jego używania nie zauważyliśmy u żadnych problemów ze strony układu pokarmowego MM. A co najważniejsze: nasz syn zaakceptował jego smak od pierwszego spróbowania. NAN OPTIPRO® PLUS 2, podobnie jak NAN OPTIPRO® PLUS 3 dla juniorów, to produkt, do którego mamy zaufanie i który mogę Wam polecić, bo sami je stosowaliśmy i stosujemy nadal.

Jak wybrać mleko następne? – podsumowanie:

Pomimo podawania Małemu także mleka krowiego, cały czas odnoszę wrażenie, że nadal wszelkie kaszki smakują mu bardziej na mleku modyfikowanym. Zresztą, mleka w proszku są lepsze dla dzieci właśnie ze względu na zbilansowany skład dostosowany do wieku. Cieszę się jednak, że MM nie ma póki co żadnych alergii na mleko krowie i że może spożywać jogurty oraz inne mleczne przetwory. Mleko w proszku pewnie zostanie z nami jeszcze przez dłuższy czas do momentu, gdy sam Maluch powie nam, że już go nie potrzebuje. 

Do przeczytania!

E.

Partnerem wpisu jest Nestle

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

8 odpowiedzi na “Rozszerzanie diety: jak wybrać mleko następne?”

  1. Justyna pisze:

    Jestem bardzo pozytywnie zaskoczona składem tego mleka. Nie ma oleju palmowego, ma bardzo dobry skład, któremu niczego nie brakuje. Porównywałam składy mm i te jest naprawdę obiecujące 🙂

  2. my mieliśmy i może nadal mamy problem z mlekiem krowim, córka dostaje Babilon pepti. kilkanascie miesięcy karmiłam piersia i musialam uważać co jem. zastanawiam się nad kozim w proszku… może to by było dla niej ok…hmmm pozdrawiam

    • Madame Edith pisze:

      Krowie w proszku jest dość specyficzne w smaku wg mnie. Raz dostaliśmy próbkę w aptece. Mały Monsieur nie był zachwycony, ale to oczywiście kwestia indywidualnych preferencji. Może u Was by się akurat sprawdziło? 🙂

  3. Ewa pisze:

    Oczywiście nie można napisać o mleku modyfikowanym, żeby zaraz nie zostać pouczonym (tutaj akurat w miły i kulturalny sposób), jak wspaniałe jest mleko matki ? W internetach to naprawdę typowe.
    Wiara w niesamowity skład mleka kobiecego jest tak wielka, że mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że skład mleka matki zależy od tego, co jest w jej organizmie, więc jeśli np. jest na diecie eliminacyjnej typu ryż i marchewka (ze względu na alergię niemowlęcia), to nie będzie w jej mleku omega3, magnezu, kwasu foliowego i całej masy innych składników. Mleko kobiecie nie ma też żadnej bariery ochronnej i cała chemia tego świata (detergenty, pestycydy itd.) – jest również w mleku matki, które pije jej dziecko. Były robione dokładne badania składu mleka kobiecego – czego tam nie było!
    Dobra, a teraz czekam na atak laktatorek, który z pewnością nastąpi, bo tak się kończy naruszanie świętości ? Niestety wiele lat prania mózgu w tym temacie sprawił, że ludzie nie myślą samodzielnie, tylko recytują zasłyszane treści, co ciekawe, często odwołujące się do badań, których nikt nigdy na oczy nie widział.

    • Madame Edith pisze:

      Ewo,
      bardzo dziękuję za ciekawy komentarz. Przyznam, że nigdy o tym nie pomyślałam w taki sposób, ale to pewnie przez to, że jadłam zarówno w ciąży, jak i w czasie karmienia wszystko, co mi wpadło w ręce 😉

  4. Monika pisze:

    Fajna rzeczowa reklama, mam nadzieje ze kiedys nestle lub ktorys inny koncern da rade wyprodukować mieszankę o skladzie ktory choc troche by przypominal mleko naturalne, ktore moze byc i pierwszym i nastepnym, i jeszcze pozniejszym 😉 pozdrawiam

    • Madame Edith pisze:

      Moniko, myślę, że wszystkie koncerny pracują nad unowocześnianiem swoich produktów. Stąd też nowe odsłony pojawiają się co jakiś czas na rynku. Również pozdrawiam!
      E.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Rozszerzanie diety: jak wybrać mleko następne?


W związku z tym, że dostaję od Was mnóstwo pytań dotyczących rozszerzania diety, przepisów itd. dotyczących etapu rozszerzania diety, chciałabym [...]
@MadameEdith on Instagram