Świąteczny wianek z eukaliptusa – magiczny zapach w całym domu

5 grudnia 2019
wianek z eukaliptusa

Niedawno odwiedziłam kwiaciarnię i zobaczyłam proste wianki oplatane na metalowym kole. Nawet nie były w całości wypełnione roślinami (choinką, eukaliptusem czy innymi ozdobami), a kosztowały dość słono, jak zresztą wszystkie gotowe ozdoby świąteczne. Pomyślałam, że fajnie byłoby mieć w domu taki wianek, ale nie do końca wiedziałam jak się wziąć do pracy. Tak się jednak szczęśliwie złożyło, że miałam okazję wykonać podobny wianek na świątecznych warsztatach.

wianek z eukaliptusa

Wianek z eukaliptusa – składniki:

 • gałązki świeżego eukaliptusa
 • metalowa obręcz (moja ma średnicę 40 cm)
 • wstążka
 • cienki zielony drucik lub taśma florystyczna
 • nożyczki

Wszystkie składniki kupicie na giełdzie kwiatowej lub w większych kwiaciarniach. Na giełdzie rośliny i takie dodatki są jednak dużo, dużo tańsze.

wianek z eukaliptusa

Wianek z eukaliptusa – przygotowanie:

Są dwie możliwości:

 1. metalową obręcz można okleić taśmą florystyczną, która pod wpływem nacisku i ciepła dłoni uwalnia klej, do którego przyczepia się eukaliptus
 2. wokół obręczy pojedynczo oplatamy gałązki eukaliptusa i mocujemy je za pomocą kilkucentymetrowych kawałków cienkiego drucika
wianek z eukaliptusa

Cały proces zajmuje od kilku do 20 minut w zależności od tego jak gęsto postanowicie ułożyć eukaliptus. Swój ułożyłam na kółku w trzech warstwach, by nie było widać metalowej obręczy.

Potem wystarczy dowiązać ozdobny sznurek i zawiesić wianek na drzwiach, w oknie czy na ścianie.

wianek z eukaliptusa

Wianek z eukaliptusa – papierowe ozdoby:

Do wianka możecie doczepić ozdoby z papieru lub zwykłe bombki.

Domki i gwiazdka, które zdobią wianek zrobiłam dzięki szablonom pobranym ze strony Canon Creative Park. Wystarczy je wydrukować na nieco grubszym papierze, wyciąć i lekko ponacinać nożykiem wzdłuż zaznaczonej przerywanej linii, by figury łatwo się zginały w odpowiednich miejscach. Potem odrobina kleju do drewna (wiąże lepiej niż ten do papieru) i gotowe!

wianek z eukaliptusa
wianek z eukaliptusa
wianek z eukaliptusa
wianek z eukaliptusa

Przygotowanie figur jest oczywiście znacznie bardziej pracochłonne niż samego wianka i na takie trzy elementy trzeba poświęcić ok. 1,5h. Przy wszystkich figurach, jakie chcecie stworzyć i wydrukować ze strony (istnieje też aplikacja na Androida, więc można to zrobić jeszcze szybciej z telefonu) jest podany czas montażu i poziom trudności, więc od razu wiadomo jak bardzo pracochłonna jest dana ozdoba.

Osobiście jestem zachwycona takimi papierowymi dekoracjami. Od razu na myśl przychodzą mi czasy dzieciństwa i przedświąteczne zajęcia na technice, podczas których robiło się papierowe łańcuchy z kolorowego papieru oraz bibuły.

wianek z eukaliptusa

Wianek z eukaliptusa – podsumowanie:

Gorąco Was zachęcam do znalezienia kilku wolnych chwil i do przygotowania takich świątecznych dekoracji. Wianek z eukaliptusa pachnie obłędnie i czuć go w całym mieszkaniu. Zaś papierowe figurki są śliczne i aż trudno uwierzyć, że można takie zrobić samodzielnie w domu. Niestety wpadły w oko naszemu synkowi, więc Monsieur musiał zainstalować wianek znacznie wyżej, niż pierwotnie planowaliśmy.

I jeszcze na koniec ważna uwaga: wianek powinien być wykonywany tylko ze świeżych gałązek, gdyż tylko takie są wystarczająco elastyczne. Pod wpływem czasu eukaliptus wysycha, ale jego zapach utrzymuje się bardzo długo. Wianek z eukaliptusa będzie cieszył oko co najmniej do wiosny, a nawet i 6 miesięcy. Potem zżółknie i trzeba będzie wymienić rośliny.

Inne świąteczne wianki i świąteczne ozdoby znajdziecie w sekcji DIY.

Do przeczytania!

E.

wianek z eukaliptusa

P.S. Warsztaty zorganizowała marka Canon, a prowadzili je Kasa i Mikołaj z poznańskiej Manufaktury Kury Domowej.

wianek z eukaliptusa
wianek z eukaliptusa
Podobne wpisy

Komentarze

5 odpowiedzi na “Świąteczny wianek z eukaliptusa – magiczny zapach w całym domu”

 1. Mags pisze:

  Cudo! Będzie i u mnie 🙂 Tylko gdzie dostanę takie obręcze?

  • Madame Edith pisze:

   Tak jak i pozostałe składniki: w dobrej kwiaciarni lub na giełdzie kwiatowej. Przy czym giełda to pewnie. W kwiaciarniach też bywają, ale nie we wszystkich. Często można poprosić i zamówić, to przywiozą Ci prosto z giełdy za drobną prowizją.

 2. Mags pisze:

  Mam i ja. Trochę inne,ale też cudne

 3. Mags pisze:

  Mój wyszedł trochę inny,ale prezentuje się zacnie 🙂

 4. Mags pisze:

  Moje są trochę inne,ale też robią wrażenie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Świąteczny wianek z eukaliptusa – magiczny zapach w całym domu


Niedawno odwiedziłam kwiaciarnię i zobaczyłam proste wianki oplatane na metalowym kole. Nawet nie były w całości wypełnione roślinami (choinką, [...]
@MadameEdith on Instagram
This error message is only visible to WordPress admins

Warning: The account for needs to be reconnected.
Due to Instagram platform changes on March 2, 2020, this Instagram account needs to be reconnected to allow the feed to continue updating. Reconnect on plugin Settings page