fbpx

Świąteczny wianek z eukaliptusa – magiczny zapach w całym domu

5 grudnia 2019
wianek z eukaliptusa

Niedawno odwiedziłam kwiaciarnię i zobaczyłam proste wianki oplatane na metalowym kole. Nawet nie były w całości wypełnione roślinami (choinką, eukaliptusem czy innymi ozdobami), a kosztowały dość słono, jak zresztą wszystkie gotowe ozdoby świąteczne. Pomyślałam, że fajnie byłoby mieć w domu taki wianek, ale nie do końca wiedziałam jak się wziąć do pracy. Tak się jednak szczęśliwie złożyło, że miałam okazję wykonać podobny wianek na świątecznych warsztatach.

wianek z eukaliptusa

Wianek z eukaliptusa – składniki:

 • gałązki świeżego eukaliptusa
 • metalowa obręcz (moja ma średnicę 40 cm)
 • wstążka
 • cienki zielony drucik lub taśma florystyczna
 • nożyczki

Wszystkie składniki kupicie na giełdzie kwiatowej lub w większych kwiaciarniach. Na giełdzie rośliny i takie dodatki są jednak dużo, dużo tańsze.

wianek z eukaliptusa

Wianek z eukaliptusa – przygotowanie:

Są dwie możliwości:

 1. metalową obręcz można okleić taśmą florystyczną, która pod wpływem nacisku i ciepła dłoni uwalnia klej, do którego przyczepia się eukaliptus
 2. wokół obręczy pojedynczo oplatamy gałązki eukaliptusa i mocujemy je za pomocą kilkucentymetrowych kawałków cienkiego drucika
wianek z eukaliptusa

Cały proces zajmuje od kilku do 20 minut w zależności od tego jak gęsto postanowicie ułożyć eukaliptus. Swój ułożyłam na kółku w trzech warstwach, by nie było widać metalowej obręczy.

Potem wystarczy dowiązać ozdobny sznurek i zawiesić wianek na drzwiach, w oknie czy na ścianie.

wianek z eukaliptusa

Wianek z eukaliptusa – papierowe ozdoby:

Do wianka możecie doczepić ozdoby z papieru lub zwykłe bombki.

Domki i gwiazdka, które zdobią wianek zrobiłam dzięki szablonom pobranym ze strony Canon Creative Park. Wystarczy je wydrukować na nieco grubszym papierze, wyciąć i lekko ponacinać nożykiem wzdłuż zaznaczonej przerywanej linii, by figury łatwo się zginały w odpowiednich miejscach. Potem odrobina kleju do drewna (wiąże lepiej niż ten do papieru) i gotowe!

wianek z eukaliptusa
wianek z eukaliptusa
wianek z eukaliptusa
wianek z eukaliptusa

Przygotowanie figur jest oczywiście znacznie bardziej pracochłonne niż samego wianka i na takie trzy elementy trzeba poświęcić ok. 1,5h. Przy wszystkich figurach, jakie chcecie stworzyć i wydrukować ze strony (istnieje też aplikacja na Androida, więc można to zrobić jeszcze szybciej z telefonu) jest podany czas montażu i poziom trudności, więc od razu wiadomo jak bardzo pracochłonna jest dana ozdoba.

Osobiście jestem zachwycona takimi papierowymi dekoracjami. Od razu na myśl przychodzą mi czasy dzieciństwa i przedświąteczne zajęcia na technice, podczas których robiło się papierowe łańcuchy z kolorowego papieru oraz bibuły.

wianek z eukaliptusa

Wianek z eukaliptusa – podsumowanie:

Gorąco Was zachęcam do znalezienia kilku wolnych chwil i do przygotowania takich świątecznych dekoracji. Wianek z eukaliptusa pachnie obłędnie i czuć go w całym mieszkaniu. Zaś papierowe figurki są śliczne i aż trudno uwierzyć, że można takie zrobić samodzielnie w domu. Niestety wpadły w oko naszemu synkowi, więc Monsieur musiał zainstalować wianek znacznie wyżej, niż pierwotnie planowaliśmy.

I jeszcze na koniec ważna uwaga: wianek powinien być wykonywany tylko ze świeżych gałązek, gdyż tylko takie są wystarczająco elastyczne. Pod wpływem czasu eukaliptus wysycha, ale jego zapach utrzymuje się bardzo długo. Wianek z eukaliptusa będzie cieszył oko co najmniej do wiosny, a nawet i 6 miesięcy. Potem zżółknie i trzeba będzie wymienić rośliny.

Inne świąteczne wianki i świąteczne ozdoby znajdziecie w sekcji DIY.

Do przeczytania!

E.

wianek z eukaliptusa

P.S. Warsztaty zorganizowała marka Canon, a prowadzili je Kasa i Mikołaj z poznańskiej Manufaktury Kury Domowej.

wianek z eukaliptusa
wianek z eukaliptusa
Podobne wpisy

Komentarze

5 odpowiedzi na “Świąteczny wianek z eukaliptusa – magiczny zapach w całym domu”

 1. Mags pisze:

  Cudo! Będzie i u mnie 🙂 Tylko gdzie dostanę takie obręcze?

  • Madame Edith pisze:

   Tak jak i pozostałe składniki: w dobrej kwiaciarni lub na giełdzie kwiatowej. Przy czym giełda to pewnie. W kwiaciarniach też bywają, ale nie we wszystkich. Często można poprosić i zamówić, to przywiozą Ci prosto z giełdy za drobną prowizją.

 2. Mags pisze:

  Mam i ja. Trochę inne,ale też cudne

 3. Mags pisze:

  Mój wyszedł trochę inny,ale prezentuje się zacnie 🙂

 4. Mags pisze:

  Moje są trochę inne,ale też robią wrażenie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Świąteczny wianek z eukaliptusa – magiczny zapach w całym domu


Niedawno odwiedziłam kwiaciarnię i zobaczyłam proste wianki oplatane na metalowym kole. Nawet nie były w całości wypełnione roślinami (choinką, [...]
@MadameEdith on Instagram