fbpx

Zlew ceramiczny – czy warto go wybrać? Zalety i wady

10 kwietnia 2022
zlew ceramiczny

Zlewozmywak ceramiczny to jedna z pierwszych rzeczy, jaką wybrałam do nowej kuchni. Od samego początku wiedziałam, że chcę mieć zlew wykonany z naturalnych materiałów, odporny na uderzenia czy zadrapania. Obecnie w ofercie producentów można znaleźć wiele różnych wariantów: zlewozmywaki podwieszane, narożne, nablatowe, podblatowe oraz montowane na równi z blatem. Dzięki temu każdy znajdzie model odpowiedni dla siebie. Taki zlewozmywak ma wiele zalet, ale też kilka wad, o których Wam zaraz napiszę.

Z czego wykonany jest zlew ceramiczny?

Zacznijmy od tego, że zlew ceramiczny wykonany jest ze szlachetnej kamionki, którą po uformowaniu wypala się w temperaturze ok. 1200-1500 stopni. Następnie jest szkliwiony i ponownie wypalany. Dzięki procesowi wypalania jest bardzo mocny i żadna temperatura nie jest mu straszna, jest też uznawany za lidera pod względem trwałości i higieny.

zlew ceramiczny

Dlaczego warto wybrać zlew ceramiczny do kuchni?

Zlew ceramiczny jest odporny na bardzo niskie i bardzo wysokie temperatury. Gorący olej lub wrzątek nie są w stanie go zniszczyć. Prawdę mówiąc 11 lat temu, gdy wybierałam zlew do poprzedniej kuchni sądziłam właśnie, że zlewy ceramiczne są delikatne. Że szkliwo popęka, jeśli tylko wyleję gorącą wodę z makaronu lub olej z patelni. Nic bardziej mylnego!

Nawet ostre przedmioty czy ciężkie garnki mają małe szanse, by go zniszczyć. Oczywiście trzeba uważać, dlatego też na dnie swojego zlewu położyłam gumową matę, która zabezpiecza przed uderzeniami i wytłumia odgłosy wstawiania rzeczy do zlewu. Niektórzy producenci zlewozmywaków ceramicznych dają nawet dożywotnią gwarancję na swoje produkty.

Kolejną zaletą jest łatwość w utrzymaniu w czystości. Nie osadza się na nim kamień, a jedynie lekkie osady z kawy czy herbaty, które bardzo łatwo wyczyścić gąbką i płynem do mycia naczyń. Wymaga minimum pracy i zawsze pięknie wygląda. I co ważne: biała ceramika pod wpływem słońca nie zmienia też koloru.

Dodatkowym aspektem jest oczywiście wygląd. Osobiście zlewy ceramiczne cenię właśnie za piękny kołnierz, który może być wielką dekoracją kuchni. Jestem w nich po prostu zakochana! Takie zlewy pasują do kuchni w stylu angielskim prowansalskim, modern farmhouse czy Hampton.

(jak np. Shaws od Darwen)

Jakie wady ma zlew ceramiczny?

Do największych wad zlewozmywaków ceramicznych należy jego wysoka cena. Nawet te z oferty w Ikei są znacznie droższe od np. zlewozmywaków stalowych.

Ponadto zlewozmywaki ceramiczne są bardzo ciężkie. Nasz model, który jest relatywnie mały – jednokomorowy, waży 42 kg. Panowie stolarze, jak i kamieniarze nieźle się z nim namęczyli. Inne zlewy są łatwiejsze w przenoszeniu, jak i transporcie. Zlew zapakowany był w wielkie pudełko, do którego wpuszczone specjalną piankę, która wypełniła całe wnętrze, by zlew się nie przemieszczał i nie miał szansy uszkodzić.

Ze względu na wagę, do takich zlewów trzeba zaplanować odpowiednie wzmocnienia lub stelaż do szafek. Trzeba to uzgodnić już na etapie projektowania mebli kuchennych. W naszym przypadku mieliśmy jeszcze zrobioną półeczkę pod zlew z tego samego konglomeratu, z którego był wykonany cały blat (o blacie pisałam we wpisie “Blat z konglomeratu”). Każdy taki element zwiększa obciążenie szafki i trzeba go uwzględnić projektując korpus mebli.

Zlewy ceramiczne występują przeważnie w bieli, kości słoniowej i kremie. Paleta barw jest bardzo ograniczona, więc jeśli komuś zależy na grafitach czy czerni, to niestety do wyboru są pojedyncze modele.

Zlew ceramiczny – czy kupiłabym go raz jeszcze?

Zdecydowanie! Zlew ceramiczny w porównaniu do zlewu z konglomeratu, który mieliśmy w poprzednim mieszkaniu, to niebo a ziemia. Aż nie można go porównać. Konglomeratowy był dość trudny w utrzymaniu czystości, brud bardzo w niego wnikał i trzeba go było czyścić wybielaczem. Przy ceramicznym ten problem zupełnie znikł. Mam wrażenie, że zlew jest zawsze super czysty. Poza tym nasz model mogłam zainstalować pod blatem (mogłam też na równi z blatem lub mógł też wystawać), dzięki czemu bardzo łatwo zgarnąć wodę czy nieczystości, jakie gromadzą się dookoła niego. Poza tym nasz zlewozmywak nadał kuchni super klimatu.

(jak np. Shaws od Darwen)

Jeśli zastanawiacie się nad zlewem ceramicznym, to ze swojej strony bardzo Wam polecam. Osobiście rozważałam modele Villeroy & Boch, Blanco i Shaws of Darwen. Wybraliśmy tę ostatnią, bo po prostu najbardziej podobał nam się jego design i ryflowanie na przodzie. I choć początkowo chciałam kupić model Entwistle, który nawiązywałby do naszych frontów, to bardzo cieszę się, że ostatecznie kupiliśmy model Bowland w rozmiarze 600 mm.

Model Entwistle

Ujęło nas też to, że każdy zlew jest robiony przez jednego, konkretnego pracownika fabryki w Darwen i odbija on na nim od spodu swoje nazwisko. Zlewy są tam robione od 1897 roku i każdy ma dożywotnią gwarancję dla pierwotnego właściciela i w pierwotnym miejscu instalacji. Myślę, że to była bardzo dobra inwestycja. Kupując taki zlew miejcie jednak na uwadze, że czas oczekiwania to nawet 16 tygodni. Ale warto poczekać! W Polsce mamy kilku dystrybutorów tych zlewów, więc z zakupem nie ma problemu. Gdybym miała jeszcze kiedyś robić kuchnię, to wiem, że na 100% zdecyduję się na zlewozmywak ceramiczny.

Do przeczytania,

E.

(jak np. Shaws od Darwen)
Podobne wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Zlew ceramiczny – czy warto go wybrać? Zalety i wady


Zlewozmywak ceramiczny to jedna z pierwszych rzeczy, jaką wybrałam do nowej kuchni. Od samego początku wiedziałam, że chcę mieć zlew wykonany z [...]
@MadameEdith on Instagram