fbpx

Dlaczego ludzie podróżują?

11 marca 2016

Dlaczego ludzie podróżują?

Podejmując temat podróży można spotkać osoby niezainteresowane, te które wyjeżdżają na urlopy regularnie, a czasem nawet uzależnione od podróżowania. Zależy to od chęci, które kryją się w nas. Jednak początkowo ktoś lub coś musi je wyzwolić. Wiele osób, które podróżują wskazuje swoich rodziców, którzy zabierali ich w ciekawe miejsca, inni mówią o książkach podróżniczych, a znam i takich którzy wybrali się w swoją pierwszą podróż, ponieważ rezerwacja hotelu na 5 dni wynosiła 1,5 zł (było to na Bali), a zatem impulsem do wyjazdu był zbieg okoliczności 🙂

Dlaczego ludzie podróżują?

Ciekawość

Filozof Leszek Kołakowski w swojej serii “Mini wykłady o maxi sprawach” twierdzi że ludzie podróżują przez ciekawość. Moją ciekawość świata rozbudziła Edith podróżami do większych miast Europy. Wspólnie odwiedziliśmy, znane już wcześniej Madame, Berlin, Paryż i Budapeszt. Jednak najwięcej radości sprawiły nam podróże do miejsc w których gościliśmy pierwszy raz jak Lizbona, Wiedeń czy Saltzburg.

Kupowanie doświadczeń a nie produktów

Mam wrażenie że ludzie wolą zakupić produkt – coś fizycznego, a nie doświadczenie które jest niematerialne. Dla mnie podróż jest bardziej inwestycją w siebie, w swój rozwój. Badania potwierdzają ze pieniądze wydane na podróżowanie sprawiają że ludzie są bardziej szczęśliwi, niż gdyby je wydali na rzeczy materialne. Nasze wspomnienia o parze butów zakupionych 10 lat temu nie są tak trwałe jak o miejscu do którego w nich podróżowaliśmy.

Długość wyjazdu

Długość wyjazdu nie ma znaczenia. Nawet krótka wycieczka sprawi że będziemy czuli się szczęśliwi. Mam kolegę który w wakacje zaplanował sobie urlop na każdy piątek przez 2 miesiące i ma zamiar wykorzystywać te 3 dni przedłużonego weekendu na wypoczynek w różnych miejscach.

Podróże służbowe

Każda podróż jest wartościowa nawet jeśli jest krótka. Niektórzy z nas podróżują służbowo, lecz często w takich sytuacjach trudno o więcej czasu na zwiedzanie. Można jednak ustalić jedno lub więcej miejsc do zobaczenia jak w przypadku mojej podróży do Seulu. Zwiedzanie jest o wiele łatwiejsze, jeśli dane miasto odwiedzamy kilkukrotnie. Z każdą wizytą czujemy się tam pewniej i mamy już swoje utarte ścieżki i ulubione miejsca.

Seul_62

Znam także przypadki w których podróże dobrze zgrywają się z pracą. Tak właśnie jest w przypadku mojego znajomego, który jest producentem muzycznym. Jako osoba zapraszana na wydarzenia muzyczne pozostawia sobie sporo czasu na zwiedzanie, w tym przypadku jest to swoiste “perpetuum mobile” ponieważ wrażenia z podróży stanowią inspiracje do tworzenia kolejnych utworów. To piękne gdy nasza praca jest pasją.

Wyjazdy weekendowe – miasta

Jednym z najbardziej oczywistych miejsc które możemy odwiedzić są miasta, na których zwiedzanie często wystarczy weekend. Myślę tu bardziej o Europie ponieważ loty 2-3 godzinne nie są tak męczące jak te międzykontynentalne.

Wyjazdy weekendowe – góry

Intensywną formą spędzania wolnego czasu w weekend może być także treking po górach. Jedna z moich koleżanek wychodziła wcześniej w piątek po pracy i wracała pociągiem z plecakiem w poniedziałek rano prosto do biura. Gdy przy śniadaniu rozmawialiśmy o weekendzie na jej twarzy malowało się szczęście. Przy okazji rozmawialiśmy o pokonywaniu barier i zwycięstwie nad własnymi słabościami.

Ponta de Sao Lourenco 06
Wyjazdy weekendowe nad wodę

Myśląc o wodzie dużo osób myśli także o plaży. To kolejny przykład na złapanie opalenizny przez weekend. Nie musimy jednak “leżeć plackiem”, bo w wodzie można się wykąpać, a na plażę zabrać piłkę, zbudować zamek z dzieckiem, lub po prostu udać się na spacer.

Costa_de_la_Luz_4

Ciekawą formą aktywności związanej z wodą jest także żeglowanie. Znam osoby które mają patent żeglarski i rozkoszują się pływaniem po mazurskich jeziorach lub współzawodniczą w ramach regat. A gdy znajdą więcej czasu niż weekend podróżują od portu do portu korzystając z zorganizowanego rejsu.

Ponta_Delgada_Asores_26

Wyjazdy weekendowe – wyprawy motocyklowe

Dłuższy weekend może także pozwolić motocyklistom na poczucie “wiatru we włosach”. Warto zastanowić się nad miejscami które leżą bliżej i odbyć wyprawę, która dostarcza naszym zmysłom ciekawych doznań. “Jazda motocyklem dla wypoczynku pozwala patrzeć wokół w sposób zupełnie odmienny od wszelkich innych rodzajów oglądania. W samochodzie jesteśmy zawsze jak w kabinie, a z przyzwyczajenia nie zdajemy sobie sprawy, że patrzenie przez okno przypomina raczej oglądanie telewizji. … Na motocyklu ekran znika. Kontakt z całym otoczeniem jest pełny. Człowiek jest aktorem na scenie, a nie widzem, i to poczucie uczestnictwa jest przemożne” – Robert Pirsing “Zen i sztuka oporządzania motocykla”. Na swojej liście rzeczy do zrobienia mam właśnie motocyklowe wyprawy po Polsce.

moto

 

Dłuższe wyjazdy zorganizowane lub samodzielne

Słyszałem opinię, że aby wypocząć konieczne są 3 tygodnie wolnego. Jeden tydzień na zapomnienie o pracy. Drugi na wypoczynek, a trzeci na przygotowanie się do powrotu. Wydaje mi się jednak że to wszystko zależy od nas i od tego jak szybko wchodzimy w stan umysłu który pozwala nam na odczuwanie wypoczynku. Przyznam jednak, że dłuższy bo niemal 3-tygodniowy wyjazd do Japonii pozwolił mi zapomnieć o obowiązkach i zanurzyć się w kulturze wschodu. Więcej o wyjazdach i formie ich zorganizowania możecie przeczytać we wpisie “Wakacje z biurem podróży”.

Wyzwania

Generalnie ludzie którzy podróżują są skłoni do podejmowania wyzwań. Pamiętam szybką decyzję o wjechaniu na masyw Untersberg pod Salzburgiem choć mieliśmy bardzo mało czasu do odjazdu pociągu powrotnego do Wiednia.

madame_edith_blog_sznycel_7 salzburg_16

Nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli, lecz jesteśmy bogatsi o doświadczenia jak np. w przypadku nurkowania na Gran Canarii.

Czasami także pojawia się niedosyt po pierwszym wyjeździe. Dobrym przykładem jest tu Madera. Podczas pierwszego pobytu nie mieliśmy czasu, by pochodzić szlakami i nacieszyć się lewadami. Zrobiliśmy to dopiero za drugim razem, gdyż za pierwszym skupiliśmy się na objechaniu wybrzeża i urokliwych nadmorskich miasteczek.

Madera - lewady 25 Fontes i Risco - poziom trudności:

Dlaczego ludzie podróżują?

Podróże inspirują

Podróże inspirują, muzyków, malarzy, projektantów, ludzi którzy zapisali się na kartach historii. Monet odkrył nenufary, gdy pojechał do Argenteuil i dzięki temu powstał jego wielki cykl obrazów „Lilie Wodne”. Architekt Cesar Manrique podróżował po całym świecie zapamiętując najlepsze rozwiązania które pozwoliły na zaprojektowanie spójnego wyglądu na wyspie Lanzarote, a także innych Wyspach Kanaryjskich.

Santa_Cruz_de_Tenerife_02

Lepsze relacje

Ludzie podróżujący regularnie tworzą lepsze relacje z innymi i są spokojniejsi w różnych sytuacjach. Pary podróżujące razem są w bliższych stosunkach, bo najlepszym towarzyszem podróży jest ktoś kogo kochasz.

Zdobywanie doświadczenia w młodym wieku

Warto podróżować gdy jesteśmy młodzi, a nie zbierać pieniądze na czas gdy będziemy starsi. W przyszłości możemy nie dysponować tak dobrym stanem zdrowia, a wiedza którą nabędziemy podczas podroży może zaprocentować wcześniej.

Dlaczego ludzie podróżują? – podsumowanie

Mam nadzieję, że ten wpis przyniesie Wam nowe pomysły na spędzanie wolnego czasu nawet jeśli nie dysponujecie jego dużą ilością. Warto zapisać na swojej liście kilka miejsc które macie chęć odwiedzić. Systematyczne wyjazdy przynoszą szczęście i rozwijają nas.

Życzę udanego wypoczynku,
Monsieur

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 1 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

12 odpowiedzi na “Dlaczego ludzie podróżują?”

 1. Anna pisze:

  Witam wszystkich serdecznie
  Kocham dalekie podróże, wierzę że teraz się to zacznie…
  Ty jesteś architektem a twoja wyobrażnia jest kreslarzem…
  Serdecznie pozdrawiam
  Anna
  Podaję pocztę swoją, można pisać do mnie, dzieląc się pięknem
  promienie4@gmail.com

  Życie jest darem miłości, trudna lekcja i zadaniem…
  P

 2. gin pisze:

  Jako dziecko jeździłam na wakacje ciągle w te same miejsca, z tymi samymi ludźmi. Było cudownie, ale zawsze marzyły mi się jakieś dalsze, bardziej ekscytujące podróże. Razem z C. byliśmy we Włoszech i w Pradze, planujemy wielką podróż do Barcelony 🙂 A póki brak nam środków, zwiedzamy naszą najbliższą okolicę 🙂 Takie jednodniowe wycieczki też mogą być bardzo ciekawe i okazuje się, że tuż obok są naprawdę fantastyczne miejsca 🙂

  • Madame Edith pisze:

   Gin, to prawda! My też często jeździmy na jednodniowe wycieczki po okolicy. Także bardzo lubimy takie wypady „po sąsiedzku”.

   Moc pozdrowień!
   E.

 3. Roksana pisze:

  Dziękuję

 4. Roksana pisze:

  Mam pytanie czy masz może sposób aby zmniejszyć cenę podróży ??? Gdzie szukać? Jak to zorganizować? Ostatnio przeglądałam oferty biur podróży jak i porlale z ofertami na Madere:) bardzo spodobał nam się to miejsce:) ale ceny są ogromne 🙁 czasem myślę że tylko oglądanie zdjęć mi pozostało:( Wleń jednak iż czasem niektórzy potrafią zmniejszyć koszty i znaleść tańsze rozwiązania 🙂

  • Madame Edith pisze:

   Roksano,
   najlepiej poszukać dobrych ofert „last minute”. W całkiem niezłym hotelu ceny zaczynają się już od 1800-1900 zł za tydzień. W lepszych trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu 2200-2500 zł/tydzień. Na własną rękę wyjazd na Maderę wyjdzie zdecydowanie drożej. Najtańsze loty zaczynają się z Warszawy przeważnie od 1300 zł w dwie strony, więc wg mnie zupełnie nie warto. Bo do tego dochodzą oczywiście koszty hotelu, najmu samochodu i inne atrakcje 😉
   Serdecznie pozdrawiam
   E.

 5. Roksana pisze:

  Bardzo ciekawy wpis! Dziękuję:)

 6. Barbara Bajko pisze:

  Wspaniały wpis! Tak bardzo mi bliski… Podróże, z naciskiem na góry, są właściwie sensem mojego życia i wspólną pasją wraz z Ukochanym Mężem. To dla mnie relaks, wyzwanie, trening, aktywny odpoczynek, odkrywanie, fascynacja, cieszenie zmysłów… Wszystko. Z radością eksploruję polskie góry i doceniam naszą przyrodę, a przy tym uwielbiam dalsze podróże, gdzie przy okazji poznaję zupełnie odmienne kultury. Odkrywam świat, doceniam życie, zmieniam punkt widzenia, utwierdzam się w pewnych wartościach.

 7. Vela pisze:

  Ja kocham podróżować, ale wbrew temu co powszechnie znane nie po to, aby odpocząć. Wyjazd na jakąś wyspę gdzie leżałabym pół dnia na plaży byłby dla mnie katorgą. Za to podróż do jakiegoś małego miasteczka gdzie mogłabym podziwiać starą architekturę, malownicze kamieniczki to coś idealnego dla mnie. Kocham absolutnie podziwiać zabytki, stare ruiny więc chciałabym zobaczyć Rzym czy Ateny. Z kolei też jestem absolutnie osobą uwielbiającą wielkie miasta i stolice, więc wszystkie metropolie typu Londyn czy Mediolan również są dla mnie. Wszystkie muzea, galerie… mogę tam przebywać całymi dniami chłonąc kulturę.

  • Monsieur pisze:

   Vela,

   u nas jest podobnie, wybierając podróż na wyspę wypożyczamy samochód aby przemieszczać się z miejsca na miejsce we własnym tempie, zwiedzamy przy tym miasteczka z zabytkami jak i te mniej turystyczne. Staramy się doświadczać miejsc na różnych poziomach (widoki z samolotu, trasy samochodowe, kolejki linowe, widok ze szczytu gór lub z morza). Liczę na to że będziemy mieli więcej okazji do wędrówek / trekingu. W czasie poznawania metropolii cieszą mnie widoki zabytków, ogrom drapaczy chmur, ale zawsze staram się znaleźć czas na obserwację ludzi. Interesuje mnie kontekst społeczny, motywacje, bariery kulturowe, miejscowe jedzenie, ich życie codzienne.

   Pozdrowienia,
   Monsieur

 8. Dla mnie prywatnie – podróże są nieodłącznym elementem mojego życia. Przynajmniej jak na razie. Ale też nie widzę na horyzoncie powodu, dla którego miałoby to się zmienić, bo jest tak już od ładnych kilku lat i dobrze, a nawet bardzo dobrze mi z tym. Mogę sobie życzyć tylko jeszcze więcej. Dzięki nim staram odrywać się od rzeczywistości, przynajmniej na chwilę. Podróżowanie to przede wszystkim poznawanie i różne przygody. A to lubię i cenię. Wiadomo – przecież nie trzeba lecieć gdzieś na miesiąc żeby mówić, że się podróżuje. Raz można udać się gdzieś bliżej na krócej, a kolejnym razem nieco dalej i na dłużej. Pozdrawiam T. 😉

  • Monsieur pisze:

   Dziękuje za wypowiedź, mnie w podróżowaniu coraz bardzie zaczynają interesować miejsca mniej turystyczne, przez co bardziej prawdziwe. W większym stopniu jestem zainteresowany ludźmi i ich życiem.

   Pozdrowienia,
   Monsieur 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Dlaczego ludzie podróżują?


Podejmując temat podróży można spotkać osoby niezainteresowane, te które wyjeżdżają na urlopy regularnie, a czasem nawet uzależnione od [...]
@MadameEdith on Instagram