Interlaken – TOP 5 miejsc do zobaczenia
Interlaken (z niemieckiego: „między jeziorami”) to niezwykle urokliwe szwajcarskie miasto i w Berneńskim Oberlandzie, w kantonie Berno. Interlaken jest bardzo popularnym kurortem turystycznym. Przez niektórych uważane jest za miejsce, które oferuje najwięcej niesamowitych przeżyć w całej Szwajcarii. I niewątpliwie trudno się tam nudzić! Zobaczcie 5 wspaniałych atrakcji, jakie oferuje to 23-tysięczne miasteczko.
Pierwsi turyści dotarli do Interlaken już w XVII wieku. Miasto od tego czasu jest jeszcze łatwiej dostępne. Leży na płaskim terenie zwanym Bödeli pomiędzy dwoma jeziorami, Brienz na wschodzie i Thun na zachodzie oraz wzdłuż rzeki Aare, która przepływa między nimi. Rzeka Aare przecina też m.in Berno, o którym pisałam Wam wiele razy także w moim e-booku „Szwajcaria” – do pobrania bezpłatnie klikając w ten link.
Dzięki sąsiadującym jeziorom można się tu dostać promami, ale także koleją. Jest tu też lotnisko – baza wojskowa, ale obecnie jest wyłączone z użytkowania i nie przyjmuje samolotów komercyjnych.
To właśnie Interlaken jest miejscem wypadowym na takie szczyty jak Eiger, Mönch i Jungfrau. Ale nie tylko dla wspinaczy czy górskich piechurów ma coś do zaoferowania. Interlaken łączy uroki górskiego resortu z szykiem i elegancją kurortów położonych nad wodami jeziora. Można pływać w basenach w centrum miasta, jak i zagrać partyjkę golfa na polu golfowym w Unterseen. Na jeziorach można uprawiać windsurfing, są także miejsca startowe dla paralotni, stadniny konne i korty tenisowe, ale to dopiero wierzchołek atrakcji!
Interlaken – TOP 5 atrakcji
Harder Kulm z kolejką nachyloną pod kątem 64 stopni
Widoki na Interlaken i oba jeziora z punktu widokowego Harder są spektakularne. Można się tu dostać pieszo, pokonując spore przewyższenie, lub też kolejką linowo-szynową. Jej stacja znajduje się za mostem nad rzeką Aare, obok Harder Alpine Wildlife Park. Kolejka wspina się ze średnim 64-stopniowym nachyleniem na wysokość 1322 metrów.
Z secesyjnej restauracji Panorama na szczycie roztaczają się wspaniałe widoki na okolicę Jungfrau, Interlaken i jeziora. Zjecie tam m.in. fondue. Do miasta można wrócić leśnymi ścieżkami przez pawilon widokowy Hardermannli na 1116 metrów i pawilon Hohbühl, przy którym znajduje się pomnik kompozytorów Mendelssohna, Wagnera i Webera.
W Harder Alpine Wildlife Park przy dolnej stacji kolejki można zobaczyć świstaki i koziorożce. Ten ostatni, niegdyś pospolity mieszkaniec Alp, wyginął w Szwajcarii na początku XX wieku. Park ten został stworzony, aby powiększyć ich populację i wypuszczać je na wolność.
Höhematte Park
To ogromna przestrzeń o powierzchni 14 hektarów w samym sercu Interlaken. Obszar ten został wykupiony przez 37 właścicieli tutejszych hoteli i osób prywatnych od klasztoru. Miało to na celu zachowanie tego obszaru jako wolnego od zabudowań miejsca rekreacji. Obecnie jest to częste miejsce lądowań paralotniarzy. Dla mniej żądnych przygód wzdłuż ulicy przed parkiem parkują bryczki konne. Zimą dostępne jest lodowisko, a obecnie wielki diabelski młyn.
Wzdłuż Höhematte Park biegnie ulica Höheweg – wspaniała aleja łącząca wschodni i zachodni dworzec. Roztacza się stąd wspaniały widok na Jungfrau. Obok znajduje się studio konferencyjne Kursaal z teatrem i kawiarnią oraz pięknymi ogrodami z zegarem kwiatowym, a także szereg hoteli, w tym 150-letni Victoria Jungfrau Hotel. Natomiast obok hotelu Interlaken znajduje się mały Ogród Przyjaźni – pierwszy japoński ogród w Szwajcarii, spokojne miejsce z kwitnącymi roślinami, wodą i karpiami koi.
Spacer do Unterseen
Marktgasse biegnie na północny zachód od poczty w Interlaken, przez wyspy Spielmatten i rzekę do małej wioski Unterseen, u podnóża góry Harder. Jest to jedna z kilku wiosek tworzących Interlaken. W starej części miasta znajduje się kościół parafialny z 1471 roku z późnogotycką wieżą.
W tej okolicy można podziwiać piękne drewniane domki, rodem z maleńkich górskich wiosek. W ogrodach wypasają się zwierzęta gospodarskie, na ulicy spotkałam kury, które uciekły z jednego domu i jakby nigdy nic poszły na spacer po miasteczku. Przy urokliwym Stadthausplatz można usiąść w restauracji lub zrobić zakupy na lokalnym targu.
Rejs promem po Jeziorze Brienz lub Thun
Po zachodniej stronie Interlaken znajduje się jezioro Thun, długie, wąskie jezioro otoczone górami. Najlepszym sposobem na zwiedzanie jeziora jest rejs statkiem, który kursuje z Interlaken przez cały rok lub latem na pięknie odrestaurowanym, zabytkowym parowcu. Na zachodnim krańcu jeziora można zatrzymać się w Thun ze średniowiecznym Starym Miastem i zamkiem nad jeziorem z imponującą twierdzą z widokiem na jezioro.
Po wschodniej stronie Interlaken znajduje się jezioro Brienz, wąski i długi zbiornik wodny, który tak naprawdę jest rozszerzeniem doliny rzeki Aare. Nad Jeziorem Brienz można wypożyczyć kajaki, łodzie wiosłowe i rowery wodne, aby samodzielnie odkrywać jeziora. Można też zobaczyć jezioro z jednej z pięciu łodzi, które łączą Interlaken z miastami wokół jego zalesionych brzegów. Najbardziej klimatyczny jest odrestaurowany parowiec Lötschberg, zbudowany w 1914 r. Bardzo polecam Wam rejs z Brienz do Interlaken, bo gwarantuje niezapomniane widoki!
Wycieczki w góry
Z Interlaken bardzo szybko dostaniecie się pod wysokie szczyty. Wystarczy pojechać pociągiem do Lauterbrunnen i wsiąść w jeden z autobusów kursujących do samych wyciągów np. Lengwald, skąd możecie złapać kolejkę linową prowadzącą do Gimmelwald, a potem do Mürren. Więcej o wjeździe na Schilthorn – górę Jamesa Bonda pisałam w osobnym wpisie.
Inne atrakcje
Dwa dni w Interlaken oczywiście nie starczyły na to, by zobaczyć i odwiedzić wszystkie okoliczne atrakcje. Z innych ciekawych miejsc warte uwagi są:
- góra Schynige Platte
- jaskinie św. Beatusa
- Swiss Open-Air Museum w Ballenbergu
- wodospady Giessbach
- szczyt Niederhorn
- przejażdżka historyczną kolejką na trasie Brienzer-Rothorn
- ruiny zamku Unspunnen
- Monastyr w Interlaken
Gdzie się zatrzymać w Interlaken?
Najlepsze miejsce to oczywiście główna ulica Höheweg. Znajdziecie tu cały przekrój hoteli – od bardzo przyjemnego hostelu Youth Hostel po super luksusowe hotele 5* jak Lindner Grand Hotel Beau Rivage czy Victoria Jungfrau Grand Hotel & Spa.
Podczas sierpniowego wyjazdu razem z dziewczynami nocowałyśmy w Hotelu Interlaken. To bardzo przyjemny butikowy hotel utrzymany nieco w stylu górskiej chaty – chalet. Bardzo lubię taki wnętrzarski klimat i bardzo pasuje mi on do Szwajcarii. Każdy pokój jest inny, jedne mają balkony, inne nie. Śniadania są bardzo bogate i różnorodne. Co ciekawe: hotel szczyci się tym, że był pierwszym w Interlaken i gościł takie znakomitości jak Byron czy Mendelssohn.
Szwajcaria – super promocja na 2021 rok!
I na koniec mam dla Was informację z ostatniej chwili: od 11 listopada do 11 grudnia 2021 roku obowiązywać będzie 25% zniżki na Swiss Travel Pass, zarówno na pierwszą, jak i drugą klasę. Pierwszą podróż najpóźniej trzeba odbyć 11 miesięcy od daty wydania karnetu, który można anulować do 1 dnia przed wyjazdem. Na stronie Swiss Travel System znajdziecie więcej informacji, jak i ceny na poszczególne karnety. Tak jak pisałam Wam już kilka lat temu we wpisie „Jak podróżować taniej po Szwajcarii”, karta STS to najlepszy i najtańszy sposób na aktywne zwiedzanie Szwajcarii. Jeśli chcecie dużo się przemieszczać i sporo zobaczyć, to najlepsza opcja. A przed wyjazdem koniecznie pobierzcie mojego blisko 200-stronicowego, bezpłatnego e-booka. Mam nadzieję, że Was zainspiruje.
Do przeczytania!
E.
Podobne wpisy
Komentarze
Autor: Madame Edith
Interlaken (z niemieckiego: „między jeziorami”) to niezwykle urokliwe szwajcarskie miasto i w Berneńskim Oberlandzie, w kantonie [...]
Dodaj komentarz