fbpx

Jak podróżować taniej po Szwajcarii?

11 czerwca 2017

Jak podróżować tanio po Szwajcarii?

Wielu z Was pytało się mnie wielokrotnie o podróżowanie po Szwajcarii. Dotychczas zawsze miałam przyjemność podróżować koleją, bo sieć kolejowa w kraju sera i czekolady jest po prostu najwygodniejsza i najbardziej efektywna. Pociągiem dojedziecie wszędzie, nawet do małych miejscowości. Rząd dopłaca kolejarzom, by przynajmniej co godzinę pociągi odjeżdżały z każdej ze stacji. Niesamowite, prawda? W dobie zamykania wielu potrzebnych połączeń w Polsce, tam są one utrzymywane za wszelką cenę, by nikt nie czuł się pokrzywdzony i odcięty od świata. Ale to dopiero początek.

Jak podróżować tanio po Szwajcarii?

Jak podróżować tanio po Szwajcarii?

System kolejowy w Szwajcarii dedykowany turystom zorganizowany jest podobnie jak w Japonii. Kupujecie bilet, wpisujecie na nim numer swojego paszportu, imię i nazwisko i podróżujecie bez ograniczeń po całym kraju. Włącznie z metrem (testowałam w Lozannie), autobusem, statkami czy tramwajami (jeździłam nimi dużo w Bernie). Zasadniczo systemy te różnią dwie rzeczy:

 • W Szwajcarii taki bilet można kupić na okres 3, 4, 8 lub 15 dni, o ile tylko nie jest się obywatelem Szwajcarii lub Lichtensteinu (nie jest wymagane zdjęcie do dokumentu, wystarczy mieć ze sobą paszport lub dowód tożsamości). W Japonii jest podobnie, lecz bilety kupuje się na okresy dłuższe: 1, 2 lub 3 tygodnie i są przeznaczone jedynie na osób wjeżdżających do Kraju Kwitnącej Wiśni na paszport inny niż japoński. W punkcie odbioru Japan Rail Pass pracownicy sprawdzają Wasz paszport i wizę wjazdową i na tej podstawie zamieniają kupiony wcześniej przez internet voucher na faktyczny bilet. Więcej o tym pisałam we wpisie „Ile kosztuje wyjazd do Japonii?„.
 • W Japonii w pociągach ekspresowych należy robić rezerwację miejsca, która jest bezpłatna, ale często trzeba swoje odstać w kolejce do okienka na dworcu; bez rezerwacji nie macie bowiem gwarancji, że dostaniecie miejsce siedzące.. Nam raz się nie udało i przez godzinę na zatłoczonej trasie Osaka-Hiroshima podróżowaliśmy na stojąco. W Szwajcarii rezerwacje dokupuje się obowiązkowo na pociągi specjalne np. Ekspres Lodowcowy i wiążą się z odpłatnością (od 13 do 33 CHF w zależności od sezonu). Na pociągi ekspresowe np. z Genewy do Zurychu są one opcjonalne, czyli podobnie jak w Japonii teoretycznie może zdarzyć się, że zabraknie dla Was miejsca siedzącego, ale prawdę mówiąc podczas trzech wizyt nigdy nie doświadczyłam takiej sytuacji.

Jak podróżować tanio po Szwajcarii?

Dlaczego warto wykupić kartę Swiss Travel Pass?

Podam Wam przykład: bilet na Ekspres Lodowcowy z St. Moritz do Zermatt dla jednej osoby kosztuje 153 CHF (w II klasie). Mając Swiss Pass płacicie tylko za rezerwację miejsca, o której wspominałam wyżej.

Przykład drugi: bilet z lotniska w Zurychu do Genewy na ekspres jadący 3h 15 min kosztuje 93 CHF w II klasie. Tu rezerwacja miejsca jest opcjonalna.

Swiss Pass na 3 dni kosztuje 216 CHF, na 4 dni – 259 CHF, na 8 dni – 376 CHF, a na 15 dni – 458 CHF (ceny dla klasy II; dla I klasy kształtują się odpowiednio: 344, 412, 596 i 722 CHF).

Porównując powyższe stawki za pojedyncze przejazdy przyznacie, że zakup Swiss Travel Pass się bardzo opłaca, o ile oczywiście planujecie wyjazd, podczas którego będziecie sporo się przemieszczać, a nie siedzieć w jednym miejscu.

Jak podróżować tanio po Szwajcarii?

Dodatkowo Swiss Travel Pass oprócz darmowych przejazdów gwarantuje także 50% zniżki na większość kolei górskich i kolejek linowych. Swiss Travel Pass obejmuje również Swiss Museum Pass umożliwiając bezpłatny wstęp do 500 muzeów i wystaw – korzystałam z tego m.in. w Bernie odwiedzając super ciekawe Muzeum Einsteina.

Będę z Wami szczera: jeszcze w żadnym kraju nie podróżowało mi się tak wygodnie pociągami jak w Szwajcarii i Japonii właśnie. I to dzięki tym kartom. To jest super i czujecie się jak z biletem okresowym na komunikację miejską. Z tą różnicą, że podróżujecie do woli super zadbanymi i przyjemnymi pociągami. Te systemy transportowe są stworzone w 100% „pod ludzi”. wszystko jest dopracowane, ergonomiczne, a toalety pachnące i czyste. Taka podróż to prawdziwa przyjemność.

Jak podróżować tanio po Szwajcarii?

W Szwajcarii super wygodnym patentem są półki na bagaże zaraz przy wejściu do każdego pociągu. Podróżni zostawiają bagaż i na luzie wchodzą do przeszklonej części wagonu szukać sobie miejsca do siedzenia. Nikt się nie obawia, że jego walizka zostanie skradziona, bo tam kradzieże nie mają miejsca! U nas podobne rozwiązania są testowane w Pendolino, z taką jednak różnicą, że półki są już w wagonie – części do siedzenia, a nie przy samym wejściu do całego wagonu.

Jak podróżować tanio po Szwajcarii?

Fajne jest też to, że pociągi jeżdżą często, jak wspomniałam przynajmniej raz na godzinę do najmniejszych miejscowości, wiec na przesiadkę nie trzeba długo czekać. I nawet mając kilka minut wyrobimy się na pociąg, bo dworce są przystosowane do podróżnych targających tobołki. Są wyposażone w windy, ruchome schody oraz pochylnie, po których można wygodnie wyjść/wejść na peron. I co pewnie Was nie zdziwi: wszystkie pociągi przyjeżdżają na czas. Tylko dwa razy przytrafiło mi się opóźnienie sięgające … 2-3 minut. Uwierzcie, to prawdziwa historia! W Szwajcarii można nastawiać zegarek zgodnie z przyjazdem lub odjazdem pociągów 🙂

Jak podróżować tanio po Szwajcarii?

Szwajcaria – podróżowanie samochodem

Gdybyście jednak chcieli poruszać się po Szwajcarii samochodem i podróżować autostradami, to wystarczy wykupić winietę za 40 CHF (ważna 14 miesięcy – od 1 grudnia roku poprzedzającego do 31 stycznia roku następującego po tym, na którą jest wystawiona). Warto jednak nadmienić, że cena paliwa jest znacznie wyższa niż w Polsce i wynosi ok. 1,3 CHF za litr benzyny. Do tego trzeba doliczyć koszt parkingów, które są także dość drogie. Przed planowaną podróżą warto skalkulować co się bardziej opłaca: lot bezpośredni z Warszawy do Zurychu lub Genewy i podróżowanie pociągiem, czy jednak dość daleka podróż samochodem.

Jak podróżować tanio po Szwajcarii?

Jak podróżować tanio po Szwajcarii? – podsumowanie

Po Szwajcarii da się podróżować relatywnie niedrogo. I to świetne, że Szwajcarzy czy Japończycy wyszli naprzeciw turystom oferując preferencyjne stawki za komunikację. Warto korzystać z tych możliwości planując wyjazd do tych wspaniałych krajów. Aż szkoda, że PKP jeszcze nie wyszło z podobną propozycją dla obcokrajowców. Mamy już bardzo przyjemne pociągi i całkiem fajne połączenia z największymi miastami, więc sądzę, że taka oferta spotkałaby się ze sporym zainteresowaniem.

Więcej o Travel Swiss Pass przeczytacie na stronie Swiss Travel System.

Do przeczytania!

E.

Jak podróżować tanio po Szwajcarii?

#edithinswitzerland #inlovewithswitzerland

Zdjęcia bez znaku wodnego pochodzą z serwisu swiss-image.ch.

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 7

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

3 odpowiedzi na “Jak podróżować taniej po Szwajcarii?”

 1. Magda_B pisze:

  To ja może jeszcze dodam, że jeśli ktoś planuje w Szwajcarii tylko jedną wycieczkę pociągiem, to warto pobrać sobie aplikację przedsiębiorstwa kolejowego SBB-CFF-FFS, bo przy zakupach przez tę aplikację można trafić na niezłe zniżki. Np. przedwczoraj jechałam z Genewy do Montreux przez Lozannę za 31 franków (elastyczny bilet, wysiadłam w Lozannie i potem jechałam dalej do Montreux), ale powrót bezpośrednio do Genewy kosztował mnie już tylko 11 franków, bo trafiłam na bilet SuperSaver 😉

  • Madame Edith pisze:

   Magdo,
   faktycznie, od jakiegoś czasu mają super oferty na takie przejazdy. Warto korzystać, bo może się okazać, że przy małej liczbie przejazdów, będzie się to bardziej kalkulowało, niż karta na kilka dni.

 2. Magda pisze:

  Dzięki ogromne za tak ciekawy temat, w dodatku perfekcyjnie opisany. 🙂
  Mam nadzieję, że tegorocznej jesieni uda mi się wyjechać do Szwajcarii na urlop (wyłącznie pociągiem, jak na miłośniczkę tego środka transportu przystało). A jeśli nie teraz, to choćby w przyszłoroczne wakacje. Nie znoszę upałów i mocnego słońca, więc Szwajcaria jest dla mnie idealna, na równi ze Skandynawią. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Jak podróżować taniej po Szwajcarii?


Wielu z Was pytało się mnie wielokrotnie o podróżowanie po Szwajcarii. Dotychczas zawsze miałam przyjemność podróżować koleją, bo sieć kolejowa w [...]
@MadameEdith on Instagram