fbpx

Landwasser – najbardziej znany wiadukt w Szwajcarii

12 września 2023
landwasser wiadukt

Wiadukt Landwasser to bez wątpienia najbardziej znany wiadukt w Szwajcarii i jeden z najbardziej znanych na świecie. Nie jest najwyższym, ani najdłuższym wiaduktem, a i tak zna go prawie każdy. Nie każdy jednak wie, że leży w Gryzonii – szwajcarskim kantonie, niedaleko stacji Filisur. Dziennie przejeżdża nim 60 pociągów, rocznie – ok. 22 000!

landwasser wiadukt

Wandwasser Viadukt – cud architektury i inżynierii

Nazwa tego cudu architektury pochodzi od rzeki, która płynie pod nim. Wiadukt należy do linii kolejowych Rhaetische Bahn. Jego wysokość wynosi 65 metrów, a długość 136 metrów i promieniu skrętu 100 m. Był budowany w innowacyjny jak na lata 1901-1902 sposób – bez drewnianych podpór. Za to do budowy wykorzystano dwa dźwigi. Podpory wiaduktu zbudowane są ze skał wapiennych, które wydobyto nieopodal. Łuków jest sześć, a kolumn pięć. W 2009 roku przeprowadzono pierwszą renowację wiaduktu od czasu jego budowy. Pociągi z wiaduktu wjeżdżają wprost do długiego na 216 metrów tunelu, który rozpoczyna się bezpośrednio w ścianie wysokiego klifu. To niezwykle malownicze miejsce!

Cześć kolumn podtrzymujących wiadukt zwęża się ku górze. Stojąc nad rzeką dobrze to widać. Górna część wiaduktu jest naprawdę bardzo wąska – mieści jeden pociąg i w zasadzie nic więcej.

landwasser wiadukt

Miałam okazję jechać tym wiaduktem już kilka razy w różnych porach roku. Za każdym razem jest to dla mnie wielkie przeżycie. Ogromnie cieszę się, że podczas ostatniej wyprawy, na którą zostałam zaproszona przez Switzerland Tourism, miałam okazję zobaczyć wiadukt z tak bliska. To zdecydowanie niezapomniana przygoda.

Landwasser Express

Pod wiadukt można dojechać ciuchcią ze stacji Filisur. Podróż w jedną stronę trwa 25 minut. Swiss Travel Pass nie obejmuje tej przejażdżki (o tym jak taniej podróżować po Szwajcarii pisałam w tym wpisie). Dla osoby dorosłej bilet w dwie strony kosztuje 15 CHF (8 CHF w jedną stronę), a dla dziecka 7 CHF (4 CHF w jedną stronę). Podróż ciuchcią trwa około 25 minut w jedną stronę i zapewniam Was: to wspaniała przygoda dla dużych i małych. Z dołu można obserwować czerwone pociągi, które przejeżdżają przez wiadukt. Wszak wycieczki pod wiadukt są tak zorganizowane, by można było zobaczyć co najmniej dwa pociągi podczas półgodzinnej przerwy.

landwasser espress

Landwasser Viadukt – ciekawostki:

Od 2008 roku trasa kolejowa z Thusis do Tirano, z włączeniem oczywiście wiaduktu Landwasser, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wiadukt możecie zobaczyć też z góry – wystarczy pójść jedną z tras ze stacji Filisur. To nie są długie, ani bardzo wymagające trekkingi. Przynajmniej tak czytałam – mam nadzieję przetestować je przy kolejnej okazji.

Wiaduktem jeździ Ekspres Lodowcowy, jak i Ekspres Bernina, ale także i inne, zwykłe pociągi. Jeśli chcecie zrobić zdjęcie z pociągiem wjeżdżającym do tunelu, najlepiej ustawcie się w końcowym wagonie, bo z niego zobaczycie najwięcej.

Warto zobaczyć też miasteczko Filisur, bo ma piękne stare zabudowania.

Przejażdżka pociągiem z takim widokiem zostaje w pamięci na długo! A zobaczenie i dotknięcie tego cudu architektury to nie lada gratka. Wpiszcie na listę miejsc do zobaczenia, jeśli planujecie wyjazd do Szwajcarii.

A pod tym linkiem cały czas możecie pobrac bezpłatny e-book „Szwajcaria. Och, Szwajcaria”(autopromocja).

Do przeczytania!

E.

landwasser wiadukt

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 7

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Landwasser – najbardziej znany wiadukt w Szwajcarii


Wiadukt Landwasser to bez wątpienia najbardziej znany wiadukt w Szwajcarii i jeden z najbardziej znanych na świecie. Nie jest najwyższym, ani [...]
@MadameEdith on Instagram