fbpx

Lot balonem w Kapadocji

21 maja 2022
Lot balonem w Kapadocji

Lot w Kapadocji był od dawna moim marzeniem. Udało mi się je zrealizować w tym miesiącu podczas pobytu na Riwierze Tureckiej. Z Side odległość do pokonania jest relatywnie najmniejsza. Gdy przyjedziecie na wypoczynek do Kemer, Marmaris czy Bodrum, czeka Was znacznie dłuższa trasa. Z Side do Göreme i tak jest ok. 500 km. To dużo, a droga w znacznej części przebiega przez Góry Taurus, więc przejazd zajmuje sporo czasu.

Jak pojechać do Kapadocji?

Do Kapadocji możecie wybrać się na dwudniową wycieczkę z biurem podróży polecanym przez Wasz hotel, rezydenta lub też z biurem znalezionym na mieście czy przez internet. Najlepiej porównywać ceny i program wycieczki, bo niektóre zawierają takie punkty jak godzinna wizyta w sklepie ze skórami czy złotem. Mnie takie rzeczy nie interesują i szkoda mi na nie czasu, więc wolę ich unikać.

Naturalnie możecie się też wybrać samodzielnie. Na wybrzeżu można wypożyczyć samochód, ale warto wtedy wziąć go z możliwością prowadzenia przez dwóch kierowców. Dla jednej osoby ta trasa może być za bardzo męcząca.

Trzecia możliwość to przylot na miejsce. W Kapadocji są dwa lotniska (Nevsehir i Kayseri). Każdego dnia latają tu ze Stambułu tureckie linie Pegasus. Latałam nimi i uważam, że są bardzo dobre. Na miejscu można wynająć samochód. Myślę, że to jest najrozsądniejsza opcja, jeśli ma się sporo czasu i chce się zostać na miejscu kilka dni.

Lot balonem w Kapadocji

Wycieczka do Kapadocji – cena:

Cena zorganizowanej przez biuro wycieczki dwudniowej wynosi od 69 do 90 EUR. Więcej o samej wyciecze przeczytacie tu: Dwudniowa wycieczka do Kapadocji„. Balonem leciałam też w Pammukale i pisałam o tym we wpisie „Lot balonem w Pammukale„.

Lot balonem w Kapadocji

Lot balonem w Kapadocji – cena:

Sam lot balonem kosztuje od 160 do 185 EUR. Wszystko zależy od organizatora wycieczki oraz firmy baloniarskiej. Podaję Wam oczywiście obecne ceny. Wiem, że pod koniec wakacji mają już wzrosnąć. Prawdopodobnie firmy baloniarskie chcą wrócić do stawek sprzed pandemii, które wynosiły 200-225 EUR. Jak więc widzicie, rozbieżność jest spora. Zawsze trzeba założyć, że jednak może trzeba będzie zapłacić trochę więcej.

Oczywiście ta cena dotyczy lotu standardowego, który trwa 1h +/1 10 minut. Podróżujecie w klasycznym balonie, w którym jest 8 przedziałów. w każdym przedziale są 3-4 osoby, więc balon zabiera łącznie 28 pasażerów i 2 pilotów. To są duże kosze, nie ma w nich wielkiego ścisku.

Jeśli jednak chcielibyście przeżyć to wydarzenie w mniejszej grupie, wówczas możecie wynająć balon na lot „deluxe”. To jednak koszt ok. 450 EUR od osoby za 1,5h. Cena jest tak wysoka, ze względu na to, że w Kapadocji każda firma może latać określoną liczbą balonów. A ta liczba nie przekracza w sumie 150 balonów każdego dnia. Jak więc podstawią dla Was balon mniejszy, np. na 6 osób, to muszą sobie nadrobić stracone zyski, gdyby do większego balonu zapakowali 28 osób. Takie są realia.

Lot balonem w Kapadocji

Alternatywa dla lotu balonem

Podczas wycieczki do Kapadocji większość osób nie bierze udziału w locie balonem z różnych względów: jedni się boją, dla innych cena jest za wysoka. Alternatywą może być wycieczka „jeep safari” za balonami. Kosztuje 25 EUR i polega na tym, że jedzie się jeepem i ogląda balony z czterech różnych punktów widokowych. Rozmawiałam z kilkoma osobami, które brały w niej udział i wszyscy byli bardzo zadowoleni. Ale lotu balonem nic nie przebije, bo to jednak zupełnie inny punkt widzenia. Jadąc na wycieczkę do Kapadocji, nie trzeba uczestniczyć w locie balonem, ani też jeep safari. Jednak moim zdaniem warto zapisać się na jedną z tych aktywności (nie można zapisać się na obie, bo odbywają się w tym samym czasie).

Lot balonem w Kapadocji

Lot balonem w Kapadocji – jak to wygląda?

Firma baloniarska odbiera Was z hotelu o wyznaczonej godzinie. W moim przypadku była to 3:50. W busie czekał na nas suchy prowiant: woda, krakersy, croissant, herbatniki, banan, jabłko. Można powiedzieć, że to było takie wczesne śniadanie. Potem zabieraliśmy jeszcze ludzi z trzech innych hoteli po drodze. O 4:50 zameldowaliśmy się na polu, z którego odlatywały balony.

Wystartowaliśmy balonem o 5:15 jeszcze przed wschodem słońca, a nasz lot zakończył się o 6:20, gdy było już zupełnie widno.

Oczywiście godziny mogą się zmieniać w zależności od pory roku, jak i firmy baloniarskiej. Nie przywiązujcie się do nich. Około 100 balonów startuje przed wschodem słońca, a kolejnych 50 już po wschodzie słońca. To też przekłada się czas startu czy lądowania. Po wylądowaniu ekipa rozdaje certyfikaty, można także zakupić film z balonu. Na koniec wszyscy wznoszą toast szampanem bezalkoholowym. Transfer z lądowiska do hotelu zajął nam już tylko 5 minut.

I teraz Wasze pytania, które zadaliście mi na instagramie:

Lot balonem w Kapadocji

Czy wycieczka i lot balonem są dla każdego?

Samą wycieczkę opisałam Wam dokładnie i pokazałam na Stories – te relacje są wyróżnione i znajdziecie je na moim koncie na Instagramie. Absolutnie odradzam zabieranie dzieci poniżej 10 roku życia na wycieczkę, bo jest naprawdę bardzo wyczerpująca. W mojej grupie był jeden 9-latek i się zmęczył. Balonem mogą lecieć natomiast dzieci od 6-go roku życia. Moim zdaniem to wycieczka dla osób dorosłych i w dobrej formie, bo jest po prostu bardzo intensywna.

Lot balonem w Kapadocji

Jak się wchodzi do balonu?

W koszu nie ma drzwi, więc trzeba do niego wskoczyć. Ekipa podstawia drabinkę, po której się wchodzi i potem wskakuje do balonu. Nie martwcie się, pomagają we wszystkim. Poza tym w koszu są dziury i można tam wstawić stopę i też wejść jak po drabince. To nie jest skomplikowane.

Lot balonem w Kapadocji

Czy jest możliwość skorzystania z toalety przed samym lotem?

Nie! Wszelkie potrzeby trzeba załatwić w hotelu. Balony startują z wielkiego pola, na którym nie ma toalety. W zależności od wiatru mogą startować z wielu różnych miejsc w okolicy.

Lot balonem w Kapadocji

Jak wysoko wznosi się balon?

Piloci mi powiedzieli, że balony mogą się wznieść maksymalnie na 1000-1200 metrów nad ziemią. Każdy balon lata raz nisko, a raz wysoko, by można było zobaczyć Kapadocję z różnych perspektyw. Nasz balon wzniósł się na ok. 300 metrów, ale sporo lecieliśmy też na wysokości kilku-kilkunastu metrów, gdy wlecieliśmy w jedną z dolin. Nie było to w żadnym wypadku straszne. Lecąc balonem w ogóle nie odczuwa się wysokości i to jest wspaniałe.

Lot balonem w Kapadocji
Lot balonem w Kapadocji

Czy lot balonem 1h jest wystarczający?

Tak, w zupełności. Nie czułam niedosytu po nieco ponad 1h lotu.

Lot balonem w Kapadocji

Czy nie lepiej wybrać lot w małym balonie?

Trudno mi powiedzieć, bo leciałam w standardowym. Dla mnie 450 EUR za lot w mniejszym balonie to byłoby jednak za dużo. Moim zdaniem nie ma sensu płacić aż tyle. To nie jest tak, że ten balon będzie inaczej leciał i zobaczy się więcej itd.

Lot balonem w Kapadocji

Czy lot może się nie odbyć?

Tak, niestety może się tak zdarzyć. Loty odbywają się średnio 250 razy w roku. Balony latają nawet przy -20 stopniach w zimie, ale wtedy są to raczej loty podczas zachodu słońca, a nie podczas wschodu. Jeśli pogoda jest zła, jest silny wiatr, pada deszcz, to loty są odwoływane.

Wiem o sytuacjach, podczas których pasażerowie siedzieli już w koszu i nagle pilot dostawał sygnał, że jednak nigdzie nie lecą. Niestety to jest wszystko bardzo uzależnione od pogody. W tygodniu poprzedzającym mój wyjazd loty się nie odbywały przez kilka dni z rzędu, bo pogoda była fatalna – ponoć jak w Polsce w listopadzie, z silnym wiatrem i bardzo silnym deszczem.

Lot balonem w Kapadocji

Jeśli lot się nie odbędzie, to pieniądze przepadają?

Nie, w żadnym przypadku. Dostajecie pełny zwrot. Jeśli jesteście tu na dłużej, to możecie znaleźć firmę, która ma wolne miejsca na kolejny dzień i spróbować ponownie. Podczas takiej zorganizowanej wycieczki niestety nie ma takiej możliwości.

Lot balonem w Kapadocji

Czy jest to bezpieczne?

Tak, w moim odczuciu bardzo. Kiedyś co jakiś czas słychać było o wypadkach w Kapadocji, które miały miejsce. Dziennie potrafiło polecieć nawet 400 balonów. Siedem osób straciło życie. Ale kilka lat temu powstał urząd, który to wszystko reguluje. Zmniejszono liczbę balonów. To urząd decyduje czy loty są możliwe danego dnia. Piloci balonów mają na koncie wiele godzin lotów. Muszą wylatać co najmniej 2 tys. godzin lotów, zanim dostaną licencję. Nie czułam się nawet przez chwilę niebiezpiecznie.

Lot balonem w Kapadocji

Jak się ubrać?

Sprawdźcie pogodę. W maju o poranku w Kapadocji jest zimno – tylko ok. 3 stopni C. W samym balonie jest jednak bardzo ciepło i w ogóle nie czuć zimna. Dopiero po wylądowaniu momentalnie poczuliśmy, że jednak nie jest za ciepło. Przydała się cieplejsza kurtka, dwie pary spodni, szalik i czapka. Niektórzy mieli nawet rękawiczki.

Lot balonem w Kapadocji

Czy do Kapadocji można polecieć samolotem?

Przed pandemią można było skorzystać z wycieczek samolotowych do Kapadocji (są tam dwa lotniska), ale póki co jeszcze nie wróciły do oferty lokalnych biur podróży. Nie wiem o ile były droższe. Może niebawem wrócą do oferty, bo sezon dopiero startuje.

Lot balonem w Kapadocji

Czy w balonie szarpie?

Lot jest idealnie płynny. Jedynie lądowanie może być bardziej wyboiste. Trzeba przyjąć specjalną pozycję – przykucnąć z prostymi plecami z głową wystającą ponad koszem, chwyta się przy tym specjalne uchwyty w środku balonu. Wszystko ćwiczy się przed startem.

Lot balonem w Kapadocji

Czy warto pojechać do Kapadocji?

Tak, oczywiście! To wspaniałe miejsce. Jak Wam pisałam: bardzo żałuję, że dopiero przy czwartej wizycie w Turcji zdecydowałam się na tę wycieczkę. Niezapomniane przeżycia. Sama Kapadocja jest przepiękna. A lot balonem to wrażenia, których się nie zapomina. Coś pięknego! Po moim wyjeździe M. nabrał ochoty na lot balonem, choć wcześniej wcale nie chciał. Nie jest więc wykluczone, że tu wrócimy, ale już samodzielnie – przylatując samolotem i zostając na 3-4 dni na miejscu.

I to by było na tyle. Mam nadzieję, że opisałam Wam wszystko. Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania, to piszcie proszę w komentarzach.

Do przeczytania

E.

Lot balonem w Kapadocji

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 43

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

4 odpowiedzi na “Lot balonem w Kapadocji”

 1. Ania pisze:

  Dzień dobry,
  wybieram się do Kapadocji i szukam informacji, czy przed wyjazdem powinno się ubezpieczyć taki lot (podobno to sport wysokiego ryzyka lub ekstremalny), czy w cenie wycieczki jest takie ubezpieczenie. Zwykłe ubezpieczenie turystycznie niestety takiej przygody nie obejmuje.

  • Madame Edith pisze:

   Można ubezpieczyć się na sporty ekstremalne, ale przed samym lotem i tak podpisujesz oświadczenie, że jesteś świadoma ryzyka, więc nie wiem, czy takie ubezpieczenie coś da w takiem sytuacji 😉

 2. Paulina pisze:

  Dzień dobry,

  Czy ma Pani może jakaś stronę do polecenia, gdzie można zakupić wycieczkę – lot balonem w standardowej cenie (do 160 euro)?
  Obecnie wszystkie oferty oscylują wokół 220 euro….

  Pozdrawiam
  Paula

  • Madame Edith pisze:

   Niestety nie mam. Tak jak mówili nam w maju: ceny miały pójść w górę bliżej jesieni.
   No i wygląda na to, że poszły. Wróciły już niestety do tych sprzed pandemii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Lot balonem w Kapadocji


Lot w Kapadocji był od dawna moim marzeniem. Udało mi się je zrealizować w tym miesiącu podczas pobytu na Riwierze Tureckiej. Z Side odległość do [...]
@MadameEdith on Instagram