fbpx

Nesebyr – prawdopodobnie najpiękniejsze miasteczko w Bułgarii

25 czerwca 2018

nesebyr

Ci z Was, którzy byli już w Bułgarii wiedzą o czym będzie ten tekst, bo z pewnością Nesebyr już macie odhaczony. Tym z Was, którzy jeszcze nie mieli okazji jednak odwiedzić tego niezwykłego kraju pokażę Nesebyr – bułgarską perełkę – takim, jakim go zapamiętałam. Jedno jest pewne: to miasteczko stanowi atrakcję, której nie wolno pominąć spędzając wczasy w Bułgarii.

Nesebyr – kiedy tu przyjechać?

Niestety, jak na tak urokliwe miejsce przystało, w sezonie jest tu bardzo tłoczno. Dlatego gorąco Wam polecam okres przed szczytem sezonu, czyli do połowy czerwca lub po sezonie, czyli we wrześniu i to najlepiej w drugiej połowie.

nesebyr

Nesebyr – jak tu dojechać?

Najłatwiej oczywiście samochodem. Za groblą po lewej stronie, tuż przed murami jest skręt na duży parking, gdzie można zostawić samochód. W szczycie sezonu może się jednak zdarzyć, że nie będzie miejsc i auto trzeba będzie zostawić na lądzie i przejść 10-15 minut do starej części Nesebyru.

Nesebyr, jak na atrakcję turystyczną przystało, ma dużą siatkę połączeń z wszystkimi dużymi miastami, w tym z Sofią czy Burgas. Można się tu dostać busikami, jak i większymi autobusami. Zwróćcie jednak uwagę gdzie znajduje się docelowy przystanek: czy na wyspie czy na lądzie – w nowej części Nesebyru. Dworzec autobusowy (dla dużych autobusów) znajduje się na półwyspie, tuż przed zabytkowymi bramami starego miasta; busiki zaś zatrzymują się zwykle na lądzie.

nesebyr

Nesebyr – położenie:

Nesebyr położony jest na wyspie. Z lądem łączy go jedynie grobla szerokości jednopasmowej drogi i chodnika. Już na wjeździe wita nas drewniany wiatrak. Kiedyś było ich znacznie więcej, a do dziś pozostały jedynie dwa. Nesebyr był w przeszłości znacznie większy, ale z czasem morze zabrało 13 z 40 hektarów i w chwili obecnej jego powierzchnia to tylko ok. 27 ha. Niektórzy twierdzą, że nie ma tam co zobaczyć i że to dobre miejsce na półgodzinny spacer. Zupełnie nie zgadzam się z tą tezą i zaraz powiem Wam dlaczego.

nesebyr

Nesebyr – co zobaczyć?

Nesebyr, jak każda wyspa, ma w sobie mnóstwo uroku. Po pierwsze nie ma tu wielkich hoteli, a jedynie malutkie pensjonaty. Wielkie budynki i sieci hotelowe na szczęście się tu nie wdarły i zostały w Słonecznym Brzegu i Złotych Piaskach, które są po sąsiedzku. Gdy miniemy drewniany wiatrak stojący przy grobli naszym oczom ukaże bizantyńska brama obronna z V w. Zresztą pozostałości umocnień jest tutaj więcej i są to prawdopodobnie fragmenty greckich, rzymskich i bizantyńskich murów obronnych, które niegdyś chroniły mieszkańców miasta.

nesebyr

Miasteczko liczy ponad 3 tysiące lat, a od 1983 roku jest wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przeważająca liczba zachowanych do dziś budynków Starego Miasta pochodzi z XI-XIV w. Uważa się, że w mieście było aż 40 cerkwi. Do dziś zachowała się ich tylko kilka, ale te, które ocalały zachwycają wyglądem. Jedną z najpiękniejszych jest bogato zdobiona cerkiew Chrystusa Pantokratora.

nesebyr

Miasteczko jest niezwykle urokliwe, zbudowane na plątaninie wąskich, brukowanych uliczek, które ni stąd, ni zowąd spotykają się na placykach. Zabudowania Nesebyru stanowią charakterystyczne dwukondygnacyjne domy o kamiennych parterach i drewnianych, nadwieszonych nad ulicą piętrach z zewnętrznymi klatkami schodowymi.

nesebyr

Miasteczko jest komercyjne, bo mnóstwo tu sklepików, ale jednak w większości są w dobrym guście: a to ładna nesebyrska ceramika, a to sklepy z ręcznie robionymi obrusami czy szydełkowymi serwetami lub haftowanymi bluzkami. Nie ma zbyt wiele „chińszczyzny”. Do tego oczywiście dochodzą kawiarnie i nadmorskie tawerny z widokiem, często tonące wręcz w kwiatach.

nesebyr

Można tu chodzić i scerować pomiędzy malutkimi budynkami co najmniej 2-3 godziny i bez przerwy napotykać miejsca, w jakich się jeszcze nie było: a to tureckie łaźnie przy ulicy Krajbreżnej, a to cerkiew stojącą na klifie, która nigdy nie została poświęcona z uwagi na dziwne okoliczności śmierci budowniczego.

nesebyr

Można też obejść całą wyspę dookoła, co zwłaszcza przy zachodzie słońca jest cudownym doświadczeniem. Gorąco polecam, choć z pewnością najlepiej przyjechać tu przed szczytem sezonu.

Do przeczytania!

E.

P.S. Nesebyr odwiedziłam w ramach blogerskiego wyjazdu #ruzarozabloggerstrip organizowanego przez warszawską restaurację Ruza Roza serwującą kuchnię bułgarską. Zajrzyjcie do Oli, Magdy, Ady i Elizy po ich zdjęcia i relacje.

nesebyr

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.9 / 5. Liczba głosów: 7

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

8 odpowiedzi na “Nesebyr – prawdopodobnie najpiękniejsze miasteczko w Bułgarii”

 1. Ania pisze:

  Fajna fotorelacja 🙂

 2. kasiak pisze:

  Mam bardzo złe wspomnienia z Nesebyrem, a to z pewnością dlatego, że to był początek lat 80tych i dla mnie była to brudna dziura z jedną uliczką i wynudziłam się tam jak mops 🙂
  Moja matka tylko na plażę ciągnęła, a tego to ja bardzo nie lubiłam 🙂 Teraz na pewno się sporo zmieniło, nawet, na zdjęciach, widzę jakieś bary, restauracje, szok! ;P

 3. Zdjęcia są bardzo ładne i klimatyczne <3 Możesz mi podpowiedzieć, jak wyglądają plaże po drugiej stronie miasteczka – nie Słoneczny Brzeg, ale te małe bliżej Burgas? Chodzi mi o to czy były zatłoczone, czy również piaszczyste, jak pozostałe i czy kojarzysz dno morza?

  • Madame Edith pisze:

   Madame Malonka,
   koło Burgas na plaży nie byłam. Widziałam plaże tylko w Obzorze, Sozopolu, Słonecznym Brzegu / Nesebyrze oraz na południu – w Łozenec. Przy czym plaża w Słonecznym Brzegu / Nesebyrze jest spośród nich zdecydowanie najszersza. Wszędzie było zdecydowanie pusto, ale przypominam: byłam tam tuż przed sezonem, jaki rozpoczyna się koło 20 czerwca, więc to nie jest reprezentatywna opinia, która może dotyczyć szczytu sezonu, bo wtedy są tam ponoć dzikie tłumy – jak nad Bałtykiem. Im dalej na południe, tym ludzi mniej. Plaża w Łozenec była najbardziej klimatyczna i najmniej było tam ludzi. Wejście do wody łagodne, trochę kamyczków i muszelek. Woda bardzo ciepła, spokojnie 22-23 stopnie i to przed sezonem!

 4. Anonim pisze:

  Nie prawdopodobnie, a na pewno! ?

 5. Agnieszka pisze:

  Potwierdzam ? cudowne miejsce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Nesebyr – prawdopodobnie najpiękniejsze miasteczko w Bułgarii


Ci z Was, którzy byli już w Bułgarii wiedzą o czym będzie ten tekst, bo z pewnością Nesebyr już macie odhaczony. Tym z Was, którzy jeszcze nie [...]
@MadameEdith on Instagram