fbpx

Nieborów i Arkadia

12 sierpnia 2015

Nieborów i Arkadia są położone koło Łowicza, praktycznie w połowie drogi między Warszawą i Łodzią, dosłownie pięć minut od zjazdu z autostrady przy węźle „Skierniewice”. To przepiękne miejsce, doskonałe na jednodniowy wypad z miasta. Powiem szczerze, że dopiero niedawno się o nim dowiedziałam i jak najszybciej postanowiłam odwiedzić. To była bardzo dobry pomysł i niezwykle udana wycieczka. Zobaczcie jak tam pięknie!

Muzeum w Nieborowie i Arkadii powstało w 1945 r. i jest oddziałem warszawskiego Muzeum Narodowego. W jego skład wchodzą Pałac Radziwiłłów wraz z ogrodem w Nieborowie i Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii.

W Pałacu znajduje się obecnie muzeum pokazujące wnętrza rezydencji z XVII-XIX w. W środku jest praktycznie pełne wyposażenie, a pokoje robią ogromne wrażenie i niewiele różnią się od tych prezentowanych w Wersalu czy Luwrze. Wyposażenie jest zjawiskowe, a zdjęcia naprawdę nie oddają jego uroku.

W Nieborowie oprócz Pałacu znajduje się duży ogród francuski, natomiast ogród w Arkadii jest utrzymany w stylu angielskim. Podobnie jak w przypadku Żelazowej Woli, o której pisałam niedawno, także tu w wakacyjne weekendy aż roi się od ekip realizujących sesje ślubne. Trzeba przyznać, że to piękne miejsca na plener.

 

Bilety wstępu

Bilet normalny do Pałacu oraz ogrodu w Nieborowie kosztuje 22 zł (sam ogród 12 zł), zaś wstęp do parku arkadyjskiego to wydatek 12 zł (uwaga: w kasie w Arkadii nie są akceptowane karty, płatność tylko gotówką, natomiast w Nieborowie kartą można płacić).

Co zjeść?

W okolicy parku, koło wejścia, jest kilka restauracji, ale do żadnej nie zaszliśmy. Na terenie ogrodu, zaraz obok Pałacu działa za to bardzo przyjemna kawiarnia „Helena”, które oferuje napoje, lody i cztery ciasta do wyboru. Tutaj płatność jest także tylko gotówką, więc mając w kieszeni 20 zł mogliśmy sobie pozwolić na kawałek tortu firmowego „Helena” oraz jedną kawę. Kawałek ciasta był na tyle duży, że i tak starczył nam obojgu. Tort był dość słodki, ale też bardzo smaczny, nieco w starodawnym stylu – dziś rzadko kto robi przekładane ciasta z maślaną masą i konfiturą. W każdym razie będąc tu, zdecydowanie warto się skusić. P.S. Sernik w kawiarni także wyglądał wspaniale 😉

Zapraszam Was na garść zdjęć z wyjazdu.

Do przeczytania!
E.
Follow Madame Edith on Instagram

Nieborów

Niepozorne wejście do Pałacu w Nieborowie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum majolik (Zbiór Majolik Michała Radziwiłła) działa na terenie ogrodu w Nieborowie, wstęp jest bezpłatny o ile ma się bilet na zwiedzanie Pałacu oraz ogrodu:

 

Nieborów – wnętrza Pałacu Radziwiłłów:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ogród Romantyczny Heleny Radziwiłłowej w Arkadii:

Wielki staw

 

Świątynia Diany z 1783 r. autorstwa Szymona Bogumiłą Zuga .

 

Przybytek Arcykapłana – pawilon ogrodowy wzniesiony wg wskazówek Księżnej Heleny; zbudowany w latach 1795-97 w formie sztucznej ruiny

 

Grobowiec na Wyspie Topolowej
Cyrk i obelisk Ittara – zaprojektowany i wykonany przez Henryka Ittara w 1801 r. na wzór cyrku rzymskiego; do dziś przetrwał tylko obelisk centralny i dwie skrajne, cylindryczne „mety, które wyznaczają skalę tego założenia.
Dom Murgrabiego i Łuk Kamienny – powstał ok. 1795 r., połączony jest z Przybytkiem Arcykapłana.

 

 

Domek Gotycki i Grota Sybilli

 

 

Świątynia Diany widziana od tyłu

 

Akwedukt – wzniesiony w 1784 r. nad kaskadą wodną. Był wzorowany na rzymskich akweduktach. Stanowi most łączący brzegi rzeki Łupii tuż przy ujściu do wielkiego stawu. Dzisiejszy akwedukt to rekonstrukcja oryginalnego, który został rozebrany przez niegdysiejszych właścicieli. Obecna budowla pochodzi z 1951 r.

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

5 odpowiedzi na “Nieborów i Arkadia”

 1. Przepiękna architektura 🙂

 2. Jola Mróz pisze:

  Do Nieborów i Arkadia oraz Żelazowa Wola to taki trójkąt obowiązkowy, kiedy zaczyna się zwiedzanie okolic Warszawy. Natomiast Nieborów koniecznie z przewodnikiem można się dużo ciekawych rzeczy dowiedzieć o dawnych właścicielach.

 3. Ogrody Ewy G. pisze:

  Fajna wycieczka, ale szkoda że zupełnie bez komentarza. W Arkadii nic nie jet oczywiste.

 4. Vela pisze:

  Widoki są zjawiskowe, miejsce niczym z bajki. 🙂

 5. Wiewióra pisze:

  zwiedzałam park i pałac kilka lat temu, wspaniałe miejsce, magiczne i piekne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Nieborów i Arkadia


Nieborów i Arkadia są położone koło Łowicza, praktycznie w połowie drogi między Warszawą i Łodzią, dosłownie pięć minut od zjazdu z autostrady [...]
@MadameEdith on Instagram