Wiedeń – gdzie dobrze zjeść – subiektywny gastroprzewodnik (część II: restauracje i lodziarnie)
Ten wpis jest kontynuacją ostatniego artykułu o dobrych adresach do jedzenia w Wiedniu. Z tym, że dziś skupiam się wyłączenie na restauracjach z konkretnym jedzeniem, w tym głównie miejscach serwujących wiedeńskiego sznycla, jak i na lodziarniach. Podaję Wam też namiary na heurigery oraz browary restauracyjne.
Jeśli wybieracie się do Wiednia w wysokim sezonie sugeruję, byście profilaktycznie robili rezerwacje w poniższych miejscach. W stolicy Austrii wiele razy zdarzało się, że odbiliśmy się od drzwi i musieliśmy szukać alternatyw, więc każde wyjście lepiej zaplanować z wyprzedzeniem. To ważna zwłaszcza, gdy jedziemy do Wiednia tylko na kilka dni, a chcemy jeść w określonych miejscach.
Wiedeń – na większe co nieco:
Reinthaler’s Beisl
Adres: Dorotheergasse 2-4
To lokal usytuowany naprzeciw wspomnianego w pierwszej części gastroprzewodnika Trześniewskiego. Zjecie tu tradycyjne przysmaki kuchni wiedeńskiej. Jest sznycel, jest kapusta, jest obficie i dość tłusto. Ale nie być w Wiedniu i nie spróbować sznycla byłoby grzechem. A ten naprawdę wart jest uwagi. I w dodatku restauracja znajduje się w sercu Wiednia.
Stadtheuriger Gigerl
Adres: Rauhensteingasse 3
To heuriger, czyli lokal produkujacy własne wino, jakich w Wiediu i okolicach znajdziecie wiele. Ten jednak jest o tyle wyjątkowy, że mieści nie niedaleko Katedry Św. Szczepana, czyli w samym centrum. Położony jest w malutkiej uliczce, więc jest tu bardzo cicho, spokojnie i przy okazji można sobie zrobić przerwę od zwiedzania. I znowu: to miejsce na sznycla, sałatkę ziemniaczaną, zasmażaną kapustę czy sałatkę ze świeżej kapusty. W środku znajduje się witryna i można poprosić o podanie typowych przystawek – są ważone i przynoszone do stolika.
Alter Bach-Hengl
Adres: Sandgasse 7-9
jeden z najsłynniejszych heurigerów w Wiedniu. Lista gości przyprawia o zawrót głowy, a ceny są oczywiście jak najbardziej normalne. Lokal położony jest w bardzo malowniczej, pagórkowatej części Wiednia – Heiligenstadt, w zasadzie na granicy Grinzing, niedaleko Dunaju. Znajdziecie tu mnóstwo lokali typu „heuriger”. Jeśli macie dość sznycli i sałatki ziemniaczanej, spróbujcie lokalnego wina i kluseczków kładzionych podsmażanych na klarowanym maśle i posypanych serem.
Wrenkh Wiener Kochsalon & Restaurant
Adres: Bauernmarkt 10
Modny lokal w centrum łączy w sobie restaurację oraz studio kulinarne. W menu znajdziecie kuchnię europejską, sezonowe smaki i dużo warzyw. Od poniedziałku do piątku serwują tu bardzo smaczne zestawy obiadowe za 10,50 (2 dania) lub 11,50 (3 dania) EUR.
Heuriger 10er Marie
Adres: Ottakringer Str. 222-224
Do tego miejsca, choć jest z dala od centrum, dojedziecie bez problemu tramwajem, bo tuż obok znajduje się zajezdnia. To jeden z wyżej ocenianych heurigerów w mieście. Menu jest takie samo jak w innych lokalach tego typu: przystawki, deski serów, mięs i wędlin, sałatki na wagę i sznycle plus domowe wino. Niestety nie podzielę się z Wami moimi zdjęciami, bo gdzieś mi się zagubiły.
Café Français
Adres: Währinger Str. 6-8
To przyjemne bistro we francuskim stylu. Jeśli przy dłuższym pobycie będziecie mieć dość ciężkiego, austriackiego jedzenia, przyjdźcie tu na sałatkę. Lokal ma fajną lokalizację – znajduje się obok Kościoła Wotywnego, więc też można zrobić sobie przerwę po zwiedzaniu.
Wiedeń – gdzie na wino?
Domowych win spróbujecie w heirigerach. Po te bardziej wyszukane możecie udać się m.in. do tych dwóch lokali:
WEIN & CO
Bardzo znana w Wiedniu sieć barów, do których przychodzi się na wino i ewentualnie przekąski typu deska serów. To modne, ale także dość drogie miejsce. Lokale tej marki znajdziecie w najlepszych punktach miasta i są zwykle wypełnione po brzegi.
Meinls Weinbar – Julius Meinl am Graben
Adres: Graben 19
Jedno z ładniejszych i bardziej klimatycznych miejsc w sercu Wiednia. Do bary schodzi się po schodach otoczonych jakąś niesamowitą liczbą butelek z winem. Na dole jest niewielka sala, czasami wynajmowana na prywatne imprezy, więc warto zrobić rezerwację i upewnić się, że miejsce będzie otwarte. Niestety, jak w większości austriackich restauracji, także i tu palacze dzielą salę z osobami niepalącymi. A że Austriacy palić lubią, to Wam to piszę, byście nie byli zaskoczeni.
Wiedeń – gdzie na piwo?
Salm Bräu
Adres: Rennweg 8
Tuż obok Belwederu mieści się przyjemny browar restauracyjny. To doskonałe miejsce nie tylko na piwo, ale także na klasycznego wiedeńskiego sznycla. Lokal pęka w szwach, bo jest bardzo popularny, więc warto zrobić wcześniej rezerwację.
7STERN Bräu
Adres: Siebensterngasse 19
Kolejny browar połączony z restauracją. Byłam tu co najmniej 3 razy i za każdym wychodziłam zadowolona. W menu królują dania kuchni austriackiej, czyli szpecle, mięsiwa i sznycle.
Wiedeń – gdzie najlepsze lody?
Jako że w Wiedniu kilka razy byłam, gdy było naprawdę gorąco, to odwiedziłam chyba większość lodziarni w ścisłym centrum. Do polecenia mam cztery adresy:
Eis Greissler – to mój osobisty numer jeden. Miejsce to chwali się, że mają mleko od szczęśliwych krów i że wszystkie smaki produkują sami w swojej wiejskiej manufakturze. Kolejka zwykle jest bardzo długa i sobaczycie ją z daleka. Lokal jest malutki i choć wchodzi się do środka, to lody można jeść w zasadzie tylko poza lokalem.
Veganista Ice Cream – to najbardziej topowe i modne aktualnie lody w Wiedniu, znajdziecie je w kilku miejscach. Smaki mają bardzo fajne, ale w upalny dzień lody były na tyle słabo zmrożone, że strasznie szybko nam się roztopiły. Warto zatem brać je w kubeczkach.
Castelletto – to lodziarnia przy Ringu. Tak samo, jak w przypadku kiełbasek, obsługa jedną ręką bierze od nas pieniądze, a zaraz sięga po wafelek.
Zanoni & Zanoni – kolejny adres godny uwagi. Mają świetne sorbety owocowe!
Wiedeń – gdzie jeszcze można zjeść?
- Tian – wegański mega hit w wersji fine dining. Miałam tam ostatnio rezerwację, ale ostatecznie zadzwonili do mnie z Steirereck, że w ostatniej chwili zwolnił się stolik i wybrałam się tam. Do Tian muszę wrócić, bo ponoć karmią kapitalnie.
- Steirereck– temu miejscu poświęciłam osobny wpis. Jeśli macie wolne popołudnie lub wieczór i lubicie kuchnię wysokich lotów, to zdecydowanie warto. Ale pilnujcie swoich kart kredytowych, o czym pisałam we wspomnianym artykule.
- Teva – kolejny słynny wegański adres. To miejsce znajdziecie na Naschmarkt.
- Meierei im Stadtpark – luźniejsza wersja Steirereck, mieści się w tym samym budynku, tylko piętro niżej. Niektóre dania są podawane w ten sam sposób, co w jej droższym bracie. Ładny lokal i świetna lokalizacja w Stadtparku.
I to póki co byłoby na tyle. Odsyłam Was raz jeszcze do pierwszej części gastroprzewodnika po Wiedniu oraz do poprzednich przewodników o wiedeńskich kawiarniach, jak i Wiedniu ogółem.
Do przeczytania!
E.
Podobne wpisy
Komentarze
3 odpowiedzi na “Wiedeń – gdzie dobrze zjeść – subiektywny gastroprzewodnik (część II: restauracje i lodziarnie)”
Dodaj komentarz
Autor: Madame Edith
Ten wpis jest kontynuacją ostatniego artykułu o dobrych adresach do jedzenia w Wiedniu. Z tym, że dziś skupiam się wyłączenie na restauracjach z [...]
Dzięki za wpis! Skorzystaliśmy z podpowiedzi i wybraliśmy się do Salm Bräu- świetne piwo i klasyczny sznycel! Pysznie, rozsądnie cenowo, ogódek w centrum miasta i te kadzie z piwem. Wszystko na tak 🙂
Fajnie, że Wam się podobało. Dobrze wspominam to miejsce.
Bardzo dziękuję za ten wpis, Wiedeń odwiedziliśmy w październiku i wykorzystaliśmy Twoje podpowiedzi gdzie jeść i co zobaczyć, nasz nr 1 to Reinthaler’s Beisl (pyszne austriackie jedzenie a rachunek rozsądny) tam pierwszy raz stanęliśmy w kolejce do stolika, byliśmy też w Stadtheuriger Gigerl i także byliśmy zadowoleni więc polecamy! No i kiełbaski przy Operze na mniejszy głód. A do picia Sturm – młode wino, białe lub czerwone, podawane w małym kuflu, przepysznie smakuje i orzeźwia ale to napój sezonowy więc nie zawsze dostępny.