fbpx

Wiedeńskie kiełbaski

4 maja 2012

„Na słodko czy na ostro?“ – to pytanie można często usłyszeć w kiosku z kiełbaskami. Dotyczy musztardy, bo do wyboru jest tradycyjna słodka lub ostra.
„Würstelstände“ to kioski na chodnikach, które sprzedają oprócz kiełbasek, frytek i hot-dogów duży wybór napojów (piwo, napoje gazowane, czy oranżadę). Wiedeńczycy jedzą tam posiłek na stojąco, niemal w biegu. Ale najpierw muszą odstać swoje w kolejce.

Tak więc kolejki, takie jak ta na powyższym zdjęciu, można zobaczyć w samym centrum miasta, np. tuż obok Opery. W „Bitzinger” – sieci budek z kiełbaskami przez cały dzień jest ruch.

Przed złożeniem zamówienia trzeba się zapoznac z menu, które niby jest małe, ale to nie znaczy, że wybór będzie łatwy. Oprócz klasycznych frankfurterek (Wiener Würstchen) sprzedawane są kiełbaski pieczone (Bratwurst), z papryką, kiełbaski na ostro, kiełbaski z serem (Käsekrainer – wędzona kiełbasa wieprzowa z dodatkiem 10-20% żółtego sera)… i jeszcze kilka innych rodzajów.
Do tego zawsze musztarda łagodna i/lub pikantna oraz ketchup, a także posypki: curry, cayenne, czosnkowa…
Jest w czym wybierać. Do kiełbaski dostaje się bułeczkę albo pajdę chleba.

Kiełbaska klasyczna (Wiener Würstchen) wygląda tak:

 …a to z kolei kiełbaska najbardziej pikantna:

To świetna i bardzo sycąca przekąska. Szkoda, że w Polsce takie budki się źle kojarzą i rzadko gdzie można spotkać taką „na poziomie”. W Wiedniu są bardzo nowoczesne i można zajrzeć jak wyglądają w środku, bo są całe przeszklone.

Dodam tylko, że pomimo tego, że mój żołądek należy do bardzo wrażliwych, to ani razu po kiełbaskach nie miałam żadnych, nawet najmniejszych problemów, co dobrze o nich świadczy. Polska kiełbasa mi już tak dobrze nie służy…
Jak tylko będziecie w okolicy Wiednia, polecam Wam kiełbaski z budki „Bitzinger”, albo jakiejś innej do której ustawi równie długa kolejka, która zdaje się być wyznacznikiem wysokiej jakości.

Pozdrawiam Was piątkowo!
Edith

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

2 odpowiedzi na “Wiedeńskie kiełbaski”

  1. goska pisze:

    Moim zdaniem najlepsza jest przy dworcu autobusowym przy Tirollenplatz

  2. dybek pisze:

    Nie do wiary, że takie kolejki ustawiają sie po kiełbaski! I młodzi i starsi, wszyscy razem zajadają, można powiedzieć, że budka oprócz kulinarnej ma jeszcze wartość społeczną 😀
    Pozdrowienia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Wiedeńskie kiełbaski


„Na słodko czy na ostro?“ – to pytanie można często usłyszeć w kiosku z kiełbaskami. Dotyczy musztardy, bo do wyboru jest tradycyjna słodka [...]
@MadameEdith on Instagram