fbpx

Wynajem samochodu zagranicą – na co zwrócić uwagę?

16 lipca 2016

wynajem samochodu zagranicą

Wynajem samochodu zagranicą to jeden z tematów, o które pytacie najczęściej i dlatego postanowiłam zrobić małe podsumowanie. Pomagał mi Monsieur, który zawsze jest kierowcą podczas naszych eskapad i który podpisuje wszystkie dokumenty w wypożyczalni. Nie jest to temat skomplikowany, o ile wiemy na co uważać. Może się okazać bowiem, że niewinne wypożyczenie samochodu na kilka dni może nas niespodziewanie kosztować znacznie więcej niż cały wyjazd…

Gdzie wynająć samochód?

Samochód można wynająć korzystając z wypożyczalni lub też zarezerwować swój pojazd poprzez strony pośredników. Przez kilka lat korzystaliśmy regularnie ze strony Atlas Choice, która oferowała bardzo dobre ceny na wynajem samochodu w Portugalii czy Hiszpanii. W bieżącym roku jednak już dwukrotnie okazywało się, że oferty dużych wypożyczalni (np. Europcar, AVIS czy Hertz) były decydowanie lepsze i to od nich braliśmy samochody. Na stronie pośrednika, podobnie jak na stronie Booking.com, widnieje wiele ofert przeróżnych samochodów od różnych wypożyczalni (często tych największych i renomowanych). Warto więc zawsze porównać ceny na kilku stronach rozważając wynajem samochodu zagranicą.

wynajem samochodu zagranicą

Na Zakynthos wypożyczyliśmy quada – to była świetna przygoda i zupełnie inny sposób zwiedzania.

 

Ile wynosi wkład własny w razie wystąpienia szkody (collision damage waiver – CDW)?

Należy zwrócić uwagę na to jaką kwotą będziemy obciążeni w razie szkody i ile będzie kosztowało całkowite wyeliminowanie opłaty po naszej stronie.
CDW to ubezpieczenie od uszkodzenia samochodu obejmujące uszkodzenia powstałe wskutek wypadku, z ograniczeniem odpowiedzialności do wysokości kwoty udziału własnego. Na szczęście można dopłacić, by udział własny wyniósł 0 Euro, w przeciwnym razie wynajmujący może być obciążony kwotą nawet do 1500-3000 Euro!
Kwota obciążenia zależy od wypożyczalni, klasy pojazdu itp. Z naszego doświadczenia wynika, że opłata za zniesienie udziału własnego oscyluje wokół 5 do 15 Euro za dzień wypożyczenia. I powiem Wam jedno: zawsze bierzemy tę opcję i mimo, że nigdy nie mieliśmy żadnej stłuczki, to ostatnio w Andaluzji, w centrum handlowym w Puerto Banus, okazało się, że ktoś poważnie zadrapał nasz nowiutki samochód. Oczywiście kartki z numerem telefonu nie zostawił. Taka szkoda kosztowałaby nas znacznie więcej niż 90 Euro dodatkowego ubezpieczenia, za które dopłaciliśmy w wypożyczalni (była to suma za 7 dni pobytu).

Gran_Canaria_106

„Nasz” samochód na Gran Canarii.

Co w przypadku kradzieży samochodu?

W tym przypadku należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy: czy ubezpieczenie obejmuje kradzież (TP – theft protection) i czy będziemy mieli w niej udział własny.

Co w przypadku stłuczenia szyby lub złapania gumy?

To kolejne aspekty, o które należy dopytać i sprawdzić w umowie. Może się zdarzyć, że ubezpieczenie obejmie wszystko poza oponami, a za szyby i lusterka trzeba będzie dodatkowo dopłacić np. 5 Euro za każdy dzień ubezpieczenia. Nie ma złotej reguły i od razu powiem Wam, że nawet ta sama firma może mieć różną politykę i pakiety ubezpieczeniowe w różnych krajach. Dla przykładu: wypożyczenie wraz z ubezpieczeniem auta w Europcar na Maderze obejmowało wszystko poza naprawą opon. Gdybyśmy złapali gumę i nie moglibyśmy wrócić do miasta, wówczas obciążono by nas kosztami ekipy serwisowej, która przyjechałaby nareperować nam oponę. Dopłata za tę usługę (gdyby chcieć mieć ją zagwarantowaną w pakiecie) była horrendalna, więc jej nie wykupiliśmy. Na szczęście nic się nie stało i nie szczęśliwie zwróciliśmy samochód bez żadnego uszczerbku. W Andaluzji z kolei w tej samej wypożyczalni mieliśmy tę opcję w pakiecie.

wynajem samochodu zagranicą

Nasz „rumak” na Azorach

Wynajem samochodu zagranicą – na co zwrócić uwagę?

Limit kilometrów

Mniej renomowane wypożyczalnie często mają limit kilometrów na dzień / na okres wypożyczenia. Zwykle jest naprawdę niski i żeby jeździć bez obaw należy dopłacać za jazdę bez limitów.

Paliwo

W większości przypadków wypożyczając samochód  dostajecie auto zatankowane do pełna. Jeśli nie oddacie samochodu z taką samą ilością paliwa, wówczas musicie zapłacić np. 50 Euro bez względu na to ile paliwa w nim brakuje lub też płacicie zaliczkowo od liczby brakujących litrów. Ale uwaga: takie tankowanie jest zawsze znacznie droższe niż na stacji, więc przed oddaniem kluczyków radzę odwiedzić stację benzynową i zatankować do odpowiedniego poziomu.

Czas 

Warto trzymać się wyznaczonego czasu oddania samochodu. Za każdą przekroczoną godzinę możemy zapłacić karę. Dodatkowo jeśli chcecie oddać samochód późnym wieczorem, może być naliczona dodatkowa opłata – równa nawet kolejnej dniówce! Warto więc rozważyć czy to się w ogóle opłaca. O ile macie pełne ubezpieczenie od stłuczek i zadrapań, wówczas możecie pokusić się o zostawienie kluczyków pod nieobecność ekipy z wypożyczalni (jeśli wypożyczalnia oferuje takie rozwiązanie). My tak zrobiliśmy na Gran Canarii. Mieliśmy samochód wypożyczony do kolejnego ranka, ale z racji odlotu zostawiliśmy go poprzedniego dnia wieczorem. Dokumenty z kluczykami wrzuciliśmy do specjalnej skrzynki,  samochód zaparkowaliśmy w umówionym wcześniej miejscu. Ale jeszcze raz podkreślę: mieliśmy pełne ubezpieczenie, więc nawet jeśli samochód w nocy zostałby zadrapany, to nic by nas to nie kosztowało.

Wiek kierowcy

Na młodych kierowców (np. poniżej 25 roku życia) nakładana jest dodatkowa opłata. Niektóre wypożyczalnie wymagają wieku minimalnego np. 21 lat.

Kartą czy gotówką? 

Wszystkie firmy wymagają płatności lub przynajmniej posiadania kartą płatniczą, a jej numer podaje się już w momencie rezerwacji. Bardzo sporadycznie zdarza się, że można płacić gotówką – mieliśmy tylko raz taką sytuację w Maladze. W przypadku płatności kartą doliczono by nam 2 lub 3% prowizji za obsługę płatności.

W każdym przypadku warto monitorować transakcje na karcie, której numer podaliśmy. Dla przykładu w Andaluzji ściągnięto nam pomyłkowo dwa razy opłatę za wypożyczenie samochodu. Po tygodniu pobrano nam jeszcze 30 Euro – jak się okazało był to mandat! W każdej sytuacji pisaliśmy maila do wypożyczalni z prośbą o wyjaśnienie. Mandat zapłaciliśmy, bo dostaliśmy dokładną informację na którym odcinku autostrady przekroczyliśmy prędkość, w jakim dniu, w jakiej godzinie itd. Wypożyczalnia natomiast szybko naprawiła swój błąd i oddała nam też drugą niesłusznie pobraną opłatę za samochód.

Kaucja

Większość wypożyczalni wymaga posiadania ważnej karty kredytowej. Środki w określonej wysokości są blokowane na rachunku karty. Kaucja wynosi zwykle tyle, ile zapłacimy za napełnienie baku do pełna lub, jeśli nie mamy CDW, nawet kilkaset Euro na poczet potencjalnych zniszczeń. Blokada jest zdejmowana w ciągu kilku dni od zakończenia okresu wynajmu.

Prawo jazdy

Do poruszania się po większości krajów UE wystarczy polskie prawo jazdy. Warto więc sprawdzić czy nasze będzie akceptowalne, czy może powinniśmy się zawczasu postarać o europejskie prawo jazdy (np. jadąc do Grecji). Podczas wypożyczania zawsze jesteśmy proszeni o dodatkowy dokument np. paszport lub dowód osobisty.

Zdjęcia i protokół odbioru / zdania auta

Dla świętego spokoju warto dokładnie obejrzeć odbierany samochód i zaznaczyć ewentualne zadrapania czy wgniecenia na protokole wynajmu. Tak samo podczas oddawania samochodu należy zachować kopię z podpisem pracownika wypożyczalni z zaznaczeniem, że samochód oddaliśmy w niepogorszonym stanie.  Można też zrobić zdjęcia na początku i na końcu okresu wypożyczenia. W razie konfliktu z wypożyczalnią będziecie mieć dowód. To oczywiście jest szczególnie istotne jeśli nie mieliście pełnego ubezpieczenia.

wynajem samochodu zagranicą

Wynajem samochodu zagranicą – którą wypożyczalnię wybrać?

Ze swojego doświadczenia polecamy Wam duże, sieciowe wypożyczalnie. Mają one zawsze nowsze samochody z niewielkimi przebiegami. Są czyste i zadbane. Znane wypożyczalnie szybko usuwają blokady z karty i generalnie obsługa jest lepsza. U „dużego gracza” nigdy nie zdarzyło nam się, byśmy byli obciążeni jakimś dodatkowym kosztem, co do którego mieliśmy wątpliwości.

Klasa samochodu to kwestia indywidualna. Często pracownicy (każdej jednej wypożyczalni!) będą namawiali Was na „upgrade” i dopłatę. Zastanówcie się czy jest Wam to potrzebne. O ile nie macie przed sobą górskich terenów, to klasa B lub C w zupełności wystarczy. Pamiętajcie też, że samochody w wypożyczalniach są zwykle w wersjach podstawowych – nie liczcie na setki koni mechanicznych pod maską czy mocne silniki 😉

Pamiętajcie też, że dodatkowy kierowca kosztuje. I to często niemało. Przemyślcie czy jedna osoba poradzi sobie na trasie czy nie. To są spore koszty, rzędu 15 Euro za dzień.

Gdziekolwiek nie zdecydujecie się wypożyczyć samochodu miejcie uszy otwarte i najlepiej idźcie we dwójkę. Dwie pary oczu to nie jedna, a przy wypożyczaniu samochodu trzeba być ostrożnym, by nie narazić się na niepotrzebne nieprzyjemności i koszty. Generalnie wynajem samochodu zagranicą to nic strasznego i pamiętajcie, że korzystają z niego tysiące turystów na świecie. Trzeba jednak mieć świadomość, że tam gdzie pożycza się drogą rzecz, mogą pojawić się duże koszty. A nie warto psuć sobie urlopu przez takie rzeczy. Warto się ubezpieczyć na różne ewentualności, jeździć ze spokojną głową i cieszyć się wakacjami.

Jeśli macie jakieś dodatkowe uwagi lub własne przemyślenia na ten temat podzielcie się nimi w komentarzu.

Szerokiej drogi!

E. i M.

wynajem samochodu zagranicą

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 3

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

19 odpowiedzi na “Wynajem samochodu zagranicą – na co zwrócić uwagę?”

  1. Aneta pisze:

    Witam serdecznie.
    Obecnie też szukam auta w Barcelonie na booking, bo mam zniżkę dzięki rezerwacji noclegu i trafiłam przez booking RECARO z ofertą specjalną CDW obejmująca szyby i opony a wkładem własnym 0 i bez blokady kwoty na miejscu. Na dwa tygodnie to 1250 zł ale nie wiem czy to CDW obejmuje to co w ubezpieczeniu pełnym?
    Proszę o pomoc, bo już sama nie wiem, gdzie w Barcelonie wynająć auto.
    Pozdrawiam
    Aneta

    • Madame Edith pisze:

      Myślę, że tak. To taka dodatkowa opłata, która sprawia, że w razie jakichś nieprzyjemnych okoliczności, nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. My średnio płacimy za taką opcję koło 15 EUR za dzień.

  2. Mariusz pisze:

    Niestety Atlas Choice zbankrutował pod koniec 2016r. (https://www.tania-wypozyczalnia-samochodow.pl/aktualnosci/atlas-choice-plajtuje-jak-odzyskac-pieniadze/). Ja korzystam z https://www.rentalcars.com/. Z samego pośrednika jestem bardzo zadowolony. Przy problemach z rzekomym uszkodzeniem auta na Sycylii okazali się pomocni w wyjaśnieniu sytuacji. Gdy w Londynie pani w wypożyczalni usiłowała nam na siłę wcisnąć ubezpieczenie też pomógł telefon do Rental Cars.

    • Madame Edith pisze:

      Dzięki za informację. Właśnie ostatnio się zdziwiłam, że nie ma ich strony jak robiłam rezerwację na Santorini i w Andaluzji. Już wszystko jasne.

  3. Ja z moich doświadczeń dopowiem, że w Izraelu polecam nie nastawiać się na wypożyczenie auta w sobotę :D. Dodatkowo, faktycznie polecam sprawdzać ilość paliwa. W okolicy lotniska Bergamo wpisali nam na kartce, że paliwa jest do pełna, a była połowa baku. Po interwencji zmienili zapis.

    • Madame Edith pisze:

      Nam na Santorini dali niby pełen bak, a po przejechaniu 5 km 1 z 5 kresek przestała się świecić, więc brakowało dobrych kilku litrów, co przy cenie blisko 2 EUR za litr robi różnicę.

  4. Paweł pisze:

    Zachęcam do wzięcia pod uwagę wypożyczenia samochodu z Polski i pojechania nim zagranicę. Czasem naprawdę się opłaca.

    • Madame Edith pisze:

      Jeśli się nie ma własnego auta i nie jedzie się jakoś bardzo daleko, gdy bardziej opłaca się już dolecieć samolotem na miejsce, to faktycznie może być to dobra opcja. Choć ja jestem zwolenniczką samolotu, bo długie podróże samochodem uważam za męczące.

  5. Turysta pisze:

    Czy mogła by Pani powiedzieć jaka jest opłata za opcję tankowania z refundacją. Zastanawiam się na wyborem pomiędzy full-full czy zakup z refundacją różnica w opłacie wypożyczenia jest około 20 euro. Słyszałem , że na Majorce opłata stała to około 30 euro?
    Pozdrawiam

  6. Krzysztoff pisze:

    Od kilku sezonów spędzam wakacje za granicami naszego kraju i wypożyczalnie samochodów zawsze bardzo pomagały mi w zwiedzaniu wszystkich atrakcji i zabytków. Nie ma się co bać najmu, najczęściej jest tani i bezpieczny 🙂

  7. Jacek pisze:

    Witam!

    Bardzo przydatne informacje.
    Dodam tylko, że na Wyspach Kanaryjskich jedna z lepszych i tańszych wypożyczalni to cicar.com.

    Samochody w zasadzie nowe, ostatnio na Fuerta dostaliśmy z przebiegiem 506 km!

    W cenie podane jest PEŁNE ubezpieczenie, gartis dodatkowy kierowca, gratis fotelik dla dziecka

    • Madame Edith pisze:

      Jacku,
      Raz korzystaliśmy z tej wypożyczalni, ale rezerwowaliśmy auto przez stronę AtlasChoice. Niestety nie mieliśmy tyle szczęścia co Ty, bo nasz samochód był mocno zużyty, ale jeździł 😉 Generalnie mam wrażenie, że na Kanarach samochody w wypożyczalniach są znacznie starsze niż na kontynencie czy portugalskich wyspach jak Azory czy Madera. Ale może akurat tak popadło w naszym przypadku.

  8. Łukasz pisze:

    Świetny wpis, jak zawsze 🙂
    Pamiętasz może nazwę wypożyczalni w Maladze, gdzie płaciliście gotówką?
    Rezerwowaliście samochód wcześniej (nie podając danych karty), czy dopiero na miejscu?
    Wybieram się właśnie do Malagi a nie posiadam karty kredytowej.
    Z pozdrowieniami,
    Łukasz

    • Madame Edith pisze:

      Łukaszu,
      Korzystaliśmy z wypożyczalni Prima na lotnisku. Kartę niby spisali w momencie wypożyczania, ale wydaje mi się, że w momencie rezerwacji na 99% też ją podawaliśmy. Nie polecam tej firmy jednak ze względu na to, że dwa razy pobrali od nas opłatę i potem nie kwapili się by oddać pieniądze.

      Udanej podróży!
      E.

  9. Michal pisze:

    Witam wybieram sie na grand canarie czy jest tam jakas firma na ktora specjalnie trzeba uwazac? Czy na tamtejsze gorskie szlaki potrzebny jest jakis mocniejszy samochod? Czy panda da rade ? Planuje do niej zaladowac 4 dorosle osoby 😉

    • Madame Edith pisze:

      Panda da radę, ale wiadomo momentami może być jej trochę ciężko 😉 Osobiście nie słyszałam o wypożyczalniach, na które jakoś specjalnie trzeba uważać.

  10. Brygida pisze:

    Witaj Edyto,

    trochę mnie wystraszyłaś tym tekstem….
    Do tej pory tylko raz moja rodzina wypożyczała samochód z wypożyczalni hotelowej na urlopie. I nie zwracaliśmy uwagi na te wszystkie rzeczy.
    Tym razem myślę o wynajmie auta podczas samodzielnego wyjazdu do Malagi. W związku z tym mam ogromną prośbę o pomoc.
    Przeglądałam strony polecane przez Ciebie. Czy lepiej jest zarezerwować i zapłacić wcześniej online czy na miejscu w mieście? Czy jeśli zapłace wcześniej online, to też mi zablokują depozyt na karcie?

    • Madame Edith pisze:

      Brygido,
      naprawdę nie chciałam nikogo wystraszyć tym tekstem 😉 Wbrew pozorom nie ma się czego obawiać, ale trzeba dokładnie dopytać w wypożyczalni podczas odbierania kluczyków.
      Według mojego doświadczenia robiąc rezerwację wcześniej, np. przez internet, płaci się znacznie mniej niż wynajmując samochód na mieście. To czy zablokują i ile zablokują pieniędzy na karcie zależy od kilku rzeczy, np. wybranego pakietu ubezpieczenia, o czym pisałam w tekście. Przykładowo w tym roku korzystaliśmy z wypożyczalni Prima na lotnisku w Maladze. Płatność była zrobiona wcześniej, na miejscu tylko dopłaciliśmy 90 EUR za ubezpieczenie. Nie pobrano nam depozytu z karty, bo byliśmy ubezpieczeni od wszystkiego. Za to spisali sobie numer naszej karty i już po powrocie ponownie pobrali kwotę ubezpieczenia. Trzeba było do nich pisać, by oddali tę kwotę. Tak samo w kilka ni po powrocie pobrali opłatę za mandat.
      W Europcarze z kolei w ub. roku też w Andaluzji pobrali jakąś kwotę depozyty pomimo pełnego ubezpieczenia. To naprawdę zależy od konkretnej wypożyczalni.
      Serdecznie pozdrawiam
      E.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Wynajem samochodu zagranicą – na co zwrócić uwagę?


Wynajem samochodu zagranicą to jeden z tematów, o które pytacie najczęściej i dlatego postanowiłam zrobić małe podsumowanie. Pomagał mi Monsieur, [...]
@MadameEdith on Instagram