Wyspa Królików (Ōkunoshima) – atrakcja Japonii, o której mało kto wie
Wyspa Królików, czyli Ōkunoshima, to niewielka wyspa położona na Morzu Wewnętrznym, między Honsiu i Sikoku. Od kilku lat staje się coraz chętniej odwiedzanym miejscem przez turystów przebywających w tej części Japonii z uwagi na mnogość królików, które swobodnie hasają sobie po całym terenie. Stali Czytelnicy znają mnie już dobrze i wiedzą, że uwielbiam te zwierzęta (kiedyś miałam w domu królika Zuzię). Dodatkowo wyspa ma ciekawą, choć bardzo ciemną historię, podobnie jak Willa Wintera na plaży Cofete na Fuerteventurze, co dodawało naszej wycieczce nieco emocji.
Wyspa Królików – trochę historii…
Ōkunoshima to jednocześnie jedna z najnowszych wysp na światowych mapach. W 1938 roku została ona bowiem wymazana. Na długo przed wojną były to tereny rolnicze i zamieszkiwało ją kilka rodzin. W 1925 roku Japończycy rozpoczęli tajemny program, który miał na celu stworzenie broni chemicznej. Paradoksalnie w tym samym roku Japonia podpisała Protokół Genewski, który zabraniał użycia borni chemicznej…nie zabraniał jednak pracy nad nią i jej przechowywania. W latach 1927-29 roku wybudowano więc na wyspie fabrykę produkującą gaz musztardowy i łzawiący. Na poniższej mapce możecie zobaczyć rozmieszczenie budynków na wyspie.
Możecie się zastanawiać dlaczego fabrykę zlokalizowano właśnie tu. Otóż ponoć wyspę wybrano z kilku względów. Po pierwsze była na tyle daleko od Tokio, że Cesarz nie miał możliwości się o niej dowiedzieć. Ponadto była oddalona od lądu i innych dużych miast, co miało stanowić zabezpieczenie w razie wypadku. Rejony te nie były także zbytnio zaludnione, co także umożliwiało zachowanie w sekrecie prawdziwego przeznaczenia wyspy.
Ponoć nawet pracownicy nie wiedzieli nad czym dokładnie pracują… Już po wojnie ludzie dotknięci przez różne choroby w związku z pracą na wyspie zostali objęci rządowym programem wsparcia.
W 1988 roku otworzono muzeum, które ma być świadectwem zdarzeń z przeszłości.
Składa się z dwóch sal wystawowych. Większość obiektów jest podpisanych zarówno w języku japońskim, jak i angielskim, ale część dłuższych opisów niestety nie została przetłumaczona. W muzeum zobaczyć można jak wyglądała fabryka i jakie efekty niosło ze sobą użycie gazu. Są tu wystawione nieszczelne kombinezony, które tylko w teorii chroniły pracowników, czy liche maski gazowe, a także zdjęcia osób, które odniosły obrażenia na skutek kontaktu z substancjami chemicznymi.
Wyspa Królików – jak dojechać?
Z Hiroszimy dostaliśmy się najpierw Sanyō Shinkansen do miasta Mihara, gdzie przesiedliśmy się do pociągu podmiejskiego linii Kure, który z kolei dowiózł nas do stacji Tadanoumi.
Na stacji Tadanoumi przywitał nas wesoły królik na wielkim billboardzie.
Z peronu należy przejść jakieś 200 metrów w kierunku nadbrzeża. Kupuje się tu bilet w dwie strony na prom. Podróż statkiem na Ōkunoshimę zajmuje niecały kwadrans.
Schemat linii Kure z zaznaczonymi ciekawymi miejscami do zobaczenia – linia Kure biegnie z Hiroszimy do Mihary nad brzegiem Morza Wewnętrznego. Piękne widoki na trasie gwarantowane! |
W ceglanym domku jest kasa biletowa, a obok wiata, pod którą można poczekać. Są tu też poustawiane automaty z napojami. |
Rozkład kursowania promu |
W oddali widać jeden z ogromnych mostów, który stanowi część odcinka drogi łączącego Honsiu i Sikoku |
Wyspa Królików – Okunoshima. Znajduje się tu bardzo charakterystyczny, ogromnych rozmiarów słup elektryczny, dzięki któremu wyspę poznamy już z daleka jadąc pociągiem. |
W drodze powrotnej, z uwagi na brak dogodnego połączenia shinkansenem, jechaliśmy linią Kure do samej Hiroszimy – podróż była dość długa, gdyż pociąg zatrzymywał się na wielu stacjach, ale za to mogliśmy zobaczyć kilkadziesiąt kilometrów interesującego nabrzeża i przedmieścia Hiroszimy.
Bilety na wszystkie pociągi mieliśmy opłacone w ramach Japan Rail Pass.
Nabrzeże na Wyspie Królików |
Rozkład promów z Wyspy Królików na Honsiu |
Wyspa Królików – co tu można robić?
Na wyspie znajduje się jeden hotel, małe pole golfowe i camping. Można się kąpać i odpoczywać na plaży i przede wszystkim karmić króliki.
Wycieczka wygląda w ten sposób, że po przypłynięciu promu wsiadamy do małego autobusu i miły pan w różowej, ortalionowej kurtce z królikiem na piersi, opowiada po japońsku co można tu zobaczyć.
Niebieski autobus to jeden z nielicznych pojazdów na wyspie, gdyż transport samochodowy jest tu generalnie zabroniony. |
Po kilku minutach dowozi nas pod drzwi hotelu, który jest obowiązkowym punktem wycieczki ze względu na fakt, iż jest to jedyne miejsce, w którym możemy kupić karmę dla sympatycznych futrzaków.
Hotel |
W recepcji znajduje się kawiarnia i miejsce, w którym można posiedzieć w oczekiwaniu na autobus powrotni. Króliki mają tu zakaz wstępu 😉 |
Na wyspę nie można przyjeżdżać z innymi zwierzętami (np. psami czy kotami), które mogłyby zrobić krzywdę królikom. Można za to do woli spacerować i szukać pozostałości dawnych zabudowań. Wchodzić do nich jednak nie wolno, gdyż jest to zbyt niebezpieczne.
Powiem szczerze, że nawet w środku dnia miejsce to wydało nam się dość straszne, trzymaliśmy się utartych szlaków i nie zagłębialiśmy się w las. Monsieur porównał je do wyspy z serialu „Lost”, więc jeśli oglądaliście, to pewnie będziecie wiedzieć jaką atmosferę miał na myśli.
Czytałam, że stężenie różnych toksycznych substancji na wyspie jest bardzo wysokie i mieszkanie na niej jest wysoce niewskazane. Ponadto krążą opowieści, iż w lasach na wyspie zakopanych jest mnóstwo beczek ze śmiercionośnymi gazami. Część ponoć została także zatopiona u wybrzeża…
Wyspa Królików – skąd wzięły się tu króliki?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Niemal pewne jest, że króliki były używane do testowania śmiercionośnych substancji tu produkowanych. Jedna z wersji twierdzi, że po zamknięciu fabryki naukowcy tu pracujący zlitowali się nad zwierzętami i puścili je wolno.
Inna wersja mówi, że króliki wcale nie były wykorzystywane do testów i że pojawiły się tu kilka lat po wojnie. Ponoć w 1971 roku przyjechały na wyspę wraz ze szkolną wycieczką, która je tu wypuściła.
Trzecia, najbardziej prawdopodobna wersja przekazywana przez pierwszego dyrektora muzeum głosi, że faktycznie króliki były używane do testów chemicznych, ale wszystkie z laboratorium zostały zabite, a te obecne zostały przywiezione później i nie mają z tamtymi nic wspólnego.
Nie wiadomo która wersja jest tą właściwą, ale pewnie, jak to często bywa, prawda leży gdzieś pośrodku…
Wyspa Królików – czy warto tu przyjechać?
Moim zdaniem zdecydowanie warto zobaczyć Ōkunoshimę, bo jest jedyna w swoim rodzaju. Jednak nie jest to wesołe miasteczko, a raczej miejsce, które podobnie jak Muzeum Pokoju w Hiroszimie, składnia do głębokich przemyśleń. „Poison Gas Museum” i „Hiroshima Peace Memorial Museum” doskonale pokazują, że Japonia nie była tylko ofiarą wojny, ale także agresorem, czego bynajmniej się nie wypiera.
Króliki na wyspie są dużą atrakcją, choć szczerze powiem, że w żadnym momencie nasz pobyt tu nie wyglądał tak, jak ten na filmach na YouTube. Nie było sytuacji, gdy jakieś ogromne stado królików nas goniło. Króliki chętnie do nas podchodziły, ale były też w miarę obojętne i zdawały się mieć większą ochotę na wypoczynek, aniżeli gonienie na pokarmem, którego i tak mają tu pod dostatkiem.
Przed przyjazdem warto się zaopatrzyć w marchewki lub kapustę, bo to był prawdziwy przysmak. Suchą karmę kupicie na miejscu w hotelowej recepcji, ale nie wzbudza ona w królikach jakiegoś wielkiego entuzjazmu.
Aha, w Japonii jest także Wyspa Kotów – piszę to na wypadek, gdyby ktoś wolał je od królików 😉
Podobne wpisy
Komentarze
6 odpowiedzi na “Wyspa Królików (Ōkunoshima) – atrakcja Japonii, o której mało kto wie”
Dodaj komentarz
Autor: Madame Edith
Wyspa Królików, czyli Ōkunoshima, to niewielka wyspa położona na Morzu Wewnętrznym, między Honsiu i Sikoku. Od kilku lat staje się coraz chętniej [...]
Marzę o tym, żeby tam pojechać. Po polsku w internecie nie ma żadnych szczegółów dot. tej wyspy, dlatego jestem Ci bardzo wdzięczna za ten wpis. Teraz musiałabym jeszcze uzbierać odpowiednią kwotę i na pewno kiedyś się tam wybiorę.
Pozdrawiam
Magda
Słodziutkie te króliczki :-).
Niezwykłe miejsce, muszę przyznać, że przed Pani wyprawą do Japonii nie miałam pojęcia o jego istnieniu. Jestem pod wrażeniem tego jak profesjonalnie przygotowujesz swoje posty, aż miło się czyta gdy widać jak dużo pracy w nie włożono 😉 Mam również ogromną prośbę- uciekam od zimnej jesieni i planuję już… letnie wakacje .Czy mogłabym prosić o podanie nazwy hotelu w którym przebywała Pani na Zakynthos ? Mam spory problem z wyborem wyspy, a co dopiero hotelu. Dodatkowo, szczerze mówiąc sama wyspa wydaje mi się bardzo atrakcyjna, ale żaden hotel do tej pory nie wpadł mi w oko. Pozdrawiam, Joanna.
Joanno,
Bardzo dziękuję za miły komentarz 🙂
Na Zakynthos wybraliśmy Louis Zante Beach i byliśmy z niego dość zadowoleni (fantastyczne położenie i pyszna grecka kuchnia; hotel niby 4* – części wspólne nowoczesne i eleganckie, ale same pokoje oceniłabym na 2,5-3* – przy czym mieszkaliśmy w budynku głównym, a nie w bungalowach).
Serdecznie pozdrawiam,
E.
Dziękuję za odpowiedź 😉 Hotel wygląda ciekawie, dopisuję go do mojej listy. Rozważam jeszcze pobyt na Korfu bądź Skopelos, ale ciężko mi podjąć ostateczną decyzję, bo każda z nich ma w sobie to "coś". Joanna.
Bardzo fajne te wszystkie króliki, Chciałbym tam być i móc je dotknąć, pogłaskać 🙂