Kawa to dla mnie prawdziwa magia i coś, bez czego nie wyobrażam sobie poranka. Jest tak silnie zakorzeniona w mojej świadomości i daje tak wielką przyjemność, że trudno byłoby mi się bez niej obejść. Kiedy dwa tygodnie temu popsuł mi się ekspres, z którego korzystam codziennie z rana wpadłam w panikę. Na szczęście na czas naprawy dostałam zastępczy – uff! 😉 Kilkanaście lat temu odwiedzając przejazdem Triest wraz z rodzicami, w drodze na chorwackie wybrzeże, nie miałam pojęcia, że wrócę tu w takich okolicznościach i że będę miała okazję odwiedzić i uczyć się na Uniwersytecie Kawy Illy!
Dzięki zaproszeniu od Illy Polska i profesjonalnemu szkoleniu, zarówno teoretycznemu, jak i praktycznemu, miałam okazję poznać kilka ciekawych faktów na temat kawy, z którymi chciałam się z Wami podzielić. Ciekawostki te okraszę zdjęciami z siedziby głównej Illy, jak i Università del Caffè.
10 faktów o kawie
Spożycie kawy i produkcja rośnie, ale rozmiar upraw maleje
Wzrost produkcji osiąga się dzięki zdobywanej przez lata wiedzy i doświadczeniu. Obecnie 3 litry wody wystarczą, by wyprodukować 1 kg dojrzałych owoców, ale jeszcze 10 lat temu potrzeba było aż 20 litrów wody na tę samą ilość.

Przed siedzibą główną Illy nawet krzewy przycinane są na kształt filiżanki 🙂
33% światowej produkcji przypada na Brazylię
Przemysł kawowy jest ogromny, a na całym świecie aż 25 milionów rodzin zarabia na życie dzięki kawie. Światowym potentatem jest Brazylia, choć kawa uprawiana jest także w innych państwach Ameryki Południowej i Środkowej, a także w Afryce, Indiach, Wietnamie czy Chinach.
161 miliardów litrów kawy wypija się rocznie na świecie, podczas gdy wody 242 miliardy
Dziennie na świecie wypijanych jest 2,6 miliarda kaw, co daje trylion kaw rocznie! Nie wiadomo jednak czy więcej wypija się kawy czy herbaty, bo te liczby to tylko przybliżenie i estymacja naukowców.
Wenecja była pierwszym portem w Europie, do którego przybył statek z kawą
Za to Triest stał się włoską stolicą kawy i swoją siedzibę ma tu wiele znanych kawowych marek, w tym Illy.

Zielone ziarna kawy przed paleniem
1 filiżanka espresso = 7 gramów kawy = 50 ziarenek
1 kg owoców = 180 g zielonych ziarenek = 148 g palonej kawy = 1000 sztuk ziarenek = 20-21 filiżanek espresso
1 kawowiec daje 6 kg owoców rocznie = 120 filiżanek espresso.
Pomyślcie ile wypijacie kaw dziennie i ile krzewów kawowca musi na Was „pracować”?
Na mnie samą pracuje 6-7 kawowców!

15 stopni palenia kawy
Istnieje 100 gatunków kawy
Roślina ta lubi temperaturę od 15 do 30 stopni C. Jest uprawiana na wysokości od 0 do 2500 metrów n.p.m. Lubi opady roczne rzędu 800-3000 mm. Ziemia pod kawową plantacją powinna być żyzna i bogata w potas oraz azot.
Arabica vs. Robusta
Arabica została odkryta w 1953 r., a robusta w 1987 r. Różnica genetyczna jest jak między pomidorem i ziemniakiem cy morelami i truskawkami. To są bardzo odległe gatunki!
Robusta:
- odpowiada za 40% światowej produkcji
- ma 22 chromosomy
- jest uprawiana od 0 do 800 m n.p.m. w temperaturze od 20 do 36 stopni C, przy opadach 2200-3000 mm rocznie
- ma duże kwiaty i daje okrągłe owoce
- od zakwitnięcia do zbioru potrzebuje 9-11 miesięcy
- zawiera 1,8-3,5% kofeiny
- 1 espresso przygotowane na bazie robusty zawiera ok. 140 mg kofeiny
- jej ziarna są okrągłe
Arabica:
- odpowiada za 60% światowej produkcji
- ma 44 chromosomy
- jest uprawiana od 600 do 2200 m n.p.m. w temperaturze od 18 do 24 stopni C przy opadach 1200-2200 mm rocznie
- ma małe kwiaty
- od zakwitnięcia do zbioru potrzebuje 7-9 miesięcy
- zawiera 0,9-1,9% kofeiny
- 1 espresso przygotowane z arabiki zawiera ok. 70-90 mg kofeiny
- jej ziarna są podłużne
Kawa jest drugim pod względem wartości zbywalnym towarem na świecie
Rynek kawy warty jest ok. 100 miliardów USD. Kawę wyprzedza tylko ropa.
Kawa Illy
Illy to w 100% Arabica, lecz składa się z aż 9 różnych kaw pochodzących z 15 krajów. Nie ma receptury schowanej w tajnym sejfie 😉 Składniki i proporcje są zmieniane z tygodnia na tydzień, by kawa zawsze smakowała tak samo. Nad smakiem czuwają 3 laboratoria: jedno zlokalizowane w Trieście, drugie w Miami, a trzecie w Azji. Kawa Illy dojrzewa w 3-kg puszkach przez około 2 tygodnie. W 1989 r. Matteo Thun – znany włoski architekt zaprojektował charakterystyczną filiżankę dla Illy. Cechuje ją okrągłe, opływowe uszko oraz spodek, który wynosi filiżankę do góry i który był inspirowany kształtem Wezuwiusza 🙂
Spożycie kawy na świecie
W Polsce wypija się 3,4 kg kawy na osobę podczas gdy 5,8 kg we Włoszech. Zaskoczeniem mogą być państwa z północy Europy: Finlandia z wynikiem 12,1 kg/osobę, Dania – 9,5 kg, Norwegia 8,0 kg czy nawet sąsiednie Niemcy – 6,8 kg. Wynika to jednak z faktu, że państwa te importują w 95% arabikę, która ma mniej kofeiny, stąd wyższe spożycie na mieszkańca, bo słabszej kawy wypija się więcej 🙂
To jeszcze nie wszystko, czego dowiedziałam się o kawie w Trieście. Niedługo pokażę Wam samo miasto i opowiem o tajnikach przyrządzania espresso oraz prawdziwego włoskiego cappuccino.
Tymczasem do przeczytania wkrótce!
Więcej wpisów o kawie, ekspresach, metodach parzenia oraz kawowych przepisów znajdziecie tu: KAWA.
E.
P.S. Kto po przeczytaniu wpisu ma ochotę na kawę? 😉
Podobne wpisy
Komentarze
21 odpowiedzi na “10 faktów o kawie, które warto znać”
Dodaj komentarz

10 faktów o kawie, które warto znać
Czas przygotwania:
Hej Edith! Szukałam na całym internecie odpowiedzi ale nie mogę jej znaleźć i stwierdziłam, ze moze Ty mi odpowiesz. Co się dzieje z zaparzona juz kawą po jakimś czasie i ile może stać zdatna do spożycia? Czy kofeina się ulatnia? Traci swoje właściwości? Dostałam dużą kafeterke i mysle, czy można zrobić esencjonalne espresso a później tylko dodawac do niego ciepłego mleka i cieszyć się taką kawą prawie instant 😉
Olgo, niestety nie posiadam informacji dot. kofeiny. Wiem jednak, że aromat kawy szybko się ulatnia – dlatego warto pić ją zaraz po zaparzeniu 🙂
Olgo, kofeina nie ulatnia się z kawy 🙂 Stygnąc, podnosi się tylko kwasowość w smaku. Aromat jednak dość szybko się ulotni.
Ja odkąd przez nietolerancję laktozy piję czarną kawę uwielbiam bawić się w baristę 😀 Aż wstyd się przyznać, ale przy kawie z mlekiem nie widziałam w sumie żadnej różnicy miedzy ziarnami ;] Teraz sama mielę w młynku od babci i parzę w kawiarce. Spróbuj kiedyś brazil mogiana – fajna, bez goryczki, cała moja rodzina już ją pije 😉
Ja zdecydowanie nie jestem kawoszem; za to herbatę piję litrami 😉
Duńczycy piją dużo mocnej kawy. Czasem mnie to wręcz przeraża… 😉
Fajnie dowiedzieć się tylu ciekawych rzeczy 🙂
Ja nie piję kawy, choć bardzo lubię jej smak i zapach – za bardzo mnie pobudza, więc wykorzystuję to, gdy muszę. A kawę illy często kupuje moja mama – ona uwielbia kawę 🙂
Aniu,
bardzo się cieszę, że wpis przypadł Ci do gustu 🙂
Pozdrowienia dla Ciebie i Twojej mamy!
E.
Ja stanowczo zaniżam średnią spożycia kawy na głowę, ale ciekawostki zawsze chętnie poczytam 🙂
Kawę piję okazjonalnie. Nie przywiązywałem wagi do jej rodzaju/gatunku, ale widzę że może warto się tym zainteresować. Zaskoczyło mnie to, że spożycie kawy na świecie jest takie duże.
Piękny wpis, sporo ciekawych informacji. Właśnie narobiłaś mi smaka na filiżankę kawy 😉 W Kanadzie, gdzie mieszkam Kanadyjczycy uwielbiają kawę, podobno im starsi, tym wypijają jej więcej. Z niecierpliwością czekam na wpis o cappuccino, które uwielbiam!
To bardzo ciekawe co piszesz o Kanadyjczykach! Oni też są w czołówce światowego spożycia kawy i zajmują aż 8 miejsce 🙂
Ciekawe rzeczy. Ja zawsze piję bardzo słabą kawę z potworną ilością mleka :))
Bardzo ciekawy post .Ja osobiście nie jestem wielką fanką kawy.Wystarcza mi jedna filiżanka Lavazzy dziennie.Mąż za to nie wyobraża sobie życia bez kawy. Kiedyś , po powrocie z Teneryfy robiłam kawę barraquito z Twojego przepisu i była genialna.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota
Bardzo dziękuję Doroto!
Barraquito jest przepyszna i od razu przenosi myślami na Wyspy Kanaryjskie 🙂
Edith ujmuje mnie Twój perfekcjonizm!
Roksano, bardzo dziękuję!
Ja tak samo jak Ty nie wyobrażam sobie dnia bez kawy… Dla mnie to magiczny napój, sam jej widok dodaje mi pozytywnej energii, nie mówiąc już o smaku i zapachu! Kawy nie piję jednak o poranku, ale koło południa, do drugiego słodkiego śniadania, więc rzeczywiście idę zaraz włączyć ekspres 🙂 dzisiaj zaplanowałam sobie deser kawowy – z bitą śmietaną i bezami. Pozdrawiam i czekam na więcej kawowych nowości z Triestu 🙂
Czytam i właśnie piję kawę 🙂
dzien dobry Madame 🙂
piekne zdjecia!! uwielbiam kawe to moj nalog z ktorego nie chce rezygnowac, lek na zlo, chwila dla mnie, cos jak przyjaciel, ktory nie pyta tylko slucha i rozumie. Pierwszy lyk o poranku jest N-I-E-D-O-P-I-S-A-N-I-A 🙂
Zazdroscze pozytwnie oczwise ze moglas brac udzial w takim szkoleniu.
pozdarwiam pijac kawe 🙂
Hmmm jezeli espresso to 7 g kawy a krzew daje 6000 g kawy rocznie to chyba bedzie tych filizanek 857 w przyblizeniu z 6 kg a nie 120? Ciekawy wpis btw:)
Pozdrawiam!!
Kamila,
1 krzew daje 6 kg kawowych owoców, czyli tylko 180 g ziarenek przed paleniem i 148 po paleniu.
Dzięki i serdecznie pozdrawiam!
E.