5 ciast na Święto Trzech Króli

Święto Trzech Króli coraz bliżej! Czas przygotować składniki na jedno z tradycyjnych ciast, jakie robi się z tej okazji w różnych zakątkach świata. Co powiecie na przepis na szwajcarskie Dreikönigskuchen lub najsłynniejsze Galette des Rois z Francji? A może wybierzecie przepis z Portugalii lub Hiszpanii? W tym wpisie znajdziecie je wszystkie.

5 ciast na Święto Trzech Króli
Dreikönigskuchen – szwajcarskie ciasto Trzech Króli
To najłatwiejsza propozycja. Ciasto robi się z drożdżowych kul, które pięknie wyrastają tworząc wieli kwiatek. Do ciasta dodaje się rodzynki, można posypać je migdałami w płatkach i cukrem perlistym, który po upieczeniu wspaniale chrupie.

Rosca de Reyes / Roscón de reyes – hiszpańskie ciasto Trzech Króli
Hiszpański przysmak ma zazwyczaj owalny kształt, gdyż przeważnie jest duże, by mogło się nim podzielić wiele osób. W cukierniach można je kupować na kawałki. Do dekoracji wykorzystuje się figi, pigwy, wiśnie lub suszone i kandyzowane owoce. Do drożdżowego ciasta raz dodaje się rodzynki, a innym razem nie. Zwykle ważnym dodatkiem jest cynamon, ale spotkać też możecie Rosca de Reyes z dodatkiem mielonego anyżu czy innych korzennych przypraw. Jedno jest pewne: to super proste, bardzo efektowne i co najważniejsze: przepyszne ciasto! W sam raz na celebrowanie przybycia Trzech Króli.

Bolo Rei – portugalskie ciasto Trzech Króli
Ten wypiek spotkacie w każdej cukierni już od okresu poprzedzającego Boże Narodzenie aż do Święta Trzech Króli, a nawet nieco dłużej. Co ciekawe przepis na nie przywędrował do Portugalii z Francji. Po raz pierwszy jadłam je na Maderze i to w kilku wersjach. I nieskromnie napiszę, że nie każda była tak smaczna, jak ta moja. A to głównie dlatego, że często bywa ono do bólu słodkie. Ciasto jest dość sporych rozmiarów, pokryte jest glazurą z konfitury i kandyzowanymi owocami oraz licznymi orzechami, które skrywa również bogaty środek. Obowiązkowo posiada dziurę w środku!

Galette des Rois – ciasto z Francji
Ciasto Trzech Króli (Galette des Rois) To popularny we Francji wypiek, który przygotowuje się na 6. stycznia. Zgodnie z tradycją ciasto to kryło w sobie niespodziankę w postaci ziarna fasoli (po francusku fève), choć z czasem miejsce fasoli w nadzieniu zastąpiły małe ceramiczne figurki przedstawiające Jezusa. Obecnie w ciastach często można spotkać postaci z kreskówek, a w warunkach domowych można po prostu schować w nim cały migdał. Francuskie cukiernie w wyższej półki jak Pierre Hermé czy Ladurée prześcigają się w wymyślaniu co rok nowych figurek i są one często kolekcjonowane. Ten kto znajdzie w swoim kawałku ciasta niespodziankę staje się na dzień królem i może nosić papierową koronę dodawaną do wypieku.

Vasilopita – noworoczne ciasto z Grecji
I jeszcze na koniec Vasilopita z Grecji. Może nie jest to dokładnie na Święto Trzech Króli, ale jest tak pyszne, że warto je zrobić i spróbować. Vasilopita to noworoczne ciasto pomarańczowe, które tradycyjnie je się w Grecji tuż po wybiciu godziny 0:00 w Nowy Rok. Jest to też jednak bardzo popularny wypiek jedzony w pierwszych dniach nowego roku. I co ciekawe ciasto takie kupują nawet firmy swoim pracownikom! W cieście chowa się monetę owiniętą w folię aluminiową. Osoba, którą ją znajdzie będzie miała szczęście i bogactwo.

Podobne wpisy
Komentarze
4 odpowiedzi na “5 ciast na Święto Trzech Króli”
Dodaj komentarz

5 ciast na Święto Trzech Króli
Czas przygotwania:
A jakiś pomysł na polską wersję?
Niestety nie ma polskiej wersji. To święto nie jest u nas jeszcze zakorzenione i nie ma polskiego odpowiednika tego ciasta. W naszych cukierniach najczęściej pojawia się wersja francuska.
Bardzo praktyczny wpis – 5 koncepcji na zbliżające się Święto w jednym miejscu! Dzięki 🙂
Chociaż w tym roku chyba jeszcze zrobimy sprawdzoną wersję francuską 😉
Dziękuję 🙂