Azjatycka sałatka z ogórków, a dokładniej sałatka z ogórków z azjatyckim dressingiem to jedna z lepszych rzeczy, jaką przygotowałam jeszcze w czerwcu. Tak naprawdę o smaku dania stanowi rewelacyjny, ale i bardzo prosty dressing. Składniki na niego zawsze mam pod ręką, bo to podstawowe ingrediencje używane w kuchniach azjatyckich. Spróbujcie i przekonajcie się sami!
Sałatka z ogórków – składniki:
Olej sezamowy – generalnie nie przepadam za olejem sezamowym i nie używam go do smażenia ani przesmażania składników. Ale do dressingów jak najbardziej! Dodaje wspaniałego aromatu i głębi tej sałatce.
Sos sojowy – w tym przypadku używam standardowego sosu sojowego, tzw. „jasnego” i z normalną zawartością soli. Ten zielony – z obniżoną zawartością soli – będzie zbyt delikatny.
Ocet ryżowy – możecie zastąpić też octem winnym, jabłkowym itp.
Sriracha – użyjcie ulubionej marki i klasycznej wersji.
Syrop klonowy – sprawdza się tu idealnie w roli słodzika, balansuje kwaskowy smak octu i słonośćsosu sojowego.
Prażony sezam – używam sezamu jasnego, który prażę na patelni. Gdy wystygnie, przesypuję go do japońskiego młynka. Takie proste urządzenie możecie kupić na Allegro czy Amazonie za kilka złotych, jak i na Bakalarskiej czy w innych sklepach z azjatycką żywnością.
Sałatka z ogórka – składniki:
(na dwie porcje)
- średni zielony ogórek (ok. 300 g)
Składniki na sos:
- po 1 łyżce
- oleju sezamowego
- syropu klonowego
- sosu sojowego
- syropu klonowego
- prażonego sezamu
- 1 łyżeczka srirachy (lub więcej – możecie dodać do smaku)
Opcjonalnie:
- drobno posiekany szczypiorek
Azjatycka sałatka z ogórków – przepis:
Ogórka dokładnie myjemy (najlepiej płynem do mycia warzyw). Nie obieramy! Kroimy na mandolinie lub za pomocą noża w cienkie plasterki.
Wszystkie składniki na sos mieszamy w miseczce.
Pokrojonego ogórka przekładamy do większej miski i zalewamy sosem. Dokładnie mieszamy. Na końcu dodajemy drobno posiekany szczypiorek. Podajemy od razu.
Smacznego
E.
Podobne wpisy
Komentarze
2 odpowiedzi na “Azjatycka sałatka z ogórków”
Dodaj komentarz
Azjatycka sałatka z ogórków
Czas przygotwania:
Oleju sezamowego nie używa się do smażenia, po prostu się do tego nie nadaje 🙂
Co do zasady masz rację. Nie nadaje się do długotrwałego smażenia, bo ma relatywnie niską temperaturę dymienia (177 stopni C – masło ma np. 150 stopni C, a oliwa od 130 do 180 stopni C). Ale np. w Chinach jest wiele dań, w których jest wykorzystywany do smażenia kurczaka, warzyw, ryżu czy makaronu.
Na targu z jedzeniem Wangfujing w Pekinie miałam wrażenie, że wszystko było nim przesiąknięte. Od tamtej pory mam do niego wielki uraz, bo zapach spalonego oleju sezamowego jest (przynajmniej dla mnie) niesamowicie nieprzyjemny.