Barszcz biały przez niektórych utożsamiany jest z żurkiem. Jednak według większości źródeł zupy te są podobne, ale nie identyczne. Różnią się zakwasem – do białego barszczu stosuje się jaśniejszy, robiony na bazie mąki pszennej, a do żurku używa się zakwas żytni. Wiele osób do żurku dodaje także ziemniaki, sama natomiast pomijam ten dodatek, ale dorzucam grzyby, które w barszczu nie występują. Niektórzy rozróżniają te zupy poprzez kiełbasę, jakiej używają: biała do barszczu, a wędzona do żurku. Osobiście do obu tych zup daję kiełbasę wędzoną, gdyż za białą nigdy nie przepadałam i u mnie w domu praktycznie nie była używana. Tak czy inaczej zupa, na którą dziś Was zapraszam jest bardzo aromatyczna i wspaniale wpisuje się w wielkanocną tradycję.
Barszcz biały – składniki:
- 300 g dobrej kiełbasy*
- 150 ml zakwasu z mąki pszennej**
- 10 ziaren ziela angielskiego
- 2-3 liście laurowe
- 1 czubata łyżeczka chrzanu***
- 2 ząbki czosnku
- 3 małe marchewki
- 1 biała część pora
- 1 łyżka majeranku
- 100 ml śmietany kremówki 30%
- sól
- pieprz
- jajka na twardo np. po pół na osobę lub więcej
- natka pietruszki
* Wybierzcie kiełbasę niezbyt tłustą, dobrej jakości. Nie potrzeba jej wiele, więc różnica 2-4 zł przy wadze 200-300 g nie zrobi kolosalnej różnicy, a będzie miała ogromny wpływ na smak i mniejszą ilość tłuszczu w zupie.
** Zakwas na biały barszcz robi się tam samo jak zakwas na żurek, ale zamiast mąki żytniej używa się pszennej (kawałek chleba razowego i inne składniki są bez zmian). Oczywiście możecie też kupić gotowy w sklepie.
*** Czytajcie etykiety! Nie kupujcie chrzanu łagodnego np. z 30% zawartością jabłka lub takiego na majonezie. Wybierzcie ten, w którym jest jak najmniej składników – poza tartym korzeniem chrzanu w słoiczku może się znaleźć: cukier, ocet / sok z cytryny, sól i ewentualnie olej (np. rzepakowy). Wszelkie gumy guar lub ksantanowe są zbędne, a uwierzcie mi trudno jest znaleźć chrzan bez tego dodatku.
Barszcz biały – przepis:
Do garnka nalewamy 2 litry wody. Wrzucamy kiełbasę (wcześniej nakłutą widelcem), ziele angielskie, ząbki czosnku, a także umyte i obrane warzywa: pora, marchewkę, selera i pietruszkę.
Doprowadzamy do wrzenia i zmniejszamy ogień.
Gotujemy pod przykryciem na niewielkim ogniu ok. 15 minut. Następnie dodajemy liście laurowe i gotujemy kolejny kwadrans.
Odcedzamy. Wywar zostawiamy w garnku. Kiełbasę kroimy w plasterki i wrzucamy z powrotem do zupy. Zagotowujemy i wyłączamy ogień.
Moja uwaga:
Marchewkę, selera i pietruszkę możemy wykorzystać do zrobienia pasztetu z ciecierzycy.
Dodajemy chrzan…
…a także zakwas do smaku. W zależności od mocy tych dwóch składników możecie dodać ich więcej lub mniej. Dlatego warto wlewać zakwas partiami, mieszać i próbować.
Następnie zupę solimy, pieprzymy i zabielamy kremówką.
Na sam koniec dorzucamy majeranek.
Barszcz biały – podanie:
Barszcz podajemy z połówkami jajka ugotowanego na twardo, a także kilkoma plasterkami kiełbasy. Niektórzy takiego zestawu nie wyobrażają sobie także bez kromki chleba.
Smacznego!
E.
Podobne wpisy
Komentarze
8 odpowiedzi na “Barszcz biały”
Dodaj komentarz
Barszcz biały
Czas przygotwania:
Co z tymi śmietanami.? Bo są dwie …i w spisie składników nie ma pietruszki. ..a w przepisie jest
Natka jest opcjonalna, już do podania. Proponuję dodać 100 ml śmietany 30%.
Dziękuję. Gdzieś przeczytałam 1850 nawet. A czy 750 będzie ok.?
Tak, oczywiście.
Dzień dobry. Jaka mąka miała. _typ ma być użyta do zakwasy. ?
Używam typu 650.
Witam serdecznie. Czy zamiast chrzanu że słoiczka można użyć świeżego tartego?
Pozdrawiam
Oczywiście! Ewentualnie można go dodać nieco mniej, bo ten ze sklepu ma zwykle zawartość 60-70% takiego czystego chrzanu.