Kiedy na Instagramie i Facebooku dodałam zdjęcie gofrów i napisałam, że najbardziej lubię je z domową bitą śmietaną z syfonu od razu posypały się pytania: „a będzie przepis?”, „co to znaczy 'z syfonu’?”, „gdzie kupić ten syfon?”, „co to jest syfon?”. Nie myślałam, że temat ten wywoła aż takie zaciekawienie. Sądziłam, że to dość oczywista sprawa, że oprócz ubijania w mikserze, bitą śmietanę można wyczarować w kilka sekund dzięki syfonowi, ale jednak okazało się, że dla wielu osób to nowość. Tak więc już tłumaczę jak to jest z tą śmietaną z syfonu.
Bita śmietana z syfonu – dlaczego nie używam tej w sprayu?
Zacznijmy od tego, że nigdy, przenigdy nie kupuję śmietany w sprayu. To coś, co powinno był zakazane prawem. Bo czy bita śmietana, która ma w sobie w porywach od 0 (tak, zera) do 80% śmietany powinna śmietaną się nazywać? Nie! Bo śmietana to śmietana, a nie dodatki w stylu: woda, mleko, tłuszcz palmowy, maślanka w proszku, syrop glukozowy, cukier, odtłuszczone mleko w proszku, emulgatory: E 471, E 472a, stabilizatory: fosforany sodu, karagen czy wanilina.
Serio! Te wszystkie składniki można znaleźć w takiej „śmietanie”. Hitem była ta z jednego z supermarketów w której na pierwszym miejscu w składzie występuje…woda, a zaraz po niej tłuszcz palmowy.
I rozumiem, wszystko jest dla ludzi i pewnie ręka Wam nie odpadnie jak zjecie porcję. Ale po co kupować coś takiego, skoro tak samo szybko można zrobić bez żadnego wysiłku prawdziwą bitą śmietanę w domu? No właśnie, kupowanie śmietany w sprayu nie ma żadnego uzasadnienia. Żadnego! Bo szybkość podania nie przeważa na korzyść tego produktu – zaraz zobaczycie.
Bita śmietana – jak ją zrobić w domu?
Tu sposoby są dwa:
- Tradycyjny z użyciem miksera – po prostu wlewacie do dzieży miksera schłodzoną kremówkę i ubijacie kilka minut (czas zależy od prędkości miksera, wielkości trzepaczki czy temp. śmietany) za pomocą końcówki z trzepaczką do czasu, aż śmietana się ubije. Uwaga: cały proces trzeba kontrolować, bo śmietany nie można przebić, gdyż zrobi się Wam masło i maślanka, a nie bita śmietana – przepis na domowe masło znajdziecie zresztą tu.
- Sprytny i ekspresowy, niczym wyjęcie puszki ze śmietaną w sprayu, czyli przy użyciu syfonu.
Bita śmietana z syfonu:
Syfon to przyrząd, jaki spotkacie w każdej cukierni, dobrej kawiarni i restauracji. Taki na potrzeby domowe, o pojemności 500 ml, kosztuje ok. 80-100 zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć zestaw nabojów do bitej śmietany (nie pomylcie z nabojami do syfonu do wody sodowej, bo mają inny skład i do bitej śmietany się nie nadają).
Do syfonu wystarczy wlać schłodzoną kremówkę. Zakręcić pokrywkę. Nałożyć końcówkę do robienia rozetek i nakręcić kolbę z nabojem (czasami trzeba nakręcić dwa naboje – jeden za drugim, gdy do syfonu nalewamy więcej śmietanki – sama daję 2 naboje na 400-500 ml śmietanki). Gaz uwolni się i przejdzie przez zawór do komory ze śmietaną. Wystarczy potrząsnąć i gotowe!
Można używać i robić piękne rozety z bitej śmietany na gofrach, cieście czy na kawie. Syfon przechowujemy w lodówce i po każdym użyciu czyścimy końcówkę do robienia rozetek z bitej śmietany i opłukujemy końcówkę syfonu, z którego wychodzi bita śmietana. Syfon ze śmietaną w środku może postać do kilku dni w chłodzie (sugeruję nie więcej niż 3 dni), czyli mniej więcej tyle, ile otwarta śmietana w lodówce. U mnie świetnie sprawdził się ten model – uważam, że jest zupełnie wystarczający jak do zastosowań domowych.
Swój syfon do bitej śmietany kupiłam dawno temu w Makro. Wtedy jeszcze takie cuda można było dostać tylko tam lub w jakichś specjalistycznych hurtowniach gastronomicznych. Dziś są już zdecydowanie bardziej powszechne i bez problemu kupicie go przez internet – zobaczcie tu.
Jak jeszcze wykorzystać syfon do bitej śmietany?
Oprócz kawy czy gofrów, dzięki syfonowi można dekorować torty i ciasta i to nawet śmietaną, do której dodacie żelatynę, aby była trwalsza i szybko nie opadła. Pokazywałam Wam to przy okazji przepisu na tort Szwarcwaldzki.
Syfon do bitej śmietany – do czego jeszcze można go użyć?
Taki syfon można wykorzystywać też np. do aromatyzowania oliwy. Wystarczy wlać oliwę, wrzucić gałązkę rozmarynu/tymianku/garść liści bazylii/ papryczkę chilli itp. i wytrysnąć zawartość do innego naczynia. Zobaczycie jaki super efekt! Ten patent sprzedał mi przed laty jeden z szefów kuchni. Obiecałam co prawda, że nikomu nie powiem, ale…mam nadzieję, że to zostanie między nami. Zgadzacie się?
Nie pozostaje mi nic innego jak życzyć Wam sukcesów w eksperymentach z syfonem!
E.
Podobne wpisy
Komentarze
23 odpowiedzi na “Bita śmietana z syfonu – domowa, najprostsza i najsmaczniejsza”
Dodaj komentarz

Bita śmietana z syfonu – domowa, najprostsza i najsmaczniejsza
Czas przygotwania:
Naprawdę? Ludzie nie wiedzieli co to jest syfon? Nie chce mi się wierzyć.
mam syfon na 250 ml śmietanki, wszystko robię zgodnie z instrukcją i śmietana po kilku wstrząśnięciach syfonu albo się z niego leje albo pryska po całej kuchni. Co jest z syfonem nie tak? Śmietana 36 % tego samego producenta + łyżeczka płynnego miodu bądź cukru pudru wymieszanego ze śmietanka przed schłodzeniem. Syfon ustawiony pionowo w dół przy aplikowaniu śmietany.
A dodajesz odpowiedni gaz (tj. do syfony ze śmietaną, a nie taki jak do wody)? Bo nie wspominasz o nim. Po wymieszaniu śmietanki z gazem nigdy mi się nie zdarzyło, żeby nie była puszysta. Ale nigdy nie dodawałam też cukru pudru, (który swoją drogą może zapychać syfon – trzeba na to uważać) jak i miodu, który może zmieni strukturę śmietany i przez to może być płynna.
Niestety „artykuł” zawiera jedną głupotę. Otóż, w syfonie można trzymać bitą śmietanę DO 14 DNI a nie żadne 3 dni. Wynika to z faktu, że podtlenek azotu ma działanie konserwujące i znacznie ogranicza psucie się. Sam producent syfonu podaje do 14 dni.
Z jednej strony tak, ale z drugiej zobacz co się stanie po 14 dniach z taką śmietaną. Wychodzi zwarzona, wodnista i po prostu zepsuta. Zdecydowanie rekomenduję szybsze jej zyżucie. Zwłaszcza, że nawet jak kupujesz ją w sklepie, to taka klasyczna śmietana (nie UHT) ma 2-3 tygodnie rekomendowanego czasu zużycia. I to przy założeniu, że stoi w zamkniętym opakowaniu w lodówce.
Do syfonu nie zaleca się nic wsypywać co się nie rozpuszcza, ale można dodać spokojnie 1-2 łyżeczki cukru pudru do śmietanki i dokładnie wymieszać, aby się rozpuścił.
Syfon ma zaworek, ten przez, który leci śmietana, taki że można go czyścić.
Cześć mam ten sam syfon.
Ja na jedna porcje śmietany dane jeden napój.
Zaintrygowalo mnie to co piszesz o dawaniu dwóch napój.
Czy to znaczy, że nabijasz jeden za drugim.
Czy po prostu jeden wyciskasz smietane ile pojdzie a później następny napój?
Czy mogę do śmietany cukier, albo cos innego dodajacego slodkiego smaku?
Tak, nabijam jeden za drugim od razu, gdy daję więcej śmietany do środka – tak powyżej 250 ml. Do syfonu nie można nic dodawać poza śmietaną, bo się może zatkać.
A jaką kupić gofrownice? 🙂 żeby wyszły nam gofry.
Dzień dobry posiadam ten sam model syfonu tylko o pojemności 950 ml. Wlewam śmietanki zgodnie z zaleceniami w instrukcji oraz nabijam dwoma nabojami. Jaka może być przyczyna że zostaje duża ilość bitej śmietany po jej teoretycznym Zużyciu?
Myślę, że na taką objętość, trzeba zużyć 3-4 naboje. Innego uzasadnienia nie widzę. Ja do swojego daję 2 naboje, gdy wlewam 400-500 ml śmietanki. Z mojego doświadczenia wynika, że 1 nabój starcza akurat na 200-250 ml.
Do 0,5 syfonu mogę nalać 500ml śmietanki czy będzie za dużo? Czy można używać śmietanki gęstej ( 36%Piątnica), bo jako jedna z niewielu nie zawiera stabilizatora karagenu.
Do syfonu nalewamy śmietankę rzadką 30% lub 36% – gęsta może zatkać syfon! Przeczytaj w instrukcji swojego syfonu oraz nabojów jaką ilość producent zaleca nalewać. U mnie na 500 ml trzeba zużyć 2 naboje.
Dziękuję bardzo za informację. Bardzo mi pomogłaś, a Twoje przepisy są bardzo inspirujące i będę z nich korzystać, oczywiście z tych bezglutenowych, bo jestem celiaczką. Pozdrawiam serdecznie
Bardzo mi miło, dziękuję za komentarz!
Rozumiem, że różne ilości nakładają w cukierni. Natomiast zastanawiam się czy kupić syfon 0,25 czy 0,5l? Dlatego może udzielisz mi informacji na ile Tobie wystarczy np. na około 5 gofrów, 10 gofrów? Wiem, że trudno określić dokładnie, ale tak około…. ile?
Kup zdecydowanie syfon na 0,5 litra. Ta pojemność nie znaczy, że trzeba nalewać 0,5 litra śmietanki do środka. Można nalać mniej. I tak na oko, to serio nie odpowiem – nigdy nie liczyłam na ile starcza mi 0,2 litra kremówki, bo u nas każdy sobie nakłada ile chce. Ale obstawiam, że taka ilość starczy na 3-4 gofry.
Proszę o informację na ile gofrów wystarczy 250ml śmietany do dekoracji, by było tak jak w cukierni?
To zależy, bo w cukierni różnie podają 😉 A tak na serio, to nie ma na to pytanie odpowiedzi, bo to naprawdę zależy od rozmiaru gofra, wielkości rozetek, stopnia ubicia itd.
Witam, na ile gofrów wystarczy taki 1 nabój (na 0,5l śmietany)? Nada się na przyjęcie urodzinowe dla 30 dzieci, gdzie każdy dostanie standardowej wielkości gofra z bitą śmietaną?
U mnie 1 nabój starcza na 250 ml kremówki, bo tyle mieści się w moim syfonie.
Mam syfon, metalowy ale zawsze zostaje mi w nim sporo śmietany, ktora nie daje sie juz z niego wycisnąć z syfonu i się marnuje? Co moze być przyczyną?
Myślę, że zbyt duża ilość śmietany w stosunku do rozmiaru naboju.