Bułki na serku wiejskim to jeden z tych przepisów, który miałam zanotowany w swoim kajecie od dawna. Nawet nie wiem od kogo i kiedy dostałam ten przepis, ale swoje przeleżał zanim się do niego zabrałam. A wszystko przez to, że przeważnie serki wiejskie znikają u nas w tempie błyskawicy i rzadko kiedy jakiś zostaje w lodówce. Niedawno kupiłam ich jednak więcej i tym sposobem miałam dodatkowy do tych śniadaniowych bułeczek.
Te bułeczki są przepyszne! Są pachnące, wilgotne, pięknie wyrastają. Oczywiście grudni serka wiejskiego idealnie rozpływają się w cieście i jest ono wspaniałe w dotyku, bardzo mięciutkie i delikatne. Z podanego przepisu zrobicie 10-12 bułeczek. W sam raz na dwa weekendowe śniadania dla całej rodziny.
Bułki można formować w dowolny sposób – ja obiłam z nich kształt elipsy i dociskałam wykrawaczką do bułek, która je delikatnie nacina w kształt ślimaków. Możecie formować je jak klasyczne kajzerki lub bułki z przedziałkiem.
Swoją foremkę do nacinania bułek kupiła kilka lat temu w czeskim Cieszynie. Tuż za granicą znajdował się tam cudownie wyposażony sklep z akcesoriami kuchennymi. Ciekawa jestem, czy nadal tam się znajduje.
Kilka ważnych informacji:
- korzystając z drożdży instant użyjcie 1 saszetkę (tj. 7-8 gramów); nie musicie przy tym robić zaczyny
- do bułek przeważnie kupuję mąkę chlebową typ 680 – sprawdza się lepiej od zwykłej 650, która jest najlepsza do ciast drożdżowych, gdyż ma znacznie więcej białka – ok. 13 gramów na każde 100 g mąki
- możecie też użyć mąki bezglutenowej – najlepiej odpowiedniej mieszanki do wypieków dedykowanych drożdżom
Bułki na serku wiejskim – składniki:
/na 12 sztuk po ok. 100 g ciasta na każdą/
- 600 g mąki pszennej chlebowej (typ 680)
- 30 g świeżych drożdży
- 10 g soli
- 10 g cukru
- 200 g serka wiejskiego
- 30 g oleju rzepakowego
- 250 ml ciepłej wody (w temperaturze 38 stopni C)
Dodatkowo:
- odrobina mleka i wody do posmarowania bułek przed pieczeniem
Bułki na serku wiejskim – przepis:
Drożdże rozkruszamy do dzieży. Dodajemy do nich cukier, łyżkę mąki i ok. 100 ml wody. Mieszamy. Czekamy kilka minut, aż zaczyn zacznie pracować i znacznie zwiększy swoją objętość.
Następnie zagniatamy ciasto dodając naprzemiennie wszystkie składniki. Wodę dodawajcie stopniowo, , lepiej mniej niż więcej na raz. Podana ilość jest orientacyjna – ja dodałam ok. 250 ml, ale dużo zależy od mąki. Ciasto wyrabiamy dość długo, co najmniej 5 minut. Powinno być idealnie gładkie i odchodzić od ścianek dzieży.
Przekładamy je do naczynia wysmarowanego olejem, przykrywamy ściereczką lub czepkiem, odstawiamy w ciepłe miejsce, by podwoiło swoją objętość. Ciasto drożdżowe zawsze wkładam do szuflady grzewczej nastawionej na 30 stopni. W takich warunkach wystarczyło 20 minut, by podwoiło swoją objętość. W temperaturze pokojowej, może to zająć nawet 1,5h.
Wyrośnięte ciasto dzielimy na 12 kęsów, każdy po ok. 100g. Formujemy bułki. Swoje uformowałam na kształt elipsy, gdyż chciałam je naciąć eliptyczną foremką. Bułki przykrywamy ściereczką i odstawiamy na dodatkowe 15-30 minut, by jeszcze podrosły. Nacinamy nożykiem (jak do chleba), smarujemy mlekiem z dodatkiem wody za pomocą pędzelka.
Pieczemy w 200 stopniach C z termoobiegiem przez 13-15 minut. Powinny ładnie wyrosnąć i się zarumienić. Studzimy i zajadamy.
Bułki z serkiem wiejskim – podanie i przechowywanie:
Bułki można zamrozić, gdy już wystygną. Należy przechowywać je w szczelnym pojemniku lub chlebaku. Jak każde pieczywo na drożdżach najlepiej smakują pierwszego dnia po upieczeniu. Wspaniale pasuje do nich domowa pasta z tuńczyka.
Smacznego!
E.
Podobne wpisy
Komentarze
4 odpowiedzi na “Bułki na serku wiejskim”
Dodaj komentarz
Bułki na serku wiejskim
Czas przygotwania:
Wspaniały przepis, bułki wyszły przepyszne, mięciutkie z lekko chrupiącą skórką. Na pewno zrobię ponownie! Dziękuję i poproszę więcej takich przepisów 🙂
Olu, bardzo mi miło, że przypadły Ci do gustu 😊
Bułeczki wyglądają bardzo góralsko, jakby parzenice, pięknie, idealne na wielkanocny stół.
Dziękuję! Najważniejsze, że są przy tym bardzo smaczne, leciutko słodkie, w sam raz na śniadanie. Także to wielkanocne 🙂