Chleb tygrysi to pyszny i bardzo prosty chleb na drożdżach. Do jego przygotowania tradycyjnie używa się jasnej mąki chlebowej, ale ja wolę go z dodatkiem mąki orkiszowej, jak i cięższej mąki z płaskurki, dzięki którym jego smak jest zdecydowanie ciekawszy. To samograj. Jest tak samo prosty w przygotowaniu jak słynny chleb z garnka, który zawsze się udaje. Jednak jego cechą charakterystyczną jest chrupiąca skorupka zrobiona z mąki ryżowej. Dzięki temu, że nie zawiera glutenu, mączna pasta nie rozszerza się, a pęka, pozostawiając na chlebie „tygrysi” wzorek. Chleb z zewnątrz jest chrupiący, a w środku nadal wilgotny i mięciutki.
Ten niecodzienny wypiek pochodzi z Holandii. Jego powstanie datuje się na wczesne lata 70-te. Szybko zyskał popularność też u USA i w Wielkiej Brytanii. Sieć Sainsbury’s sprzedaje go pod nazwą „giraffe bread”.
Chleb ten można robić w wersji okrągłej, jak i podłużnej. Można też przygotować bułeczki wykorzystując trik z ryżową pomadą.
Chleb tygrysi – składniki:
/na 1 okrągły bochenek/
Na ciasto:
- 350 g mąki pszennej chlebowej (typ 680)*
- 100 g mąki orkiszowej (typ 650)*
- 100 g mąki z płaskurki (typ 1850)*
- 7 g drożdży instant
- 14 g soli
- 10 g cukru
- 360 ml ciepłej wody (o maksymalnej temperaturze 38 stopni C)
*Możecie użyć po prostu 550 g mąki chlebowej (typ 680), wówczas chleb wyjdzie jaśniejszy. Wolę chleby mieszane, dlatego użyłam też innych rodzajów mąk.
Na pomadę (przygotowujemy przed samym nałożeniem na chleb):
- 90 g mąka ryżowej
- 3,5 g drożdży instant
- 4 g cukru pudru
- szczypta soli
- 110 ml ciepłej wody
- 1 łyżka oleju (użyłam rzepakowego)
Chleb tygrysi – przepis:
W dzieży miksera lub dużej misce mieszamy wszystkie suche składniki na chleb: mąkę, drożdże, sól i cukier. Następnie stopniowo, ciągle zagniatając, dolewamy wodę. Wyrabiamy przez 5-6 minut w mikserze lub nieco dłużej ręcznie. Ciasto powinno być dość zwarte i powinna być zauważalna siatka glutenowa.
Gotowe ciasto zostawiamy w dzieży lub misce na 40 minut. Przykrywamy folią lub ściereczką, by nie wyschło.
Po tym czasie ciasto na chleb przekładamy na podsypaną mąką stolnicę i zawijamy tj. chwytamy jeden róg i zawijamy go do środka. Potem chwytamy przeciwległy róg i też zawijamy go do środka. Następnie tak samo postępujemy z trzecim i czwartym rogiem.
Odwracamy, formujemy w kulkę, którą układamy na papierze do pieczenia. Przykrywamy miską i zostawiamy do wyrośnięcia na 40 minut.
Przygotowujemy pomadę: mieszamy wszystkie suche składniki, a następnie dodajemy olej i ciepłą wodę. Dokładnie mieszamy. Smarujemy wyrośnięty bochenek za pomocą pędzelka.
Chleb wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 210 stopni (góra-dół). Pieczemy ok. 40 minut – powinien się ładnie zarumienić.
Chleb tygrysi – podanie:
Chleb tygrysi kroimy, gdy dobrze wystygnie. Najsmaczniejszy jest pierwszego dnia posmarowany solonym masłem, ale kolejnego też jest bardzo dobry i nadal świeży.
Smacznego!
E.
Podobne wpisy
Komentarze
3 odpowiedzi na “Chleb tygrysi”
Dodaj komentarz
Chleb tygrysi
Czas przygotwania:
Chleb bardzo smaczny. Piekłam wczoraj wieczorem. 450 g mąki orkiszowej jasnej i 100 g żytniej. Fajna, chrupiąca góra.
Mam pytanie, czy ten chleb piecze się na papierze czy też trzeba włożyć do formy?
Możesz włożyć do formy, ale ja piekłam go na papierze. Można go położyć na rozgrzaną blachę od razu do piekarnika. Na swoją blachę położyłam kamień (jak do pizzy), nagrzałam go do 210 tak jak i cały piekarnik, i dopiero wtedy położyłam na nim chleb.