
Pamiętacie przepis na tartę z rabarbarem i bezą? Dzisiejszy przepis na ciasto kruche z rabarbarem i bezą jest bardzo podobny, ale przygotowałam go z myślą o klasycznej prostokątnej formie do pieczenia. Wystarczy zrobić prosty kruchy spód, wymieszać rabarbar pokrojony w kawałki i ubić białka na bezę. Z tego przepisu wychodzi duża blacha ciasta w sam raz, gdy mają przyjść goście lub gdy sami bardzo lubicie ciasto z rabarbarem. To doskonały przepis.

To ciasto jest idealnie kwaskowe, nie jest zbyt słodkie. Kwaśna warstwa aromatycznego rabarbaru idealnie komponuje się z cienkim, kruchym spodem, jak i słodką, chrupiącą bezą i przyrumienionymi migdałami. Ten deser to dla mnie ideał: ma różne faktury, jest idealnie zbalansowany, to kwintesencja wiosny i naprawdę trudno poprzestać na jednym kawałku. Stąd warto sięgnąć po sporą blachę i zaprosić gości.
Ciasto kruche z rabarbarem i bezą – składniki:
/na formę o wymiarach 23 x 35 cm/
Na kruchy spód:
- 180 g mąki pszennej
- 60 g mąki ziemniaczanej
- 30 g cukru
- szczypta soli
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia (można pominąć – dodaję go w tym przypadku, bo dzięki niemu ciasto jest bardziej delikatne i mniej zbite)
- 100 g zimnego masła
- 4 żółtka
- ok. 50 ml zimnej wody
Nadzienie:
- 700 g rabarbaru (waga po obcięciu końcówek)
- 2 łyżki cukru
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1/2 łyżeczki cynamonu
Beza:
- 150 g białek (ok. 4 białka – u mnie ważyły dokładnie 147,5 g)
- szczypta soli
- 150 g drobnego białego cukru
- 40 g płatków migdałów

Ciasto kruche z rabarbarem i bezą – przepis:
Mieszamy oba rodzaje mąki z solą, cukrem i proszkiem do pieczenia. Dodajemy żółtka i zimne masło pokrojone w kostkę. Zagniatamy aż postanie mokry piasek. Następnie stopniowo dodajemy wodę. Ciasto bardzo szybko ładnie się zagniecie.
Zawijamy je w folię, wkładamy na minimum 30 minut do lodówki, a najlepiej na całą godzinę.





W międzyczasie mujemy rabarbar. Odkrawamy końce, kroimy w drobne kawałki. Przekładamy do dużej miski, w której mieszamy rabarbar z cukrem, cynamonem i mąką ziemniaczaną. Odstawiamy na bok. W dzieży miksera ubijamy białka ze szczyptą soli. Gdy białka będą już sztywne, ciągle ubijając, zaczynamy dodawać stopniowo drobny cukier. Ubijamy aż białka będą lśniące i będą układały się we wstęgi.





Schłodzone ciasto wyciągamy z lodówki. Rozwałkowujemy na podsypanej mąką stolnicy. Wykładamy formę i robimy nieduży rant. Nakłuwamy widelcem, dociążamy fasolą lub ceramicznymi kulkami uważając zwłaszcza na obciążenie po bokach.
Pieczemy z obciążaniem 20 minut w temperaturze 180 stopni C z termoobiegiem. Wyciągamy obciążenie, na podpieczony spód wykładamy rabarbar, a na wierzch ubite białka. Posypujemy migdałami. Pieczemy 5 minut w temperaturze 180 stopni C z termoobiegiem, a potem zmniejszamy temperaturę do 100 stopni z teroobiegiem i suszymy jeszcze przez 55 minut. Piekarnik stopniowo będzie się ochładzał. Chodzi o to, by beza nie zarumieniła się za bardzo, a tylko wysuszyła. Spód dzięki wstępnemu podpieczeniu i tak się upiecze.






Ciasto kruche z rabarbarem i bezą – podanie:
Ciasto możemy kroić jak tylko trochę przestygnie, nie musi być zupełnie wystudzone. Najlepiej smakuje pierwszego dnia po upieczeniu.
Przechowujemy je owinięte w papier w temperaturze pokojowej.

Smacznego!
E.

Jak oceniasz ten wpis?
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Średnia ocena 4.2 / 5. Liczba głosów: 131
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.
Podobne wpisy
Komentarze

Ciasto kruche z rabarbarem i bezą
Czas przygotwania:
Czy rabarbar można zamienić na wiśnie?
Niestety nie – wiśnie za bardzo rozpocząć ciasto.
Pyszne !
Madame jakiej wielkości forma ?
Zerknij proszę przy składnikach – tam jest zawsze podany rozmiar.
Madame, czy do tego kruchego na spód trzeba dać proszek czy można pominąć?
Martyno, można pominąć. Dzięki proszkowi ciasto się tak nie kurczy podczas pieczenia.