Moje ulubione kruche ciasto ze śliwkami i bezą. Podobne do pleśniaka, ale łatwiejsze w przygotowaniu. Bardzo smaczne i trochę dekadenckie. Idealne na końcówkę wrześniowego lata i wczesną jesień.
Składniki:
Śliwki – najlepsze będą drobne śliwki np. węgierki, emper, diana. Możecie użyć też innych. Ważne, by były niezbyt duże, bo takie lepiej Sue układa i dopasowują się do spodu ciasta.
Płatki migdałów możecie pominąć, nie są obowiązkowe, choć oczywiście dodają smaku i przełamują konsystencję.
Powidła węgierkowe polecam własnej produkcji. Jeśli ich nie macie, możecie użyć też innego dżemu. Nie kupuję dżemów w sklepie, używam tylko swoich, bo mają znacznie mniej cukru.
Mąka pszenna – polecam typ uniwersalny, czyli 500.
Ciasto kruche ze śliwkami i bezą – składniki:
(na tortownicę o średnicy 26 cm)
- 180 g mąki pszennej
- 60 g mąki ziemniaczanej
- 30 g cukru (lub 50 g erytrolu)
- szczypta soli
- 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 100 g zimnego masła
- 4 żółtka
- ok. 50 ml zimnej wody
Nadzienie:
- 1 kg śliwek
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- powidła ze śliwek węgierek
Beza:
- 150 g białek (4 białka)
- szczypta soli
- 150 g drobnego białego cukru
- 40 g płatków migdałów
Ciasto kruche ze śliwkami – przepis:
Oba rodzaje mąki, proszek do pieczenia, sól i cukier mieszamy w dzieży miksera. Dodajemy zimne masło pokrojone w drobną kostkę. Zagniatamy przez chwilę. Następnie, ciągle zagniatając, dodajemy żółtka. Gdy połącza się z pozostałymi składnikami, powoli dodajemy zimna wodę. Zagniatany aż ciasto będzie jednolite. Zawijamy je w folię, wkładamy na godzinę do lodówki.
Białka ubijamy ze szczpta soli. Gdy już będą dobrze napowietrzone stopniowo, ciągle ubijając, dodajemy cukier. Ubite białka powinny być lśniące i gładkie
Zimne ciasto wykładamy na blat, zostawuamy 1/3 do pokruszenia na bezie, resztę rozwałkowujemy na kształt formy. Rizwałkowany spód przekładamy na blaszkę wysmarowaną masłem. Na wierzchu kładziemy fasolę lub ceramiczne kulki. Podpiekamy 20 minut w temperaturze 180°C z termoobiegiem.
Następnie wyciągamy z piekarnika i zdejmujemy obciążenie. Gdy nieco przestygnie smarujemy powidłami. Śliwki myjemy, kroimy na pół i mieszamy z cynamonem. Wykładamy je na powidła. Na wierzchu wylewamy ubite białka. Posypujemy płatkami migdałów. Ścieramy na dużych oczkach resztę ciasta.
Ciasto kruche pieczemy 5 minut w temperaturze 180°C z termoobiegiem, a potem zmniejszamy temperaturę do 100 stopni z teroobiegiem i suszymy jeszcze przez 55 minut. Piekarnik stopniowo będzie się ochładzał. Chodzi o to, by beza nie zarumieniła się za bardzo, a tylko wysuszyła. Spód dzięki wstępnemu podpieczeniu i tak się upiecze.
Ciasto kruche ze śliwkami – podanie:
Ciasto przed podaniem powinno wystygnąć. Można oprószyć je cukrem pudrem i przechowywać w temperaturze pokojowej owinięte w papier do trzech dni.
Smacznego!
E.
Podobne wpisy
Komentarze
2 odpowiedzi na “Ciasto kruche ze śliwkami i bezą”
Dodaj komentarz
Ciasto kruche ze śliwkami i bezą
Czas przygotwania:
Przepis bardzo smaczny zwłaszcza połączenie śliwek i cynamonu. Niestety mam problem z bezą. Przy czasie pieczenia 5 – 180 a potem 55 minut w 100. Niestety beza nie wysuszyła się odpowiednio nawet przy przedłużeniu czasu o 15 minut
Cieszę się, że połączenie smakowe przypadłość Ci do gustu. Jeśli lubisz bardziej wysuszona bezę, można ciasto pięć np. 30 minut dłużej. Przy tego typu wypiekach bezą jest wilgotna, a nie taka super wyschnięta jak np. przy pavlovej.