Ciasto pistacjowe z pistacjami i pastą pistacjową, czyli mielonymi pistacjami jest niezwykle smacznym wypiekiem. Obecnie w różnych wersjach jest szalenie popularne w Stanach, ale jak na „nowy kontynent” przystało tam robi się je z ogromną ilością cukru. Postanowiłam przystosować je do naszych standardów.
Ciasto pistacjowe jest szalenie pyszne. Ma mnóstwo smaku – słodkie ciasto, serowo-pistacjowa warstwa i chrupiąca pistacjowa kruszonka. To niezapomniane doświadczenie! Możecie je posypać cukrem pudrem, polać kremem pistacjowym lub czekoladą – wg uznania.
Ciasto – pistacjowe – składniki:
Pasta pistacjowa – użyjcie pasty niesłodzonej, zrobionej w 100% z pistacji, bez żadnych dodatków jak oleje, cukry, emulgatory itd.
Krem pistacjowy – to produkt z dodatkiem pasty pistacjowej, ale również ze sporą zawartością cukru czy innych olejów roślinnych i aromatów. Nie mylcie go z pastą pistacjową! Można go dodać jako smarowidło do gotowego ciasta, ale nie zastąpi pasty pistacjowej.
Pistacje – najlepsze będą prażone i delikatnie solone. Niestety takie najczęściej są sprzedawane w postaci do wyłuskania. U mnie z torebki 200-gramowej uzyskałam 104 gramy wyłuskanych pistacji.
Cukier w cieście możecie zastąpić erytrytolem, by ciasto było mniej kaloryczne. 100 g cukru = 130 erytrolu
Serek śmietankowy – np. Twój smak z Piątnicy, Mój ulubiony z Wielunia itp.
Ciasto pistacjowe – składniki:
(na tortownicę o średnicy 22 cm – można też je piec w nieco większej – np. 24-25 cm średnicy – formie z kominem; korzystałam z przepisu The Salty Cooker, ale zaadoptowałam go do naszych warunków i smaku)
Kruszonka
- 50 g brązowego cukru
- 60 g masła w temperaturze pokojowej
- 60 g mąki pszennej (typ 550)
- 100 g pistacji (wyłuskanych, prażonych i solonych)
Warstwa serowa
- 200 g serka śmietankowego
- 1 łyżeczka pasty z wanilii
- 50 g cukru pudru
- 70 g pasty pistacjowej
Ciasto
- 200 g masła w temperaturze pokojowej
- 100 g cukru (lub 130 g erytrytolu)
- 250 g mąki pszennej (typ 550)
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 0,5 łyżeczki sody
- 0,5 łyżeczki soli
- 2 duże jajka
- 300 g śmietany kwaśnej (12% lub 18% tłuszczu)
- 100 g mielonych migdałów
- 50 g pasty pistacjowej
Ciasto pistacjowe – przepis:
Zaczynamy od przygotowania kruszonki: brązowy cukier mieszamy z miękkim masłem w temperaturze pokojowej, gdy się połączą, dodajemy mąką. Mieszamy. Dodajemy posiekane pistacje i dokładnie łączymy. Gotową kruszonkę odstawiamy do lodówki.
Następnie robimy masę serową: śmietankowy serek mieszamy z pastą w wanilii, pastą pistacjową i z cukrem pudrem. Gdy masa będzie gładka, odstawiamy na bok.
Przechodzimy do przygotowania ciasta: masło ucieramy z cukrem (lub erytrytolem) aż będzie puszyste i jasne. Mąkę mieszamy z proszkiem do pieczenia, sodą i solą. Stopniowo dodajemy do utartego masła z cukrem. Następnie dorzucamy dwa jajka i ciągle mieszamy. Na samym końcu dodajemy mielone migdały, kwaśną śmietanę i pastę pistacjową. Gdy ciasto będzie gładkie przestajemy je mieszać.
Do wyłożonej papierem do pieczenia i wysmarowanej masłem tortownicy przekładamy 1/3 ciasta. Na wierzchu rozsmarowujemy warstwę serową. Posypujemy ją 1/3 kruszonki. Na wierzch wykładamy pozostałą część ciasta, a na koniec rozkruszamy kruszonkę.
Ciasto pieczemy około 60 minut w temperaturze 160 stopni C z termoobiegiem. Powinno się ładnie zarumienić i być ładnie przypieczone.
Ciasto pistacjowe – podanie:
Ciasto kroimy, jak zupełnie ostygnie. Przed podaniem można je oprószyć cukrem ludrem, polać czekoladą lub podawać z kremem pistacjowym.
Dość mocno wyrośnie w piekarniku, a potem nieco opadnie – to normalne i wszystkie tego typu ciasta tak mają. Są nawet nieco niższe na środku niż po bokach, ale absolutnie nie ma to nic wspólnego z zakalcem. Niektórzy internetowi twórcy z tego powodu pieką je w formie z kominem. To ciasto dzięki paście pistacjowej ma piękny kolor i wspaniale pachnie! Jest idealne do kawy.
Smacznego!
E.
Podobne wpisy
Komentarze
Ciasto pistacjowe
Czas przygotwania:
Dodaj komentarz