fbpx

Ciasto z gruszkami (bezglutenowe)

28 grudnia 2014
ciasto z gruszkami

Gotowanie sprawia mi ogromnie dużo frajdy i przyjemności. Pieczenie także, zwłaszcza jeśli można z piekarnika wyjmować tak wspaniałe wypieki jak ten, który pokażę Wam dziś. Postanowiłam zmierzyć się z mistrzowskim przepisem i zrobić go po swojemu. Wyniki tego eksperymentu przerosły moje najśmielsze oczekiwania. Zrobiłam wspaniałe, bezglutenowe ciasto z gruszkami, które swoim zapachem wypełniło każdy centymetr sześcienny mojej kuchni i któremu po prostu nie można się oprzeć!

 

Ale jak to się stało, że weszłam w posiadanie bazowego przepisu? Otóż dostałam go od laureatów 6. edycji prestiżowego konkursu kulinarnego „Zgotuj Sobie Sukces” zorganizowanego przez MAKRO i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierników. W tym roku zwyciężyli Igor Antoszewski i Michał Wester z Zespołu Szkół Gastronomicznych we Wrocławiu, którzy w konkursie pokonali 11 innych drużyn z całej Polski.

Igor i Michał podczas konkursu obserwowani przez jurora

W ciągu 1,5 godziny z otrzymanych w pudełku-niespodziance składników przygotowali przystawkę – łososia sous-vide z emulsją pomidorową, fenkułem i szpinakiem oraz drugie danie – kurczaka sous-vide, roladkę z udka kurczaka, purée z kalafiora z wanilią, moskole z pudrem grzybowym, pora duszonego na maśle wraz z sosem musztardowym z pudrem z grzybków. Uczniowie byli oceniani przez kucharzy profesjonalistów, jak i jury komplementarne złożone m.in. z dziennikarzy kulinarnych.

Igor i Michał dzięki wygranej dołączyli do polskiej reprezentacji juniorów, która w listopadzie zdobyła dwa brązowe medale podczas Kulinarnego Pucharu Świata w Luxemburgu! To pierwszy taki sukces w historii startów polskiej drużyny.

Zdradzę Wam, że już niedługo stanę z całym zespołem oko w oko i będziemy mieć okazję gotować wspólnie. Przyznam, że już na samą myśl lekko się denerwuję, ale mam nadzieję, że sobie poradzę 🙂

Tymczasem mam dla Was przepis, który jest moją odpowiedzią na deser przygotowany przez Igora i Michała – bezglutenowe ciasto gruszkowe.

Ciastko gruszkowe wg Igora i Michała

 

Ciasto gruszkowe bezglutenowe – składniki:

/na tortownicę o wymiarach 21-24 cm/

  • 4 jajka
  • 4 żółtka
  • 150 g brązowego cukru
  • 100 g mąki kokosowej
  • 100 g mąki jaglanej
  • 100 g mąki migdałowej (zmielonych migdałów)
  • 200 g masła
  • 1/3 aromatu migdałowego (ok. 3 ml)
  • 1 łyżka kakao Amaro
  • 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia (bezglutenowego)
  • 3 gruszki
  • 60 g ciemnej czekolady Horeca Select

Moja uwaga:
W przepisie Michała i Igora zastąpiłam 300 g zmielonych płatków owsianych trzema rodzajami mąki bezglutenowej i dałam o 2/3 buteleczki mniej aromatu migdałowego, o 50 g mniej masła i o 100 g mniej cukru. Pominęłam też tymianek dodawany do gruszek, gdyż do ciasta dosypałam od siebie odrobinę kakao i polałam je czekoladą.

Krem korzenny – składniki:

  • 250 ml śmietanki 36% (jak do deserów)
  • 1,5 łyżeczki domowej przyprawy do piernika
  • 1 łyżka białego cukru
  • 4 g żelatyny w płatkach (2 listki)

 

Ciasto gruszkowe bezglutenowe – przepis:

4 całe jajka i 4 żółtka ubijamy z cukrem na sztywną masę.

Ciągle mieszając dodajemy powoli, naprzemiennie proszek do pieczenia wszystkie rodzaje mąki i rozpuszczone masło. Dolewamy aromat migdałowy i wsypujemy kakao.

 

 

Gotowe ciasto przekładamy na blachę wyłożoną papierem do pieczenia i posmarowaną masłem.

Gruszki obieramy ze skórki i kroimy w kostkę ok. 2 x 2 cm. Wrzucamy na wierzch ciasta.

Blachę wstawiamy do pieca nagrzanego do temperatury 160 stopni z termoobiegiem (lub 180 stopni C bez tej funkcji). Pieczemy około 1h 15 min – 1h 30 minut, przy czym po 45 minutach możemy przykryć je od góry aluminiową folią, by gruszki się za bardzo nie spiekły.

Przed wyjęciem warto sprawdzić za pomocą patyczka czy ciasto się upiekło, choć sposób ten nie jest do końca miarodajny, gdyż placek wychodzi mocno wilgotny i patyczek może nas oszukać.

Kiedy placek nieco przestygnie w kąpieli wodnej rozpuszczamy drobno posiekaną ciemną czekoladę. Polewamy nią ciasto.

 

Krem korzenny – przepis:

Śmietanę ubijamy na pół sztywno. Dodajemy przyprawę korzenną i cukier. Lekko mieszamy. W zimnej wodzie namaczamy płatki żelatyny. Kiedy już będą miękkie rozpuszczamy je w 2 łyżkach wrzącej wody. Miksując śmietanę wlewamy cienką strużką, bardzo powoli rozpuszczoną w wodzie żelatynę.

Przed podaniem krem schładzamy przez pół godziny w lodówce.

 

Ciasto gruszkowe bezglutenowe – podanie:

Ciasto można kroić jak jest nawet lekko ciepłe. Podajemy je z pokrojonymi gruszkami i kleksem korzennego musu, który jest obłędnie pyszny i już sam w sobie mógłby stanowić genialny, zimowy deser.

ciasto z gruszkami

Powiem szczerze, że nie podejrzewałam, że ciasto bezglutenowe może być tak wspaniałe. Nikt się nie zorientuje, że nie ma w nim zwykłej mąki. I choć jest ciężkie i zbite, to w połączeniu z kremem smakuje tak, że nogi się uginają z wrażenia.

ciasto z gruszkami

Przypomina trochę staroświecki piernik, ale wyczuwa się w nim kokos i oczywiście migdały. Jest przepyszne i choć zupełnie nie przypomina ciastka Igora i Michała ze zdjęcia, to muszę przyznać, że ten eksperyment udał mi się nad wyraz dobrze. Będę wracała do tego przepisu wielokrotnie.

Do kolejnego przeczytania!
E.
P.S. Wpis powstał w ramach współpracy z MAKRO.
ciasto z gruszkami

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

12 odpowiedzi na “Ciasto z gruszkami (bezglutenowe)”

  1. Anonimowy pisze:

    dzieki za info o długości pieczenia bo na pewno bym piekła conajmniej 1,15h;) Monika

    • Madame Edith pisze:

      Moniko,
      ciasta na płatkach nie robiłam, więc dla pewności sugeruję przed wyjęciem i tak sprawdzić za pomocą patyczka czy jest już upieczone 🙂
      Serdeczności,
      E.

  2. Anonimowy pisze:

    ładnie wyglada, czyli rozumiem ze zamiast 3 rodzajów mąki można dodac 300g zmielonych płatkow owsianych?

    • Madame Edith pisze:

      Tak! Tak wbyło w oryginalnym przepisie. Pamiętaj jednak (jeśli chcesz, by przepis pozostał bezglutenowym), że należy użyć certyfikowanych płatków bez glutenu. I ważna uwaga: wg Autorów ciasto z płatkami pieczemy ok. 40 minut (temperatura bez zmian).

  3. gin pisze:

    Mmm, znakomicie to ciasto wygląda 🙂
    Zdarza mi się piec ciasta bezglutenowe – często jedzący nawet się nie orientują 🙂

  4. Anonimowy pisze:

    można zamiast mąki migdalowej dać jeszcze wiecej jaglanej?

    • Madame Edith pisze:

      Sugeruję trzymać się przepisu. Przy 200 g mąki jaglanej prawdopodobnie trzeba będzie dać więcej wilgotnych składników np. masła, ale trudno mi powiedzieć o ile więcej, bo nie próbowałam.

    • Madame Edith pisze:

      P.S. Mąkę migdałową / mielone migdały można zastąpić też np. mielonymi orzechami laskowymi.

    • Anonimowy pisze:

      A ja to chciałam podziękować Ci Madame tak poświątecznie….za przepisy jak z bajki, za inspiracje, za to, że JESTEŚ….za to, że moje Święta były niepowtarzalne, nowe w smakach, potrawach i w obłędnych ciastach….
      Dziękuję.
      Pozdrawiam ciepło i serdecznie.
      Cedra.

    • Madame Edith pisze:

      Cedro,
      ogromnie mi miło, że skorzystałaś z receptur zamieszczonych na blogu. Mam nadzieję, że wszystkie dania zdały egzamin i wszystkim smakowały 🙂

      Przesyłam serdeczne pozdrowienia,
      E.

  5. Lena pisze:

    cudowne ciasto!

  6. Kinga Łucja pisze:

    Bardzo smacznie wygląda! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Ciasto z gruszkami (bezglutenowe)

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram