fbpx

Czebureki – smażone pierogi z mięsem

9 marca 2022

Czebureki z mięsem są moim najlepszym wspomnieniem z wakacji na Ukrainie. Pamiętam to jakby było dziś: z mamą i dziadkiem chodziliśmy na deptak przy plaży w Ałuszcie (która swoją drogą w latach 90-tych nie wyglądała jak na dzisiejszych zdjęciach i była znacznie mniejszym miastem). Była tam budka, w której panie robiły genialne czebureki. Wielkie jak dwie dłonie i dość płaskie. Na swoją porcję trzeba było poczekać kilka dobrych minut i dostawało się pieroga zawiniętego w papier śniadaniowy, który momentalnie nasiąkał tłuszczem. Jaki to był smak! Z baraniną, wołowiną, różnymi sosami – do wyboru, do koloru.

Czebureki to danie wywodzące się z kuchni krymskich Tatarów. Oryginalnie więc nie robiło się go z wieprzowiną, gdyż Tatarzy jej nie spożywają. Możecie je zrobić z wołowiną, baraniną, jagnięciną, mięsem drobiowym lub rożnymi mieszankami mięs. Popularne są też z kapustą lub z ziemniakami. W każdym przypadku mają charakterystyczną skórkę z bąbelkami, która powstaje podczas smażenia na głębokim tłuszczu.

Czebureki – rozmiar:

Smażone pierogi mogą mieć różne rozmiary – w budkach spotkacie zwykle takie większe i bardziej płaskie, ale w domu możecie zrobić mniejsze, bo po prostu łatwiej je usmażyć. Swoje robię o kawałków ciasta o średnicy 10 cm. Są trochę większe od naszych klasycznych pierogów, do których używam obręczy 8 cm. Odrobinę rosną podczas smażenia, ale w przygotowaniu są prostsze. Przy czeburekach nie trzeba się obawiać, że w cieście zrobi się dziurka i farszy wypłynie. Nawet, jeśli dziurka się zrobi, to pierogi i tak się udadzą, a farsz pozostanie na miejscu.

Ciekawostka: czebureki są bardzo podobne do greckich pierogów pitarakia, na które przepis znajdziecie w mojej książce „80 śniadań dookoła świata”. Tamte jednak różnią się odrobinę rodzajem ciasta, no i obowiązkowo mają nadzienie z serem feta!

Czebureki z mięsem – składniki:

/na ok. 18 sztuk/

Ciasto:

  • 250 g mąki pszennej (typ 500)
  • 125 gorącej wody
  • ½ łyżeczki soli
  • 2 łyżki spirytusu

Nadzienie:

  • 500 g mięsa wołowego mielonego
  • 1 cebula drobno pokrojona i zeszklona na oleju
  • 2 ząbki czosnku przeciśniętego przez praskę
  • 2 garstki drobno posiekanej natki pietruszki
  • 1 łyżeczka soli
  • ½ łyżeczki pieprzu
  • 2 łyżki majeranku
  • 80-100 ml bulionu warzywnego

Czebureki z mięsem – przepis:

W dzieży miksera mieszamy mąkę z solą. Dodajemy gorącą wodę i zagniatamy. Po kilku chwilach, dolewamy spirytus i zagniatamy aż powstanie gładkie ciasto. Spirytus nie jest obowiązkowym składnikiem, ale warto go dodać, by pierogi nie wchłaniały tak bardzo tłuszczu podczas smażenia.

W dużej misce dokładnie mieszamy wszystkie składniki na nadzienie: mięso wołowe, podsmażoną cebulę, natkę pietruszki, majeranek, sól, pieprz oraz bulion. Mięso porządnie masujemy, by smaki się przeniknęły.

Gotowe ciasto, jak i nadzienie odstawiamy na 15 minut, by się przegryzło (powinno być przykryte, by nie obeschło). Następnie je wałkujemy i wycinamy okręgi – nieco grubsze niż na pierogi. Koła mogą mieć średnicę jak na pierogi lub większe. Rozdzielamy równomiernie farsz. Sklejamy i robimy charakterystyczne wzorki za pomocą widelca.

Rozgrzewamy olej w garnku lub na patelni (min. 2-3 cm głębokości). Smażymy po 2-4 na raz, w zależności od rozmiaru naczynia, jak i wielkości samych pierogów. Proponuję smażyć je ok. 6-7 minut, po 3-3,5 minuty z każdej strony. Pilnujcie przy tym temperatury oleju: musi być wysoka, ale nie na tyle, by pierogi w tym czasie się spaliły. Chodzi o to, że temperatura musi dojść do środka pieroga, by mięso nie było surowe w środku. Stąd nie do końca można się sugerować kolorem samego pieroga, który się smaży. Ważny jest też czas smażenia.

Gotowe pierogi przekładamy na półmisek wyłożony ręczniakami papierowymi, które wchłoną nadmiar tłuszczu.

Czebureki z mięsem – podanie:

Czebureki zajadamy na gorąco. Można je podawać z sosem jogurtowym z dodatkiem czosnku i natki pietruszki. Można jeść je rękami, bo to danie typowo street foodowe.

Smacznego!

E.

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.5 / 5. Liczba głosów: 12

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

4 odpowiedzi na “Czebureki – smażone pierogi z mięsem”

  1. Ewelina Miłobędzka pisze:

    Dzień dobry ?
    Pytanie : Czy ciasto bez spirytusu będzie równie udane?
    Ewentualnie,czy mogę zastąpić spirytus – wódką?

    • Madame Edith pisze:

      Oczywiście, wódka też będzie ok. Generalnie, jak pisałam we wpisie: czebureki wyjdą bez wódki czy spirytusu, ale będą bardziej tłuste.

  2. Kawa Robusta pisze:

    Wyglądają naprawdę pysznie, dziękuję za przepis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Czebureki – smażone pierogi z mięsem

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram