Domowy peeling do ciała (z mango i anansem)

25 maja 2017

domowy peeling do ciała

W przygotowaniu domowego peelingu najważniejsza jest dobra zabawa i eksperymentowanie. Trzeba być ostrożnym, ale jednocześnie dać się ponieść wyobraźni. Należy przy tym zwracać uwagę na kilka istotnych szczegółów, które mogą wpłynąć zarówno na kolor, konsystencję, jak i finalny zapach naszego peelingu. Domowy peeling do ciała to też znakomity pomysł na prezent, o ile tylko znamy upodobania zapachowe osoby obdarowywanej.

Najlepiej jest robić tyle peelingu ile zużyjemy podczas jednego, maksymalnie dwóch zabiegów. Chodzi o to, by peeling był zawsze świeży. Pamiętajcie, że peelingi domowe mogą być pod wieloma kwestiami lepsze od sklepowych, bo możecie do nich włożyć praktycznie dowolne składniki, ale jednocześnie trzeba mieć z tyłu głowy, że to wszystko może zacząć się psuć, gdy nie dodamy żadnych konserwantów czy stabilizatorów, które przecież bywają dodawane do sklepowych mieszanek.

Domowy peeling do ciała – baza peelingu

Bazę może stanowić bardzo wiele składników, także tych, które na co dzień macie w swoich kuchniach jak cukier, sól czy kawa. Składniki możecie mielić w mocnym młynku do kawy lub urządzeniach tupu thermomix itp. Można używać składników o mniejszych i większych ziarnach – wszystko to kwestia gustu. Idealne będą:

  • cukier: biały, brązowy, kokosowy
  • sól: morska, himalajska, z Morza Martwego, epsom
  • mielona kawa
  • mielone płatki owsiane, orkiszowe
  • mielone ziarenka ryżu
  • mak
  • mielony koralowiec irlandzki
  • mielone łupiny orzecha włoskiego
  • mielone pestki brzoskwiń, śliwek, oliwek
  • mielone nasiona czarnej porzeczki, malin, czarnuszki, aronii
  • mielony pumeks

Dodatkowo warto pamiętać, że obecnie bardzo popularny jest cukier, gdyż jest ekologiczny i nie zatyka rur i odpływów kanalizacyjnych jak np. może się zdarzyć z ziarenkami ryżu. Kilka lat temu bardzo popularne w peelingach były też mikrogranulki, ale zanieczyściły wody i przestały być stosowane.

domowy peeling do ciała

Domowy peeling do ciała – płyn

Drugi składnik to oczywiście coś, co sklei i rozwodni nam suchą bazę. Dobrze w tej roli sprawdzi się:

  • mleko, mleko kokosowe, jogurt
  • oliwa z oliwek, oleje: kokosowy, z pestek winogron, słonecznikowy, ryżowy, sojowy, lniany, ze słodkich migdałów, arganowy, z pestek moreli, z pestek śliwki, z baobabu, jojoba itd.
  • żel aloesowy

Miejcie jednak na uwadze, że oleje nierafinowane bardzo silnie pachną i trzeba je szybko zużyć. Dodanie takiego oleju może zupełnie zmienić zapach naszego peelingu. Najbardziej uniwersalny jest za to olej słonecznikowy (kupujcie taki wysokiej jakości), bo ma jasny kolor i neutralny zapach.

Domowy peeling do ciała – dodatki

Dodając do peelingu dodatki należy pamiętać o alergiach. Są substancje jak orzechy, kurkuma czy ananas, które mają silne działanie i nie każdemu muszą przypasować. Dlatego też przed użyciem peelingu warto rozetrzeć małą jego ilość na dłoni i odczekać kwadrans. Tym samym sprawdzimy czy nie wystąpi reakcja alergiczna. Nawet jeśli jecie jakieś produkty i nic się nie dzieje, to musicie wiedzieć, że mogą dać one odczyn alergiczny, jeśli Wasza skóra zetknie się z tym samym składnikiem pod postacią np. owocowego pudru, który jest bardzo skoncentrowaną substancją.

  1. Owoce i warzywa pod postacią pudrów lub liofilizatów: zielone banany, brzoskwinie, truskawki, maliny, ogórek, pomidor, awokado, melon, granat, żurawina itd.
  2. Suszone zioła: rozmaryn, lawenda, tymianek, mięta, tarta czekolada, kakao, młody jęczmień, spirulina, mielone migdały, mielone orzechy, pudru owocowe, sproszkowany pomidor, biała i zielona herbata, witamina E, ekstrakty roślinne, masła roślinne (kakaowe, shea, pracaxi i inne), glinki (czerwona, biała kaolin, zielona francuska, czarna, kambryjska), błoto z Morza Martwego, przyprawy (cynamon, kardamon, mielone goździki, kurkuma).
  3. Zapach: olejki zapachowe, olejki eteryczne: z lawendy wąskolistnej, róży geranium, mandarynki, słodkiej pomarańczy, rozmarynowy, rumiankowy, z róży damasceńskiej, grejpfrutowy, z trawy cytrynowej, cedrowy itd.

Koniecznie pamiętajcie o tym, by nie dodawać za dużo pudrów owocowych. Są one bardzo kuszące, bo pięknie pachną i mają cudne, bardzo intensywne kolory, ale mają też wadę: po zetknięciu z płynem stają się bardzo lepkie i przez to peeling nie jest zbyt przyjemny w użyciu.

domowy peeling do ciałą

Domowy peeling do ciała – przepis podstawowy:

  • 1 szklanka bazy
  • 2 łyżki stołowe dodatków
  • ½ szklanki płynu
  • 5 kropli zapachu

Do 1 szklanki bazy (można używać różnych produktów bazowych) dodaj 2 łyżki stołowe dodatków. Wymieszaj suche składniki. Dodaj do nich ½ szklanki płynu (może być olej lub inny wybrany płyn) lub zmiksowanych owoców. Na końcu dodaj 5 kropli zapachu. Wymieszaj łyżką lub szpatułką. Można też zmiksować. Proporcje dodatków można dowolnie zmieniać, ale należy pamiętać, by zapach nie przekraczał 1% objętości peelingu.

Peeling mango-ananas – przepis:

  • 1 szklanka białego cukru
  • 10 ml pestek śliwek
  • 10 ml pudru z mango
  • 5 ml pudru z ananasa
  • 100 ml oleju słonecznikowego
  • 5 kropli aromatu ananasowego

Mieszamy suche składniki, dodajemy olej i aromat. Dokładnie mieszamy i gotowe!

domowy peeling do ciałą

Domowy peeling do ciała – jak używać?

Peeling nakładamy suchą dłonią. Można nałożyć 2-3 łyżki do miseczki i pójść z nim pod prysznic. Kontakt z wodą i nakładanie go morką ręką pod prysznicem bardzo skraca jego żywotność.

Domowy peeling do ciała

Domowy peeling do ciała – termin przydatności

Tak jak pisałam we wstępie najlepiej robić peeling w małych porcjach, by mieć pewność, że się nie zepsuje. Domowy peeling nie powinien stać dłużej niż 1 tydzień w temp. pokojowej.

Domowy peeeling do ciała – gdzie kupić składniki?

Wszystkie składniki do przygotowanie domowego peelingu kupicie przez internet. Nie spotkałam się ze sklepem stacjonarnym, który by je oferował. Wystarczy wpisać w google hasło „surowce kosmetyczne” i pojawi się sporo sklepów online.

To jak, kto się pisze na robienie własnego peelingu w domu?

E.

Domowy peeling do ciała

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

16 odpowiedzi na “Domowy peeling do ciała (z mango i anansem)”

  1. Magda pisze:

    Kupuję peeling do ciała mango i papaja Efektimy tanio więc mi się nie chce robić samej ale przepis fajny. Pewnie komuś się przyda. Pozdrowionka

  2. Paula pisze:

    mango*

  3. Paula pisze:

    interesujący wpis, szukam pudru mangi i ananasa, niestety bez powodzenia. Możesz podać gdzie konkretnie je kupujesz?;)

    • Madame Edith pisze:

      W sklepach z żywnością azjatycką (W Warszawie m.in. na Poznańskiej i w Hali Mirowskiej) czy dużych supermarketach np. w Leclercu.

  4. Beata pisze:

    Super pomysł na prezenty gwiazdkowe. Gdzie kupić puder z mango, ananasa?

  5. podolodzy.pl pisze:

    Dbałość o ciało ma kluczowe znaczenie jeśli walczymy o idealną sylwetkę. Trzeba pamiętać, że przemyślane stosowane kosmetyków i suplementów ochroni nasze ciało przed różnego rodzaju infekcjami, zakażeniami…

  6. Kropka pisze:

    Ten z mango cudowny, kocham za sam kolor 🙂
    Mogę zapytać skąd te proszki z mango itp? Bo takie spożywcze z tego co widziałam nie miały tak żywego koloru :/

    • Kropka pisze:

      Ps. Znam jeden sklep który ma takie ekstrakty itp ale nie ma zdjęcia i po prostu zastanawia mnie czy będą miały właśnie taki kolor

    • Madame Edith pisze:

      100% liofilizowane mango. Dużo w tym peelingu daje poza mango sam olej słonecznikowy, bo on ładnie podkręca żółty kolor. Oliwa lub olej ryżowy czy rzepakowy nie dałyby takiego rezultatu.

      • Kropka pisze:

        Już sam proszek ma boski kolor. Ze mną to chyba juź cos nie tak jak chcę kupić to mango bo w sloiczku na polce będzie kadnie wyglądalo 😀

  7. Asia pisze:

    I mam jeszcze jedno pytanie – gdzie znalazłaś te piękne pojemniczki z czarną zakrętką, w której masz swój peeling ananasowy? Dziękuję za pomoc, Asia 🙂

  8. Asia pisze:

    A co polecasz do konserwowania takiego peelingu? Witamina E to chyba naturalny konserwant, myślisz że sobie poradzi? Myślę o takich peelingach na prezent, ale nie mam pewności czy zostaną szybko zużyte.

    Pozdrawiam!

    • Madame Edith pisze:

      Asiu,
      Cukier i sól są najlepszymi konserwantami, więc one „robią robotę” w dużej mierze jako baza peelingu. Z innymi, jak wspomniana przez Ciebie witamina E, nie próbowałam. Generalnie staram się szybko je zużywać, bo nigdy nie mam pewności np. co do pudrów owocowych, które zamawiam online.

  9. Milutkie pisze:

    Kurcze, bardzo fajne te Twoje peelingi – mi jako młodej mamie na pewno się przydadzą! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Domowy peeling do ciała (z mango i anansem)

Czas przygotwania:

Domowy peeling do ciała (z mango i anansem)


W przygotowaniu domowego peelingu najważniejsza jest dobra zabawa i eksperymentowanie. Trzeba być ostrożnym, ale jednocześnie dać się ponieść [...]
@MadameEdith on Instagram