Pytacie się mnie często skąd znajduję czas na przetwory, a to naprawdę nic trudnego. Taki dżem truskawkowy z bazylią zrobicie w mniej niż pół godziny. I nawet możecie go robić jak mieszkacie sami, bo do domowych przetworów wbrew pozorom nie trzeba wielkiej rodziny. I uwierzcie mi: domowe konfitury biją na głowę te sklepowe, ale do tego chyba nikogo nie muszę przekonywać.
Odkąd kilka lat temu zaczęłam robić przetwory, nie mam potrzeby kupowania ich w sklepie. Jedynie zaopatrujemy się w ogórki kiszone czy korniszony, bo zimą zjadamy ich tyle, że nie zmieściłyby się w naszej małej piwnicy. A liczba słoików, jaką robimy, starcza na dość krótko. A dzisiejszy dżem truskawkowy z bazylią to cudownie pyszny dodatek do domowego chleba, serów czy naleśników. Smakuje nieprawdopodobnie! Bazylia świetnie podkreśla smak truskawki i pasuje do niej idealnie.
Dżem truskawkowy z bazylią – składniki:
/na 4 słoiki/
- 1 kg truskawek (przebranych i odszypułkowanych)
- ok. 7 g czystej pektyny owocowej lub 1 opakowanie środka żelującego 3:1 (dżemix, żelifix itp.)
- 250 g cukru
- sok i starta skórka z 1 limonki
- 25 g listków bazylii (mniej więcej listki z jednego sporej doniczki)
Dżem truskawkowy z bazylią – przepis:
Truskawki myjemy, usuwamy szypułki, kroimy na pół lub w ćwiartki w zależności od rozmiaru. Dodajemy sok i otartą skórkę z limonki oraz pektynę. Mieszamy.
Doprowadzamy do zagotowania często mieszając. Dodajemy cukier, gotujemy 2 minuty.
Dodajemy posiekaną w drobne kawałki bazylię. Szybko mieszamy i wyłączamy grzanie.
Przelewamy do wyparzonych, osuszonych słoików. Dbamy o to, by zakrętki także były suche i by na krawędziach słoika nie został dżem. Odwracamy do góry dnem na 15 minut. Osobiście tego typu przetworów nie pasteryzuję. Takie słoiki postoją co najmniej rok, a nawet dwa-trzy lata w chłodnym miejscu – na przykład piwnicy.
Dżem truskawkowy z bazylią – podanie:
Dżem truskawkowy z bazylią jet według mnie bardzo ciekawą i dość oryginalną propozycją. Posmakuje każdemu, kto lubi mniej oczywiste połączenia smakowe zamknięte w słoiczkach. Klasykiem jest moja konfitura truskawkowa z dodatkiem tymianku, ale jest ona znacznie bardziej subtelna w smaku. Dodatek bazylii jest odświeżający i nieco zaskakujący, ale przepyszny.
Jeśli spodobał się Wam ten przepis, to będzie mi bardzo miło, jeśli podacie go dalej. A po inne przepisy do domowej spiżarki zapraszam Was do sekcji przetwory.
Smacznego!
E.
Podobne wpisy
Komentarze
4 odpowiedzi na “Dżem truskawkowy z bazylią – genialny!”
Dodaj komentarz
Dżem truskawkowy z bazylią – genialny!
Czas przygotwania:
Drugi raz tobie z tego przepisu. Uwielbiam👍❤️
Bardzo się cieszę 😄
dzisiaj zrobiłam, jest meeeega 🙂
Muszę spróbować tego dżemu. Zrobię na próbę mniejszą ilość i dam znać, jak wyszedł!