Gdy dzielę się z Wami jakimś przepisem, bardzo chętnie czytam Wasze komentarze, jakie zostawiacie na blogu, Facebooku lub Instagramie. Często bowiem dzielicie się swoimi przepisami na zbliżone dania. Tak właśnie było ostatnio, przy okazji konfitury truskawkowej. Kilka osób napisało, że powinnam spróbować wymieszać borówki z truskawkami dla wspaniałego efektu. Ten pomysł od razu mi się spodobał i szybko zrobiłam pierwszą partię dżemu z borówek z truskawkami. To coś wspaniałego!
Nie wiem dlaczego, ale nigdy nie przyszło mi do głowy, by przerabiać borówki. Jagody jak najbardziej, ale borówek nigdy nie zamykałam w słoiczkach. I to się zmieni! Borówki są drogie, podobnie jak i jagody, dlatego póki co zdecydowałam się połączyć je z tańszymi truskawkami. Znakomicie uzupełniły się smakami, a dodatkowo borówka nadała dżemowi piękny, intensywny kolor.
Dżem z borówek z truskawkami – składniki:
/na ok. 2 litry gotowego dżemu/
- 0,5-0,6 kg borówki amerykańskiej
- 1-1,2 kg truskawek
- 0,3 kg cukru
- 1 opakowanie środka (cukru) żelującego z pektyną – takie na 1 kg owoców w stosunku 2:1 lub 3:1 lub 20 g czystej pektyny
Dżem z borówek z truskawkami – przepis:
Owoce dokładnie myjemy. Truskawki pozbawiamy szypułek. Jeśli są większe, kroimy je na pół lub na cztery części. Borówki zostawiamy w całości.
Owoce wsypujemy do dużego garnka, mieszamy z pektyną / cukrem żelującym.
Podgrzewamy na średnim ogniu dodając 2-3 łyżki wody na dno garnka, by owoce się nie przypaliły.
Doprowadzamy do wrzenia często mieszając. Gdy się zagotują, dodajemy cukier i dokładnie mieszamy. Ponownie doprowadzamy do wrzenia.
Przelewamy do wyparzonych i osuszonych słoiczków. Zakręcamy wyparzonymi i osuszonymi nakrętkami. Odwracamy do góry nogami, zostawiamy na min. 15 minut. Tak przygotowanych konfitur nie ma potrzeby pasteryzować.
Część swoich robiłam jednak w słoikach typu „weck” i te zawsze pasteryzuję gotując 15 minut, bo ich się nie odwraca. O metodach pasteryzacji przeczytacie w tym wpisie: jak pasteryzować przetwory?
Dżem z borówek z truskawkami – podanie:
Dżem jest doskonałym dodatkiem do żytniego chleba i jak większość konfitur, pasuje świetnie do serów. Słoiczki przechowujemy w chłodnym pomieszczeniu. Postoją co najmniej rok. Po otwarciu dżem musi stać jednak w lodówce.
Smacznego!
E.
Podobne wpisy
Komentarze
14 odpowiedzi na “Dżem z borówek z truskawkami – coś pysznego!”
Dodaj komentarz
Dżem z borówek z truskawkami – coś pysznego!
Czas przygotwania:
Dżem z truskawek i borówki amerykańskiej jest wspaniały.
Zrobiłam już 3 porcje i będę robić dzisiaj kolejna. Robi się bardzo szybko i jest rewelacyjny
Bardzo mi miło, że przepis przypadł Ci do gustu.
Pozdrawiam
E.
Czy jest szansa na informację jakiej firmy lub chociaż w jakim sklepie mogę dostać środek żelujący z pektyną? Szukałam i nigdzie nie ma..
W sezonie na przetwory znajdziesz go w kazdym sklepie spożywczym – są różne nazwy i producenci jak żellfix, konfiturex itp.
Zrobiłam! Dżem jest przeniesamowity !
A jeżeli dodaję tylko pektynę to ile.
1 łyżka wystarczy.
Super, ale ja nie dodam cukru. I truskawki, i borówki mają go dość, dosładzane będą niezjadliwe.
Cukier jest też w tym przypadku konserwantem. Bez niego dżem nie będzie tak trwały.
Dziękuję 🙂 Mam nadzieję, że w najbliższym czasie uda mi się zrobić kilka słoiczków na zimę 🙂
Dzień dobry Madame 🙂
Bardzo spodobał mi się ten przepis i chciałabym go wykorzystać, dlatego też zapytam ( nie czepiam się 🙂 ) Czy na początku zamiast „mieszamy z fruktozą” powinno być z pektyną ?
Jeszcze do tej pory jej nie wykorzystałam w przepisach stąd pytanie, na którym etapie należy dodać.
Mario, oczywiście! Powinno być z pektyną lub po prostu cukrem / substancją żenującą. Dziękuję!
Mam sporo borówki w ogrodzie, próbowałam robić dżem z samych owoców borówki ale jest niezbyt smaczny więc więcej nie robię – szkoda owoców.
Spróbuję zrobić polecony przez Panią dżem z dodatkiem truskawek, wygląda bardzo smakowicie.
Pozdrawiam
Wszystko piękne, ale moje serce skradł durszlak, uroczy 🙂