Milopita to grecka szarlotka, proste i bardzo wilgotne ciasto z dużą ilością jabłek. To w zasadzie chlebek jabłkowy z cynamonem i dodatkiem goździków, ale jest tak pyszny, aromatyczny, że trudno mu się oprzeć. Jeśli macie dużo jabłek, a wszelkiej maści tradycyjne szarlotki Wam się znudziły, to spróbujcie tego wypieku. Jest fenomenalny i myślę, że na stałe zagości w Waszym jesiennym repertuarze. W Grecji to ciasto spotyka się w wersji okrągłej lub właśnie w formie takiego chlebka. Moim zdaniem jako chlebek sprawdza się lepiej, więc i taką wersję Wam prezentuję.
Milopita – grecka szarlotka – składniki:
/na keksówkę o wymiarach 11 x 30 cm lub podobną/
Suche składniki:
- 200 g mąki pszennej typ 500
- 100 g mąki pełnoziarnistej typ 1850 (użyłam miksu żytniej, pszennej i orkiszowej, ale sama pszenna lub orkiszowa też będzie ok)
- 1 1/2 łyżeczki cynamonu
- 1/3 łyżeczki mielonych goździków
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki soli
- 110 g brązowego cukru
Mokre składniki:
- 1 jajko
- 1/3 szklanki mleka 2%
- 2/3 szklanki oliwy
- 2,5 jabłka (proponuję odmianę szara reneta: jedno starte na tarce, jedno pokrojone w kostkę 1 cm x 1 cm, a połowa w plasterki
Dodatkowo:
- ok. 3 łyżek wody (jeśli uznacie za konieczne)
- cukier puder do oprószenia ciasta
Milopita – grecka szarlotka – przepis:
Jabłka myjemy. Jedno ścieramy na tarce o grubych oczkach, drugie kroimy w kostkę 1 x 1 cm, a połowę trzeciego kroimy w cienkie plasterki.
Wszystkie suche składniki mieszamy ze sobą w dużej misce.
W dzieży miksera lub drugiej misce mieszamy zaś oliwę, mleko i jajko. Do rozmieszanych mokrych składników stopniowo, ciągle mieszając, dodajemy suche. Gdy już masa będzie jednolita dodajemy starte jabłko i mieszamy. Następnie dodajemy jabłko pokrojone w kostkę i ponownie mieszamy.
Przekładamy do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Na wierzchu układamy pokrojoną w plasterki połówkę jabłka.
Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temp. 160 stopni C z termoobiegiem i pieczemy przez ok. 70 minut. Po tym czasie sprawdzamy wykałaczką czy ciasto się upiekło (tzw. test suchego patyczka). Powinno się też ładnie zarumienić. Jeśli się dobrze upiekło, to wyciągamy z pieca i studzimy.
Milopita – grecka szarlotka – przepis:
Milopita można kroić jeszcze na ciepło, ale ciasto powinno odpocząć przynajmniej ze 30-40 minut po wyjęciu z pieca. Przed podaniem proponuję oprószyć je cukrem pudrem.
Do 5-go listopada, w ramach mojej współpracy ze sklepem Barbora, możecie skorzystać z kodu zniżkowego na stronie Barbora.pl – na hasło MADAMEEDITH3 dostaniecie 30 zł zniżki przy zakupach od 130 zł.
Smacznego!
E.
Podobne wpisy
Komentarze
Grecka szarlotka – chlebek z jabłkami Milòpita
Czas przygotwania:
Dodaj komentarz