Często przy okazji pokazywania naszych śniadań na Instagramie, pytacie mnie o hummus. Robimy go regularnie, bo to nasze najulubieńsze smarowidło do chleba. Przeważnie przygotowujemy wersję klasyczną, którą potem dzielimy na dwie części i doprawiamy różnymi składnikami do smaku. Tak właśnie jest z naszym ulubionym hummusem z suszonymi pomidorami. Odkąd odkryłam przepis na hummus idealny Yotam’a, przeważnie korzystam z jego cennych rad i dodaję sody do gotowania cieciorki. Oczywiście na szybko możecie też wykorzystać cieciorkę z puszki, ale różnica w finalnym smaku jest spora, więc jednak proponuję zacząć przygotowania poprzedniego wieczoru. Taki hummus odpłaci się Wam genialnym smakiem pomidorów suszonych w gorącym słońcu!
Hummus z suszonymi pomidorami – składniki:
/przepis przygotowałam na podstawie klasycznej receptury na hummus pochodzący z książki „Jerozolima” autorstwa Yotam’a Ottolenghi oraz Sami’ego Tamimi/
- 125 g suszonej ciecierzycy
- ½ łyżeczki sody
- 135 g pasty tahini
- 2 łyżki soku z cytryny
- 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
- 50 + 50-70 ml lodowatej wody
- 100-200 g suszonych pomidorów (najlepiej miękkie lub w oliwie – suszone radzę namoczyć)*
Dodatkowo:
- oliwa z oliwek
- orzeszki piniowe
- suszony kumin / papryka w proszku / kolendra / natka pietruszki
*Dokładna ilość pomidorów zależy od ich odmiany, stopnia wysuszenia i intensywności smaku. Proponuję, byście najpierw dodali 100 g, a potem ewentualnie dorzucili kolejną porcję.
Hummus z suszonymi pomidorami – przepis:
Poprzedniego dnia:
ciecierzycę dokładnie płuczemy i zalewamy wodą (min. dwukrotnie większej objętości). Zostawiamy na noc, by namokła.
Drugiego dnia:
Ciecierzycę odcedzamy. Na dużym ogniu ustawiamy rondel i wrzucamy ciecierzycę z sodą. Smażymy na sucho ok. 3 minut, cały czas mieszając. Dodajemy 1,5 litra świeżej wody i doprowadzamy do wrzenia. Gotujemy przez 20-40 minut lub nawet dłużej (w zależności od odmiany i świeżości). Co jakiś czas można zebrać szumowiny z powierzchni wody. Ugotowana cieciorka powinna być miękka i rozpadająca się.
Ciecierzycę odcedzamy, wyjdzie jej ok. 300 g. Przekładamy do malaksera i miksujemy na gładko.
Dodajemy tahini, sok z cytryny, czosnek, sól oraz zimną wodę. Miksujemy ok. 5 minut, aż masa będzie idealnie gładka i kremowa. Ewentualnie doprawiamy do smaku większą ilością soku z cytryny lub solą.
Do tak przygotowanego podstawowego hummusu dodajemy 100 g suszonych pomidorów oraz ok. 50-70 ml zimnej wody (ilość wody zależy od pomidorów – jeśli były wilgotne / w oliwie, to wystarczy mniej lub nawet wcale nie dodawać wody). Miksujemy jeszcze 3 minuty.
Hummus z suszonymi pomidorami – podanie:
Hummus przekładamy do miski, przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy na co najmniej pół godziny, by smaki się przegryzły. Wyciągamy z lodówki na 30 minut przed podaniem, by się ogrzał.
W lodówce wytrzyma do 4 dni przykryty folią.
Do przeczytania!
E.
Podobne wpisy
Komentarze
Jedna odpowiedź do “Hummus z suszonymi pomidorami – nasz ulubiony”
Dodaj komentarz
Hummus z suszonymi pomidorami – nasz ulubiony
Czas przygotwania:
Zrobiłam 🙂 i potwierdzam, że jest niesamowity. A kosztował mnie niemało pracy, bo mam tylko ręczny blender i napociłam się nieźle, żeby to miało odpowiednią konsystencję :P. No ale smak wynagradza wysiłek 🙂