Jagodzianki z budyniem
Jagodzianki z budyniem do jedne z najlepszych drożdżówek, jakie można zjeść latem. Aż trudno mi powiedzieć czy są lepsze od klasycznych jagodzianek, bo jeśli lubicie budyń, to będziecie mieć trudny orzech do zgryzienia. Są puszyste, wilgotne i wypakowane ogromną ilością jagód. Zresztą ciasto drożdżowe sprawdza się latem doskonale i to bez względu na owoce czy…warzywa do niego dodane. Bo i z truskawkami, jak i rabarbarem można z niego wyczarować prawdziwe cuda. A lato, jako ciepła pora roku, jest dla dróżdżowek bardzo łaskawe, bo nie ma obawy, że ciasto drożdżowe zmarznie i drożdże przestaną pracować.
W dzisiejszym wpisie pokażę Wam dwie metody na przygotowanie tych jagodzianek. Pierwszy sposób to klasyczne drożdżówki z budyniem posypane dużą ilością jagód, a drugi to drożdżowe jagodowe zawijańce. W obu przypadkach bułki wychodzą bardzo podobne, ale w tym pierwszym przypadku mogą pomieścić większą ilość budyniu.
Tradycyjnie drożdżowe bułeczki lekko posypuję cukrem perlistym, bo bardzo go lubię. Nie jest łatwo go spotkać w sklepach, więc jak już go zobaczycie w większym supermarkecie, to proponuję kupić od razu 2-3 paczki. Będzie też idealny do szwedzkich bułeczek kardamonowych, jak i gofrów belgijskich. Oczywiście nie jest to dodatek niezbędny, ale godny rozważenia.
Uwaga: na zdjęciach widzicie ilości na 2 partie, bo powiem szczerze, że jedna znika zbyt szybko, więc lepiej od razu zrobić dwie. Zwłaszcza jeśli macie kogo nimi obdarować.
Jagodzianki z budyniem – składniki:
/na 8-10 dużych drożdżówek/
- 500 g mąki pszennej (najlepiej typ 550)
- 7 g suszonych drożdży (1 saszetka)*
- 2 łyżki melasy (można zastąpić 2 łyżkami cukru)
- 100 ml ciepłego mleka (maksymalna temp. to 38 stopni C – najlepiej by miało 36-37 stopni C)
- 3 duże jajka
- 120 g masła (w temp. pokojowej)
Wykończenie:
- 0,5 kg jagód
- 30 g cukru trzcinowego
- 1 budyń waniliowy lub śmietankowy (przygotowany z 0,5 l mleka i 2 niepełnych łyżek cukru w przypadku budyniu bez cukru)
- 3-4 garstki płatków owsianych
- 1 małe rozbełtane jajko
- 2-4 łyżki cukru perlistego (opcjonalnie)
- odrobina oliwy lub oleju do wysmarowania miski i rąk
* Jeśli korzystacie ze świeżych drożdży, użyjcie ich około 25-30 g i na początku zróbcie rozczyn wg wskazówek w przepisie na „Ciasto drożdżowe z rabarbarem„.
Jagodzianki z budyniem – przepis:
Wszystkie składniki na ciasto, oprócz masła i mleka, mieszamy w dzieży miksera.
Po wstępnym wymieszaniu składników, stopniowo dodajemy ciepłe mleko i dalej ugniatamy ciasto.
Na samym końcu dodajemy masło pokrojone w kostkę. Mieszamy.
Zagniecione ciasto powinno stworzyć kulę i odstawać od ścianek misy. Przykrywamy je folią i ściereczką. Odstawiamy w ciepłe miejsce, by podrosło i co najmniej podwoiło swoją objętość. Zajmie to ok. 2 h.
Jagodzianki z budyniem – I metoda zwijania:
Gdy ciasto urośnie rozciągamy je, by stworzyło prostokąt. Przygotowane ciasto smarujemy przestudzonym budyniem. Na wierzchu rozkładamy bardzo dokładnie umyte jagody. Całość posypujemy 2-3 łyżkami cukru.
Zwijamy w rulon.
Kroimy na ok. 10 kawałków. Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia, pod każdą drożdżówkę sypiemy odrobinę płatków owsianych. Układamy po max. 6 sztuk na blaszce. Każdą jagodziankę z budyniem smarujemy na koniec rozbełtanym jajkiem i posypujemy odrobiną cukru perlistego.
Pieczemy w temp. 180 stopni C z termoobiegiem lub 200 stopni C (bez te opcji) ok. 20 minut.
Jagodzianki z budyniem – II metoda zwijania:
Z ciasta odrywamy kęsy i w dłoniach kształtujemy bułeczki. Spłaszczamy je i układamy ba blaszce wysypanej płatkami owsianymi. W każdej bułeczce robimy zagłębienie, do którego nakładamy budyń. Posypujemy obficie jagodami i odrobiną cukru. Każdą bułeczkę smarujemy rozbełtanym jajkiem i posypujemy odrobiną cukru perlistego. Pieczemy w takiej samej temp., jak w metodzie I.
Metoda II jest nieco szybsza i prostsza.
Jagodzianki z budyniem – podanie:
Drożdżówki smakują najlepiej na świeżo, jak trochę ostygną, ale nadal są lekko ciepłe. Jagodzianki z budyniem, jeśli zostaną Wam na kolejny dzień, najlepiej przechowywać w lodówce i wyjąć na 30 minut przed konsumpcją.
Smacznego!
E.
Podobne wpisy
Komentarze
12 odpowiedzi na “Jagodzianki z budyniem”
Dodaj komentarz

Jagodzianki z budyniem
Czas przygotwania:
A tutaj wersja otwarta 🙂
Wspaniałe! Dziękuję za zdjęcia🙂
Nie mogłam się zdecydować i dlatego zrobiłam po połowie z każdego rodzaju. Obydwie wersje smaczne.
Super pomysł! Cieszę się, że Ci przypadły do gustu 🙂
Upiekłam je dzisiaj.
Użyłam zwyklej mąki tortowej, stąd być może musiałam dać jej więcej.. A może po prostu byłam lekko przewrażliwiona na punkcie mokrości ciasta przed wyrośnięciem.
Zrobiłam je w formie wg I metody zawijania. Kolejny stres, że jagód jest za dużo, że jednak nie wyjdą, że zakalec zostanie. Ale.. Wszystko wyszło przepysznie i apetycznie.
Świetny przepis. Jest prosty i mniej czasochłonny niż pozostałe, w końcu tylko raz czekamy na wyrośnięcie.
Takie jagodzianki wychodzą tylko z domowego piekarnika. Nie znajdziecie ich w żadnej cukierni. A jeśli nawet.. To cena pewnie sięgałaby 20 zł za sztukę.
Polecam. ?
Dziękuję! Ciesze się, że Ci smakują:-)
Dziękuję bardzo za odpowiedz, zatem jutro zabiorę się za pieczenie. Wszystkiego dobrego Madame 🙂
Karolino, bardzo proszę! Daj znać jak Ci smakowały 🙂
Witam, czy można użyć mrożonych jagód? I czy należy wówczas wydłużyć czas pieczenia jagodzianek?
Jak w odpowiedzi wyżej 🙂 Czas pieczenia bez zmian, ale jagody muszą być wcześniej rozmrożone i odsączone z wody, bo inaczej rozmiękczą ciasto.
Witam mam takie pytanie czy jagody mogą być mrożone, bo niestety nie mam dostępu do świeżych?
Tak, ale powinny być rozmrożone i odsączone z wody.