fbpx

Jak dobrać makaron do sosu?

30 stycznia 2016

jak dobrać makaron do sosu

Kiedy na początku studiów przyjechałam do Warszawy i zamieszkałam sama, bardzo szybko musiałam się nauczyć gotować. Moim pierwszym popisowym daniem był makaron. Klasyczny i, co tu dużo mówić, bardzo prosty. Passata pomidorowa, cebula, czosnek, świeże zioła, oliwa i odrobina tartego Parmezanu. Jejku, jakież to było odkrycie! Co za smak! Zajadałam się nim niemal każdego dnia. Jedyne co się zmieniało od czasu do czasu to kształt makaronu. I co niespecjalnie dziwne: różne rodzaje makaronu smakowały inaczej z niemal identycznym sosem. Jedne mniej, inne bardziej. To wtedy pokochałam na zabój makaron „penne rigate”. Dopiero po pewnym czasie dowiedziałam się, że makaron i sos powinno się do siebie dobierać. To trochę jak z pomidorami: nie każdy przecież pasuje na kanapkę, bo pomidorki cherry lepiej dodać do sałatki, a bawole serce pokroić w plasterki i położyć na chlebie posmarowanym solonym masłem. Tak samo makaron będzie smakował lepiej lub gorzej z niektórymi sosami. Jak więc dobrać makaron do sosu? 

Przede wszystkim trzeba kierować się kilkoma podstawowymi zasadami. W „Biblii” włoskiej kuchni – książki „The Silver Spoon”  można się sporo dowiedzieć studiując przepis po przepisie. Dodam, że przepisów jest tam dość dużo… wszystkie zapisane są maleńkim drukiem na ponad 1,5 tys. stron i choć nie wszystkie dotyczą makaronu, to już po przejrzeniu kilkudziesięciu stron odkryjemy pewne zależności.

Jak dobrać makaron do sosu? – podstawowe zasady:

  • cienkie makarony łączymy z lekkimi, rzadkimi sosami
  • makarony z dziurką, jak choćby penne, nadają się bardziej do gęstych sosów, które je wypełnią
  • duże makarony najlepiej nadają się do zapiekania np. cannelloni, lasagne, conchiglioni (duże muszle)
  • makarony „żłobione”, których powierzchnia jest większa, lepiej połączą się z sosem i go zaabsorbują (penne rigate – żłobione jest lepsze do sosu od penne liscie – gładkiego)
  • makarony krótkie i z zakamarkami jak farfalle (kokardki) czy fusilli (świderki) doskonale nadają się do sałatek, w których zależy nam, by wszystkie składniki lekko oblepił dressing (np. oliwa z ziołami) i by sałatka dała się łatwo nałożyć – krótkie makarony nie spadną z łyżki i dobrze wymieszają się z pozostałymi składnikami

W kuchni włoskiej jest kilkaset kształtów makaronów i choć na wszystkie ciasto zagniatane jest w taki sam sposób, bo mogą się od siebie znacząco różnić podane na talerzu. Wszystko za sprawą kształtu. Myślę, że każdy ma swoje preferencje co do ulubionej formy makaronu. Dla przykładu osobiście uwielbiam fusilii i penne, a nie lubię spaghetti i używam go tylko kiedy robię rzadki sos.

Popularne połączenia sos + makaron:

makaron z sosem pomidorowym

  • Sos Bolognese lubi się z tagliatelle i papardelle. Często można go jednak spotkać także ze spaghetti jako „spaghetti bolognese”.

bolognese_9

  • Sos jajeczny, jaki robimy do carbonary, pasuje bez dwóch zdań najlepiej do długich i cienkich makaronów

carbonara

  • Nieco bardziej orientalne sosy na bazie mleczka kokosowego, jak np. pikantny sos w stylu tajskim, także najlepiej pasują do długich i prostych makaronów

makaron_po_tajsku_z_lososiem_7

  • Zielone pesto podajemy ze spaghetti lub alternatywnie z makaronami z zakamarkami jak np. gemelli (widoczny na zdjęciach w przepisie)

pesto

makaron z kurkami

sos szparagowy

sałatka makaronowa z tuńczykiem

I na koniec mała anegdota: podczas studiów uczyłam dzieci sąsiadów angielskiego. Korzystałam z pomocy dydaktycznych British Council m.in. obrazków przedstawiających różne przedmioty, które były podzielone na serie np. jedzenie, środki transportu, ubrania itp.
Podczas jednych z zajęć, na których przerabialiśmy właśnie jedzenie, mój uczeń pytany o to jak mówi się „makaron” po angielsku (po dłuższej chwili namysłu) wykrzyknął:

…”Kluchy!”

Mam nadzieję, że po dzisiejszym wpisie będziecie bezbłędnie łączyli sosy z kluskami 😉

Do przeczytania!

E.

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 1

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

7 odpowiedzi na “Jak dobrać makaron do sosu?”

  1. Maria pisze:

    We Włoszech makaron po bolońsku jest wyłącznie z tagiatelle a to co pod tą nazwą podaje się u nas to wymysł Brytyjczyków i obraza kuchni włoskiej

  2. gronio pisze:

    Wlosi nigdy nie uzyja spaghetti do sosu Bolognese. To jakis wynalazek. Jezeli sos Bolognese to najlepsze jest tagliatele.

  3. teria pisze:

    U nas w domu bardzo często jemy makarony a różne sposoby, nam najbardziej smakuje prawdziwy włoski makaron primo gusto.

  4. gin pisze:

    Przez długi czas miałam uraz do świderków; Mama podawała je w daniu, którego nie lubiłam, i tak jakoś mi zostało… Teraz świderki lubię, a za tamtym daniem bywa mi tęskno 😉

  5. Ania_S pisze:

    Ja niestety nie zawsze stosuję te zasady :/ Na studiach także często gotowałam dania z makaronem, ale żeby nie myć niepotrzebnie garnka, gotowałam makaron od razu w daniu (zazwyczaj jadłam warzywa z soczewicą, więc makaron gotował się w całości, aż wchłonął nadmiar płynów, nawet makaron spaghetti tak gotowałam, łamiąc go na pół, żeby się zmieścił do patelni:D). Najlepiej sprawdzały mi się małe kokardki 🙂 Czasami robiłam tagliatelle z brokułami i jajkiem, zresztą wiele makaronowych dań robiłam, czasem dziwacznych.
    Teraz przerzuciłam się na makarony kukurydziane, a spośród z nich najłatwiej dostępne są fusilli, penne i spaghetti, więc to ich najczęściej używam, choć na co dzień wolę kasze 🙂

    A te wszystkie Twoje dania wyglądają tak niesamowicie, że aż zrobiłam się głodna. I jestem pewna, że w tym tygodniu zrobię makaron z pesto 🙂

    • Madame Edith pisze:

      O popatrz! A mi ten kukurydziany jakoś nie do końca smakuje, choć jest bezglutenowy, to ma wysoki IG. Często za to używam ryżowego lub pełnoziarnistego. Kasze też lubię, ostatnio zwłaszcza kwinoę – uwielbiam ją i używam do wielu dań. Pyszne rozwiązanie, zresztą jak i wszystkie inne kasze 🙂
      Moc pozdrowień
      E.

  6. ola pisze:

    powiem Ci,Edytko,że Twój wpis dał mi do myślenia. szczerze mówiąc zawsze wybieram ten makaron,który mam akurat pod ręką. a faktycznie prawidłowy dobór rodzaju ma sens!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Jak dobrać makaron do sosu?

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram