Jak gotować brokuły?
Brokuły są wyśmienitym dodatkiem do obiadu. Sezon na nie przypada jesienią – to wtedy są najsmaczniejsze. Wartość odżywcza brokułów bije na głowę wiele warzyw, w tym ich krewniaka – kalafiora. Zobaczcie jak gotować brokuły, by zachowały jak najwięcej cennych składników odżywczych i piękny zielony kolor.
Jak gotować brokuły? – przepis:
Brokuła wstępnie myjemy.
Od jego łodygi odcinamy różyczki. Łodygę kroimy w plasterki – jest jadalna i bardzo smaczna.
Pokrojonego brokuła wrzucamy na 5 minut do garnka z wodą z dodatkiem 1 łyżki octu. Ocet wyprosi z rośliny ewentualnych nieproszonych lokatorów.
Szybkie doprowadzanie wody do wrzenia, czasem kilkukrotne, które sprzyja gotowaniu np. omawianych brokułów, jest dużo wygodniejsze z płytami indukcyjnymi. Jeżeli szukasz tego typu urządzenia, zobacz aktualny ranking płyt indukcyjnych. Wybierzesz wydajną i wygodną w obsłudze indukcję.
Brokuła odcedzamy i przepłukujemy pod bieżącą wodą. I tak w zależności od sposobu gotowania brokuły możemy gotować na parze lub w wodzie.
Gotowanie brokułów w wodzie:
Zagotowujemy lekko osoloną wodę z dodatkiem 1 łyżki soku z cytryny. Wrzucamy kawałki brokułów. Ponownie doprowadzamy wodę do wrzenia i gotujemy dosłownie przez chwilę – zwykle 2-3 minuty od ponownego zagotowania wystarczą, choć czas zależy od rozmiaru kawałków brokuła. Warzywa odcedzamy i hartujemy – zalewamy lodowatą wodą, która zatrzyma piękny, zielony kolor. Zostawiamy w wodzie na 1 minutę. Odcedzamy i podajemy.
Gotowanie brokułów na parze:
W garnku zagotowujemy niewielką ilość wody. Kawałki brokuła układamy na sitku nad gotującą się wodą. Przykrywamy pokrywką.
Gotujemy na parze ok. 5 minut. Po tym czasie brokuły, podobnie jak te gotowane w wodzie, hartujemy – wrzucamy do zimnej wody na 1 minutę. Odcedzamy, podajemy.
Jak gotować brokuły? – podsumowanie:
Mam nadzieję, że moje wskazówki okażą się dla Was pomocne i że w nadchodzącym brokułowym sezonie często będziecie z nich korzystać. Miejcie na uwadze, że podany czas gotowania możecie wydłużyć i dostosować do Waszych preferencji. Osobiście lubię gdy brokuły są lekko twarde i zwarte, ale wiem, że nie każdy takie akceptuje i są osoby, które wolą gdy są bardziej miękkie i delikatne. Oczywiście możecie podawać je z ziołami czy, bardzo klasycznie, z bułką tartą i masłem.
Po przepisy z brokułami zapraszam Was do sekcji: BROKUŁY.
Smacznego!
E.
Podobne wpisy
Komentarze
6 odpowiedzi na “Jak gotować brokuły?”
Dodaj komentarz

Jak gotować brokuły?
Czas przygotwania:
Brokuły przygotowuje bardzo podobnie jak jest napisane w artykule, ale też jak tutaj w rozmowie wspomniała nasza koleżanka Zoha, dodaje do nich rówież cukier – wtedy też są o wiele bardziej smaczne. Radze wypróbować 🙂
Bardzo lubię brokuła 🙂 Jedno z moich ulubionych warzyw, moja córka również go polubiła mimo, że na początku miała z tym mały problem. Brokuła przygotowuję identycznie jak napisałaś w artykule 🙂
Nie wyobrażam sobie gotowania brokułu bez cukru. Kalafiora, fasolki szparagowej, brukselki, bobu również. Ja gotuję w proporcji na łyżkę soli 2 łyżki cukru. Wtedy warzywa mają wyśmienity smak. tak gotuje się u mnie w rodzinie od pokoleń.
P.S.dziękuję za kulinarne inspiracje
Zoha,
ale mnie zaskoczyłaś! U mnie w domu nigdy nie dodawało się cukru. Koniecznie przetestuję ten patent.
Dziękuję za komentarz i pozdrawiam!
E,.
A czy próbowałaś gotować brokuła w wodzie z mlekiem? Na 1 brokuła około 1 szklanka mleka reszta wody. Polecam!
Nigdy nie słyszałam o takiej metodzie, ale chętnie ją wypróbuję. Dziękuję! 🙂