fbpx

Jak grillować zdrowo? – poradnik

23 maja 2016

jak grillować 25

Sezon grillowy rozpoczął się na dobre! Maj jest bowiem miesiącem, w którym coraz częściej pogoda pozwala nam spędzać czas na świeżym powietrzu. Czas odkurzyć grilla i ruszyć z nim jeśli nie do ogrodu, to na łono przyrody. Późną wiosną i przez całe lato można, przy sprzyjającej pogodzie, jednocześnie łapać promienie słońca, spędzać czas na dworze i przygotowywać jedzenie. Wraz z Monsieur podpowiadamy Wam jak grillować, by jedzenie było przygotowane w zdrowy i bezpieczny sposób. 

Posiłki w plenerze są przyjemne. Możemy rozpalić ognisko lub postawić grilla i przygotować na nim steki, szaszłyki, rybę czy warzywa. Niestety, nie zawsze jednak można grillować wszędzie tam, gdzie byśmy chcieli.

Gdzie można grillować? Gdzie grillować w Warszawie? – wybór miejsca

Na wstępie wykluczyć należy balkony i tarasy. Często urządzanie grilla w takim miejscu jest niezgodne z regulaminem spółdzielni lub wspólnoty. Poza tym robienie grilla narusza zasady dobrego współżycia w jednym budynku i jest uznawane za naruszenie porządku publicznego. Lepiej nie narażać się na wizytę straży miejskiej, która może wystawić mandat nawet do 500 zł, dlatego zawczasu lepiej pojechać na działkę lub poszukać miejsca, w którym bez problemu będzie można przygotować grilla.

Może to być park, las, a nawet rezerwat. Dla przykładu w Warszawie można rozpalić ognisko w Rezerwacie Las Kabacki – są tam wyznaczone do tego celu miejsca. Można grillować także w Parku Górczewska, Parku Bródnowskim, Fosa, Parku Praskim, Parku Skaryszewskim, Kępa Potocka i Polu Mokotowskim. Nie można natomiast grillować na terenie Parku Ujazdowskiego, Ogrodu Saskiego i Łazienek. W centrum Warszawy grilla można rozpalić na trzech plażach: przy Moście Poniatowskiego, Plaży Saskiej i plaży na wysokości ZOO.

jak grillować 7

jak grillować

jak grillować 12 jak grillować

Jak grillować – jakiego wybrać grilla?

Są trzy podstawowe rodzaje grilli:

  • gazowe – przygotowane na nich jedzenie ponoć nie różni się smakiem od tego z grilla węglowego. Mają kilka zalet: nie trzeba ich długo rozpalać, pilnować ognia, pamiętać o dorzucaniu węgla, a także są łatwiejsze w czyszczeniu niż grille na węgiel. Grille gazowe są wyposażone w pokrętła, którymi reguluje się moc palnika. Żeby działały, wystarczy napełnić na stacji butlę LPG.
  • elektryczne – przeważnie zajmują bardzo mało miejsca, myje się tylko jeden element – ruszt, a do działania potrzebują tylko gniazdka elektrycznego.
  • węglowe / na węgiel – ich ceny zaczynają się wręcz od kilkunastu złotych, są przenośne, lekkie i można je złożyć, by zajęły mniej miejsca np. w samochodzie. Tego typu grille wykonywane są najczęściej z grubej blachy stalowej pokrytej ognioodporną farbą, a ruszty zrobione są ze stali nierdzewnej, którą łatwo umyć po skończonym grillowaniu. Na węgiel można spotkać także wielkie i ciężkie grille żeliwne. Wybierajcie grilla z pokrywką, gdyż skraca czas pieczenia i chroni dania przed wysuszeniem. Dzięki niej węgiel nie pali się otwartym płomieniem, ale tylko żarzy, co ma korzystny wpływ na smak potrawy. Niektóre grille węglowe wyposażone są w termometr umieszczony na pokrywce oraz w popielnik, który umożliwia na czyszczenie grilla w czasie pracy. Nasz grill jest bardzo podstawowym i małym modelem. Dobrze sprawdza się podczas przygotowywania dań dla dwóch osób. Dla większej liczby, trzeba byłoby rozkładać pracę i piec jedzenie etapami, co byłoby uciążliwe. Z tego też powodu rozglądamy się za drugim – większym modelem.

W przypadku dwóch pierwszych nie musicie martwić się o rozpalenie i możecie pominąć czytanie kolejnego punktu.

Jak grillować – jak rozpalić grilla?

Do rozpalania grilla najlepiej sprawdzi się brykiet wykonany ze sprasowanego węgla – będzie palił się dłużej niż zwykły węgiel. Jeśli natomiast preferujecie węgiel, wówczas wybierajcie tez z drzew liściastych, które nie zawierają olejków eterycznych jak iglaste. Taki węgiel jest zdrowszy.

Nie kupujcie podpałki nasączonej substancjami chemicznymi, które ułatwiają rozpalenie (np. z parafiną). Nie używajcie też gazet, które mają w sobie dużo chemii. To jest po prostu niezdrowe i nigdy nie macie pewności, że już wszystko się w grillu spaliło i że możecie bezpiecznie wrzucać np. mięso. Nie polewajcie też grilla substancjami w płynie, są także niezdrowe!

Podczas naszego pierwszego grilla w tym sezonie użyliśmy naturalnej podpałki składającej się z suchych deseczek, szarej tektury i pszczelego wosku – taka podpałka jest naturalna, szybko się rozpala i nie wydziela szkodliwych substancji. Wystarczyło umieścić ją na środku paleniska i obsypać dookoła węglem/brykietem (użyliśmy eko węgla, gdyż w miejscu, w którym robiliśmy zakupy nie było brykietu).

jak grillować 23

Następnie wystarczyło wrzucić zapaloną zapałkę do środka…

jak grillować 22

…i trochę podmuchać w palenisko, by węgiel się rozżarzył.

jak grillować 15

Dopływ powietrza do grilla można regulować za pomocą zamykanych i otwieranych otworów znajdujących się w dolnej częśgi urządzenia, jak i w pokrywce.

jak grillować 21 jak grillować 20

Mając pewność, że węgle się rozpaliły można było przykryć grilla pokrywką i pozwolić mu się rozpalić przez kilka minut.

jak grillować

Jak grillować – niezbędny sprzęt i akcesoria

Do grillowania przydadzą się kosze piknikowe, w które można zapakować talerze, szklanki, sztućce oraz serwetki itp.

jak grillować 19

Można też do nich włożyć wszystkie składniki potrzebne go zrobienia jedzenia na grillu. Jak szczelnie zapakowane warzywa, chutney rabarbarowo-truskawkowy w zamykanym słoiku, oliwę w spray’u czy butelki z wodą do umycia rąk oraz do zgaszenia paleniska na koniec imprezy.

jak grillować 14

Jedzeni opakowałam najpierw w folię spożywczą, a potem jeszcze dokładnie je owinęłam folią aluminiową, która utrzymuje niską temperaturę. To ważne jeśli organizujemy grilla kawałek od domu i zależy nam na tym, by jedzenie w ciepły dzień się nie zepsuło.

jak grillować 18

jak grillować 17

Pakując się na grilla pamiętajcie także o szczypcach, sztućcach do sałatki, małym ostrym nożu, otwieraczu do napojów, nożyczkach oraz gazowej zapalniczce do grilla.

jak grillować

Jak grillować – jak zgasić ogień i po sobie posprzątać

Najlepiej, aby grill samoczynnie się wypalił – ułatwi nam to jego gaszenie. Wówczas wystarczy butelka wody i zalanie węgli oraz odczekanie kilku minut, by mieć pewność, że woda dotarła we wszystkie zakamarki. Gdziekolwiek grillujemy, musimy pamiętać, by węgle zabrać ze sobą i wyrzucić do kosza. Nie można ich zostawić np. na plaży! Dlatego warto mieć pod ręką kilka worków na śmieci lub reklamówek, do których będzie można przełożyć mokre węgle.

jak grillować

Co grillować?

Polacy grillują przede wszystkim kiełbasę, karkówkę, piersi kurczaka oraz warzywa. Oczywiście zamiast mięsa można grillować ryby z warzywami – będzie to z pewnością zdrowszy wybór.

Pamiętajcie, że nie wolno palić mięsa na węgiel  nie może zrobić się czarne. Gdy mięso poddane jest bardzo wysokiej temperaturze lub ma kontakt z płomieniem, wówczas powstają na nim rakotwórcze substancje.

Jeśli grillujecie kiełbasę i inne tłuste rzeczy, wtedy zaopatrzcie się w tacki, które zatrzymują skapujący łuszcz (jeśli tłuszcz dostanie się do paleniska, wówczas spala się i powstają niebezpieczne związki.

Mięso czy ryby przez wrzuceniem na ruszt należy zamarynować, a sam ruszt posmarować olejem lub oliwą w sprayu.

jak grillować 13

Już niedługo pokażę Wam kilka moich ulubionych grillowych przepisów.

jak grillować 5

Będzie bardzo smacznie i po jedzeniu zostaną tylko puste talerze 🙂 Na sam koniec, po zgaszeniu grilla, wystarczy porządnie wyszorować ruszt, by był gotowy do kolejnego rozpalenia.

jak grillować 2

jak grillować

Liczymy na to, że podzielicie się z nami Waszymi spostrzeżeniami i dobrymi grillowymi praktykami. Mamy też nadzieję, że nasz poradnik „Jak grillować” okaże się przydatny.

Do przeczytania!

Edith i Monsieur

Jak oceniasz ten wpis?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.

Podobne wpisy

Komentarze

7 odpowiedzi na “Jak grillować zdrowo? – poradnik”

  1. gin pisze:

    W Danii można grillować na balkonach 🙂
    My nie mamy ani balkonu, ani grilla, więc jeździmy nad morze, gdzie są kamienne grille, których można sobie używać 🙂 Bardzo wygodne rozwiązanie 🙂

  2. Agnieszka pisze:

    Edith, może trochę śmieszne pytanie, ale żeby dostać się na te wyspy to trzeba przejść przez wodę? 😉

    • Madame Edith pisze:

      Agnieszko,
      można przejść zupełnie suchą stopą 😀 Co prawda idzie się obok takiego jakby stawu, ale po suchym gruncie. Potem kawałek przez piasek i jest bardzo szeroka plaża. Bardzo dużo ludzi tam jeździ na piknik czy grilla. Niektórzy nawet palą ogniska, co jest w rezerwacie zabronione. Jedyny minus to spora ilość śmieci – niestety nie każdy po pikniku po sobie sprząta 🙁

      • Agnieszka pisze:

        Bardzo dziękuję za odpowiedz i instrukcje jak dotrzeć. Na Twoich zdjęciach wygląda na bezludną 😉 Miłego długiego weekendu!

  3. ania pisze:

    strasznie mi się podoba Twój grill, cóż to za model? 🙂

    • Madame Edith pisze:

      Aniu,
      nie mam pojęcia – dostałam go w prezencie. To chyba najprostszy z możliwych grill kulisty. W tym roku podobne widziałam w Tchibo 🙂
      Serdecznie pozdrawiam
      E.

  4. Monsieur pisze:

    P.S. Nie dmuchajcie w palenisko z bliskiej odległości, bo popiół może Wam wpaść do oka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tutaj możesz dodać zdjęcie do komentarza

Jak grillować zdrowo? – poradnik

Czas przygotwania:

@MadameEdith on Instagram